امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59969
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۶
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان که به ساحل ترکمنی دریای خزر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان که به ساحل ترکمنی دریای خزر سفر کرده در جلسه‏ ویژه‌ای که به مناسبت گرامیداشت روز نیروی دریایی ترتیب داده شده بود ضمن بیان مطلب فوق، تأکید کرد: عرصه آبی برای کشورهای ساحلی دریای خزر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‏‌باشد.

تلویزیون ملی ترکمنستان امروز (ا18 مهرماه) در گزارش مصور ضمن تأیید مطلب فوق، به نقل از بردی محمداف تصریح کرد: 90 درصد از ذخایر ماهیان خاویاری جهان در دریای خزر وجود دارد و این دریا زیستگاه بیش از 20 گونه از جانوران و حدود 20 گونه از گیاهان می‌باشد.

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین تأکید کرد که بخش عمده‌ای از منابع هیدروکربن نیز در بخش ترکمنی دریای خزر وجود دارد که در واقع برای این کشور ذخایر راهبردی انرژی در خزر محسوب می‏‌شوند.

وی خطاب به نیروهای دریایی این کشور تأکید کرد که نیروهای دریایی ترکمنستان در واقع ادامه‌دهندگان و وارثان صنعت دریانوردی نیاکان ترکمن می‌باشند زیرا نیاکان ترکمن همچون «آغوزخان»، «آلپ آرسلان» و «گوراوغلی» از دریانوردان گذشتگان ما می‌باشند.

نگاهی به افزایش اهمیت دولت ترکمنستان به دریای خزر

دولت ترکمنستان در سال‌های اخیر برای ابعاد مختلف دریای خزر بویژه در زمینه حفاظت از محیط زیست، مسائل انرژی، توسعه نیروهای نظامی دریایی، توسعه صنعت گردشگری و رفاهی، حمل‌ونقل دریایی و توسعه بنادر، اهمیت ویژه‌ای قائل است و در قالب برنامه‌های مختلف اهداف خود را در این زمینه پیش می‏‌برد.

روز «دریای خزر» در ترکمنستان

ترکمنستان چندی پیش برای اولین بار روز ملی دریای خزر را در ساحل این دریا در منطقه ملی گردشگری «آوازه» برگزار کرد.

رسانه‏های ملی ترکمنستان قبلا در پوشش این تحولات تأکید کردند که برگزاری روز دریای خزر به‌ منظور تبلیغ گسترده سیاست اکولوژیکی دولت ترکمنستان در جامعه جهانی و نیز تقویت و گسترش همکاری‌های بین‌المللی در راستای تأمین توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست دریای خزر برگزار می‏‌شود.

در همین راستا 2 ماه پیش در محل هتل «حاصل» واقع در منطقه گردشگری ساحلی آوازه همایش بین‏‌المللی پیرامون حفاظت از محیط زیست دریای خزر با حضور دیپلمات‌های پنج کشور ساحلی دریای خزر از جمله ایران و نیز نمایندگان سازمان‏‌های بین‏‌المللی و منطقه‏‌ای مقیم عشق‏‌آباد برگزار شد.

تجهیز نظامی ترکمنستان در دریای خزر

از سوی دیگر، ترکمنستان با ساخت تأسیسات جدید نیروهای دریایی و مرزبانی در نزدیکی شهر «ترکمنباشی» واقع در بخش ترکمنی دریای خزر نیروهای دریایی خود را تجهیز می‏‌کند.

مجتمع دانشکده نظامی دریایی ترکمنستان، مجتمع نیروهای مرزبانی دریایی و مجتمع نیروهای پلیس شهر ترکمنباشی از جمله طرح‏‌های جدید و در حال احداث هستند که رئیس جمهور این کشور به همراه مقامات عالی‌رتبه دولت، خود با روند ساخت‌وساز و تجهیز آنها از نزدیک آشنا شد و برخی اصلاحات و تغییرات را خواستار شد.

«گیوندوغدی‏اف» وزیر دفاع ترکمنستان که رئیس جمهور این کشور را در این سفر همراهی می‏‌کرد در توضیحی راجع به طرح‌های در دست اجرا مجتمع دانشکده نظامی دریایی ترکمنستان، تأکید کرد که این مجتمع شامل ساختمان‏‌های آموزشی، تدارکاتی، تجهیزات فنی و مهندسی، اسکله دریایی برای کشتی، سالن تمرینات و سایر خدمات فنی و آموزشی مرتبط با فعالیت نیروهای دریایی می‏‌باشد.

بردی‏‌محمداف در مورد وظایف اولیه در مقابل نیروهای مسلح این کشور تأکید کرد که ترکمنستان همچون هر کشور دیگری که دسترسی به دریا دارد، مستلزم آن است که محافظت مطمئن از مرزهای دریایی خود را تأمین کند.

رئیس جمهور ترکمنستان در عین حال تأکید کرد که ترکمنستان در کنار تقویت و تکمیل نیروهای مسلح خود، همواره به اصل بی‌طرفی که از سوی مجامع جهانی مورد تأیید قرار گرفته و به عنوان عامل مهم حفظ و برقراری صلح و ثبات نه تنها در این کشور بلکه در منطقه نیز تلقی می‏‌شود، پایبند خواهد بود.

وی تأکید کرد: جنبه دفاعی دکترین نظامی ترکمنستان مبتنی براصول حسن همجواری، انسان‌دوستی و اصول صلح بوده که به عنوان مهمترین ارکان دکترین نظامی این کشور تعیین شده‏ است.

بازدید رئیس جمهور ترکمنستان از روند عملیات ساخت‌وساز تأسیسات نیروهای دریایی این کشور در ساحل دریای خزر درحالی است که ترکمنستان در سال گذشته میلادی(2012) پس از 20 سال از کسب استقلال نخستین بار در تاریخ معاصر خود رزمایش دریایی خود را با استفاده از ناوچه‏‌های موشک‌انداز، توپخانه، سامانه‏‌های موشکی راداری و هواپیماهای نظامی و جنگنده‏‌ها با حضور رئیس جمهور این کشور در ساحل دریای خزر برگزار کرد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها