امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60045
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۶
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل روز گذشته در جلسه کمیته ششم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل روز گذشته در جلسه کمیته ششم مجمع عمومی در خصوص موضوع حاکمیت قانون در سطح ملی و بین‌المللی به نمایندگی از سوی کشورهای جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد.

در این سخنرانی وی با اشاره به جلسه وزرای عدم تعهد که دو هفته قبل به ریاست کشورمان و با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در نیویورک برگزار شد، بر ضرورت ایجاد تعادل در پیگیری ابعاد مختلف حاکمیت قانون در سطوح ملی و بین‌المللی و پیگیری اصول منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل از جمله اصل برابری دولت‌ها و مشارکت همه در تصمیم سازی، لزوم رعایت تعهدات و حقوق بین‌المللی دولت‌ها و اصل منع استفاده از زور در روابط بین‌الملل که برای صلح و امنیت، توسعه اقتصادی و اجتماعی و ترویج حقوق بشر اهمیت فوق العاده‌ای دارند، تاکید کرد. 

معاون نماینده دائم کشورمان همچنین دیدگاه جنبش عدم تعهد بر منع اقدامات یکجانبه در روابط بین‌الملل و نفی اختیار محروم کردن دیگر دولت‌ها از حقوق خود در جهت منافع سیاسی هر یک از کشورها را مورد تاکید قرار داد و محکومیت هرگونه تلاشی برای بی ثبات کردن نظام‌های دموکراتیک و قانونی کشورهای عضو جنبش را گوشزد کرد.

وی در ادامه موضوع آزادی بیان ذیل ماده 19 بیانیه جهانی حقوق بشر را مطلق ندانست و لزوم توجه به اخلاق، نظم عمومی و حقوق و آزادی‌های دیگران ذیل ماده 29 بیانیه را متذکر شد.

سفیر کشورمان با اشاره به فعالیت‌های سازمان ملل در خصوص ارتقاء حاکمیت قانون در کشورهای در حال توسعه و تأکید بر اینکه وظیفه ارتقاء قانون در سطح ملی به عهده خود کشورهاست، هرگونه مساعدت سازمان ملل در این خصوص را منوط به موافقت کشورهای مربوطه با توجه به اولویت‌ها و شرایط خاص هر کشور دانست و افزود: در این زمینه فعالیت‌های سازمان ملل نباید منجر به رده بندی کشورها در زمینه حاکمیت قانون و ارائه تعاریف غیر واقعی در این زمینه باشد.

دهقانی در ادامه با اشاره به تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال گذشته در اعطای وضعیت دولت ناظر غیر عضو به فلسطین، حمایت جنبش عدم تعهد از مردم و دولت فلسطین برای نیل به جایگاه واقعی در جامعه بین‌المللی از جمله عضویت کامل در سازمان ملل را مورد تاکید قرار داد.

*مسئولیت نهادهای بین‌المللی برای مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر

به گزارش فارس، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک روز پنجشنبه با ایراد سخنرانی در نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در ارتباط با پیشگیری از جنایات سازمان یافته و کنترل مواد مخدر نسبت به ایجاد مسیرهای جدید قاچاق مواد مخدر از جمله استفاده از مسیرهای دریایی هشدار داد و مسئولیت نهادهای بین‌المللی به ویژه کشورهای غربی برای مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر از منطقه هلال طلایی را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به پیشرفت فناوری در جهان افزود: مراکز مرتبط با جنایات سازمان یافته و فساد در اشکال جدید،  از این فناوری‌ها سوء استفاده می‌کنند. 

 دهقانی بهره کشی جنسی از کودکان با استفاده از اینترنت و مواد مخدر جدید را از مواردی برشمرد که موجب نگرانی بیش از پیش جامعه جهانی شده‌ است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با به کارگیری بیش از 30 هزار نیرو بیش از 10 هزار شهید و جانباز در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، بسیاری از راه‌های قاچاق را مسدود کرده و به این دلیل مسیرهای جدیدی توسط گروه‌های سازمان یافته مرتبط با جنایت و قاچاق مواد مخدر انتخاب شده است.

در پایان این سخنرانی وی با اشاره به همکاری‌های گسترده کشورمان با دفتر کنترل مواد مخدر و پیشگیری از جنایت سازمان ملل متحد و نیز همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی کشورمان در مبارزه با مواد مخدر و دیگر انواع جنایات سازمان یافته، مسئولیت جامعه بین‌المللی در خصوص مقابله با این جنایات به ویژه مبارزه با مواد مخدر را یادآور شد و بر مسئولیت کشورهای غربی به عنوان مقصد اصلی مواد مخدر تولید شده در افغانستان در این خصوص تاکید کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها