امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59983
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ،محمد‌علی نجفی در هجدهمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی اکو اظهار داشت: ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ،محمد‌علی نجفی در هجدهمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی اکو اظهار داشت: گردشگری پل مجازی اتصال میان ملت‌ها از نظر اجتماعی و فرهنگی و عاملی موثر برای تعامل میان ادیان و فرهنگ‌ها است.
وی افزود: گردشگری راهی برای کم کردن شکاف توسعه میان کشورها و ترویج فرهنگ دوستی و تفاهم است، به نحوی که در دنیای امروز به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم در تعیین میزان رشد اقتصادی و میزان توسعه یافتگی کشورها به شمار می‌رود.
وی ادامه داد:این صنعت بیشترین مشارکت را نسبت به صنایع مختلف در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دارد و علاوه بر آن از نظر اقتصادی قابل توجه است به طوری که در سال 2012 بیش از هزار میلیارد دلار گردشگر خارجی در کشورهای دیگر هزینه کرده اند. 
معاون رئیس‌جمهور گفت: توسعه گردشگری در منطقه اکو موجب افزایش ارزش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، و گسترش دوستی، تفاهم میان کشورها می‌شود و نتیجه آن همکاری بیشتر میان دولت‌ها است.
وی افزود: در واقع فلسفه وجودی ایجاد سازمان همکاری اقتصادی اکو خاص جمعیت کشورها به منطقه به منظور رشد و بهبود موقعیت اقتصادی در نظام بین‌الملل بوده است و یکی از راه‌های رسیدن به این کار توسعه و ترویج منطقه به عنوان مقصد گردشگری جهان است.
وی ادامه داد: برای رسیدن به این هدف باید گردشگری در میان کشورهای عضو توسعه یابد و با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند تا منطقه اکو به مقصد تعداد بیشتری از گردشگران بین‌المللی تبدیل شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: برای آنکه منطقه اکو به یک منطقه گردشگری جهان تبدیل شود نیازمند تامین زیرساخت‌ها و ابزارهای لازم با رعایت استاندارد‌های جهانی صنعت گردشگری است.
وی افزود: تسهیل در صدور روادید همکاری با سازمان‌های بین‌المللی و ایجاد شبکه یکپارچه خدمات گردشگری و تامین آموزش نیروی انسانی متخصص و استفاده از تجربیات کشورهای عضو از جمله راهکارهای لازم برای رشد و توسعه صنعت گردشگری منطقه اکو است.
نجفی گفت: تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌تواند گام مهمی در توسعه گردشگری منطقه اکو باشد اما باید توجه داشت که این صنعت بدون تامین و تجهیز زیرساخت‌ها نمی‌تواند راه به جایی برد لذا سرمایه‌گذاری باید در تمام شاخه‌های گردشگری یعنی سلامت، اکوتوریسم، ورزش و فرهنگ انجام شود.
وی افزود: بحث روادید مشترک منطقه اکو یکی از بحث‌های قدیمی است که خط مشی اصلی آن را سیاست خارجی دولت‌ها تعیین می‌کند اما جمهوری اسلامی ایران از سال 20۰8 با راه‌اندازی سامانه روادید الکترونیک جهت صدور روادید در عرض 48 ساعت و نیز صدور روادید فرودگاهی اقدامات موثری انجام داده‌ است.
معاون رئیس‌جمهور به بحث تعیین رایزن گردشگری در نمایندگی‌های خارجی جهت ارائه راهنمایی و مشاوره اشاره کرد و گفت: در این خصوص باید موافقت‌های لازم با وزارت امور خارجه انجام شود.

*ایران در میان ۱۰ کشور دنیا از لحاظ کاهش اتکا به درآمدهای نفتی

رئیس سازمان گردشگری گفت: یکی از سرفصل‌های برنامه پنجم توسعه و سند چشم‌انداز 20 ساله افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش اتکا به درآمد‌های نفتی است و از نظر یونسکو ایران از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی در میان 10 کشور نخست جهان قرار دارد.
وی افزود: لذا دولت جمهوری اسلامی ایران هم معتقد است گردشگری بهترین وسیله برای جایگزینی نفت است و در این راه آماده هرگونه همکاری با کشورهای جهان، کشورهای منطقه اکو و سازمان‌های منطقه‌ای است.
وی ادامه داد: سال گذشته حدود 4 میلیون نفر گردشگر از ایران بازدید کرده‌اند که 45 درصد آنها از کشورهای منطقه اکو بوده‌اند لذا ما امیدواریم در سال آینده این رقم افزایش یابد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها