امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59980
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ،محمد نهاوندیان در هجدهمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی اکو با تاکید بر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ،محمد نهاوندیان در هجدهمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی اکو با تاکید بر اینکه منطقه به ثبات و امنیت بیشتری احتیاج دارد گفت: اقتصاد بستر خوبی برای ایجاد ثبات و امنیت است چرا که همکاری‌های اقتصادی می‌تواند بهترین ابزار برای ثبات در منطقه باشد.
وی افزود: باید به پیشنهاد رئیس‌جمهور در سازمان ملل توجه کنیم که گفتند حرکت جهانی باید در مقابله با افراطی‌گری و خشونت ایجاد شود لذا باید پیام صلح و امنیت و همکاری بین جوامع از منطقه ما و امت اسلامی به دیگر بخش‌ها و جامعه اسلامی معطوف شود.
وی افزود: کشورهای عضو اکو این ظرفیت را دارند و می‌توانند بستر مناسبی برای ارسال این پیام به سایر کشورها باشند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: محور ثقل اقتصاد جهانی به سمت شرق آسیا حرکت کرده است لذا یک فرصت تاریخی فراهم شده است تا از پتانسیل‌های اقتصادی به درستی استفاده شود.
وی افزود: نیروهای خارجی به این نتیجه رسیده‌اند که از افغانستان و از این مسئله خارج شوند لذا سال آینده باید شاهد امنیت بیشتری در منطقه باشیم و امنیت منطقه توسط خود کشورها تامین شود و در ایران هم با سر کار آمدن دولت جدید فرصت بزرگی برای ثبات و امنیت فراهم شده است.
به گفته وی، مجموعه این فرصت‌ها می‌تواند این امکان را بدهد که با یک رویکرد مبتکرانه فصل جدیدی را آغاز کنیم.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اقداماتی که باید کشورهای عضو اکو انجام دهند گفت: باید این کشورها برنامه اقدام روشنی داشته باشند و هر سال به آن نزدیک شوند چرا که کشورهای عضو اکو این ظرفیت را دارند تا تجارت آنها تا دو برابر گسترش پیدا کند.
وی با تاکید بر اجرای موافقتنامه اکو گفت: باید آمادگی اجرای این موافقتنامه فراهم شود تا شاهد شکوفایی تجاری در کشورهای عضو اکو باشیم.
وی افزود: ویزا هنوز به عنوان یک مانع در تجارت کشورهای عضو مطرح است لذا باید پیشنهاد ویژه‌ای در این خصوص اجرا شود تا مشکلات ویزایی بین کشورهای عضو حل شود که در این خصوص باید موافقتنامه تسهیل ویزا به تصویب رسیده و اجرا شود.
نهاوندیان گفت: باید بین بانک تجارت و توسعه اکو و سایر بانک‌های محلی برای افتتاح ال سی‌ها اقدام لازم صورت گیرد و همچنین اتاق‌ها و مجامع بازرگانی باید در برگزاری نمایشگاه‌های تجاری و افزایش تعداد و کیفیت آن اقدام لازم را به عمل آورند.
وی افزود: پیشنهاد می‌کنم تا کشورهای عضو اکو ۱۰۰شرکت برتر خود را در بخش‌های مختلف اقتصادی معرفی کنند تا اطلاعات لازمی در این خصوص وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: در زمینه ترانزیت و حمل و نقل موافقتنامه‌هایی امضا شده است لذا علی‌رغم اجرای این موافقتنامه‌ها خواستار آن هستیم تا توافقاتی که درباره توسعه سرمایه‌گذاری در بین کشورهای عضو صورت گرفته عملیاتی شود.
نهاوندیان گفت: اگر بتوانیم برآیند داوری را عملیاتی کنیم می‌توانیم اعتماد و انگیزه بالاتری بین جوامع تجاری ایجاد کنیم و نیاز داریم تا گام‌های بلند‌تری در این خصوص برداریم اما در این میان باید بخش خصوصی هم در برگزاری نمایشگاه‌ها و همچنین اعزام هیئت‌های تجاری اقدام لازم را انجام دهد.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در رابطه بین دولت‌ها و بخش خصوصی یک خلاء جدی وجود دارد گفت: وظیفه اصلی اتاق‌ها ارتباط بین بخش خصوصی و دولت‌ها است و در واقع اتاق بازرگانی تامین‌کننده این ارتباط بین دولت و بخش خصوصی است لذا پیشنهاد می‌کنم تا شورای گفت‌وگوی بین دولت‌های عضو اکو و بخش خصوصی تشکیل شده و سالی یک بار جلسه بگذارند.
نهاوندیان گفت: من از طرف دولت ایران می‌توانم حمایت از این طرح را اعلام کنم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها