امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60049
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، علی جنتی پنج‌شنبه‌شب در همایش بین‌المللی بزرگداشت روز حافظ اظهار داشت: سخن گفتن در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، علی جنتی پنج‌شنبه‌شب در همایش بین‌المللی بزرگداشت روز حافظ اظهار داشت: سخن گفتن در باب اندیشمندی که آوازه جهانی دارد و کهنگی مشمول اندیشه‌ او نمی‌شود در پیشگاه اندیشمندان و حافظ‌شناسان که در این محفل گرد آمده‌اند بسی دشوار است و اگر ضرورتی نبود از آن سرباز می‌زدم.

وی افزود: با خود می‌اندیشیدم که در این مجال چه گویم که هم شایسته شخصیت جهانی خواجه باشد و هم در شان مستمعان سخن‌سنجی که به تجلیل شعرش نشسته‌اند.

جنتی ادامه داد: شخصیت حافظ ‌هزار نکته باریک‌تر از مو دارد که باز کردن گیسوی هزار نافه‌اش از شما ادیبان بر می‌آید.

وی اضافه کرد: شمس‌الدین محمد پیش از آن که به حافظ ملقب شود با مصحف شریف بسیار مانوس بود و به دیگران نیز تعلیم می‌داد چنانکه خود می‌گوید تمام توفیقش را مدیون قرآن بوده است.

جنتی تصریح کرد: صبح‌خیزی و سلامت‌طلبی حافظ همه از دولت قرآن بود و این نابغه ادبیات قرآن را با 14 روایت از بر داشت.

به گفته جنتی، حافظ 14 روایت از آیات را بر اساس قرائت و راویان چهارده گناه را به خاطر سپرده بود و آنانکه با علوم قرآنی مانوس هستند می‌دانند چنین توفیقی با چه تلاش خستگی‌ناپذیری به دست می‌آید.

وزیر ارشاد بیان کرد: برخی از این اختلاف قرائت‌ها در حد اعراب است و بیش از هزار اختلاف را شامل می‌شود که از بر داشتن آن حافظه‌ای پویا و قوی می‌طلبد.

وی ابراز داشت: این غزل غزلی هنرمندانه است که هرچه به لفظ و قلم می‌نگری بدیع و تازه می‌نماید که او خوشه‌چین قرآن و کلام او بر گرفته از وحی است.

جنتی ادامه داد: سرسبزی کلام وی حاصل پیوند با آیه‌های نور است و قرآن همان شراب لدنی بوده که بر ذهن و زبان حافظ در قالب غزل جاری شده است.

به گفته وی، شباهتی عجیب میان شعر حافظ و آیات قرآن قابل مشاهده است و رمزپردازی یکی از زیبایی‌های شعر حافظ است که به دیوان وی وجوه گوناگون بخشیده چنانکه قرآن نیز رازهای بسیار در خود نهفته دارد.

وی در ادامه گفت: کاربرد وسیع ایهام شعر وی را لذت‌بخش کرده که زبانی خاص برای اعتراض و قابل تفسیر به مواضع مختلف است تا سراینده را از گزند ایام محفوظ دارد.

جنتی افزود: چند پهلویی شعر حافظ رندانه ذهن را به هر سویی می‌کشاند تا منظور را در لابلای الفاظ موسیقایی بیان کند.

وی خاطرنشان کرد: در غزلیات پرشور حافظ انتظار و طلب موعودگاه به زبان رمز و اشاره و گاه به استعاره و کنایه در طلب موعود آرمانی بیان شده است.

جنتی تک‌بیت‌های درخشان که در لابلای غزل‌های حافظ سروده شده را کمال نوآوری حافظ دانست و اضافه کرد: این‌گونه بوده که هرکس با هر نیتی غزل وی را بخواند در مورد نیت خود جمله‌ای را می‌یابد و این از ساختار آیات قرآنی بر گرفته شده است.

وی این موضوع را دلیلی دانست که فارسی‌زبانان قرآن را بر سر سفره آغاز سال نهاده و با آن فال می‌‌گیرند.

به گفته وزیر ارشاد، قالب موسیقایی شعر حافظ شباهت دیگر به قرآن دارد و زبان حافظ آنچنان آشنا و ساده و صمیمی می‌نمایاند که گویا از کهکشانی دیگر است.

وی با بیان اینکه لحن مناسب آغاز هر غزل از مختصات این شعر است ادامه داد: حافظ زبانی رندانه و مبتنی بر طنز دارد که ظرفیت شعر وی را افزایش می‌دهد و به مدد این طنز ناگفته‌ها را با گزندی بیان کرده و نوش و نیش را کنار یکدیگر می‌آورد.

وزیر ارشاد در ادامه اظهار داشت: حافظ شخصیتی آزادمنش دارد که از چاپلوسی بیزار است و زهد ریاکارانه را به هیچ وجه نمی‌پسندد.

جنتی افزود: حافظ به صراحت باده‌نوشی را بهتر از ریاکاری می‌داند و تاکید می‌کند باده‌خواری بهتر از آن خلوتی است که در او زهد و ریا است.

وزیر ارشاد در پایان گفت: تمامیت پروردگار در این بنده خالص پیدا است و ارادت او به اولیا‌الله در اشعارش تجلی دارد.

به گزارش فارس، در این مراسم نرم‌افزار حافظانه رونمایی شد.

انتهای پیام/ 2448/ع40/ث3001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها