امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60062
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۶
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری روزنامه دیلی تلگراف، روز جمعه برنده جایزه صلح نوبل مشخص خواهد شد این در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری روزنامه دیلی تلگراف، روز جمعه برنده جایزه صلح نوبل مشخص خواهد شد این در حالی است که بخش عمده‌ای از کسانی که پیشتر این جایزه را دریافت کردند شایسته و سزاوار آن بوده‌اند.

زمانی که «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا این جایزه را در سال 1973 دریافت کرد کارشناسان اهدای این جایزه به کیسینجر را طنز سیاسی خنده دار توصیف کردند.

همین توصیف را نیز می‌توان درباره اقدام مشابه در سال 2009 به کار برد زمانی که جایزه صلح نوبل به «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا اهدا شد.

اوباما در حالی این جایزه را دریافت کرد که تازه به ریاست جمهوری آمریکا رسیده بود و کار به خصوصی انجام نداده بود.

بعد از گذشت 5 سال از ریاست جمهوری باراک اوباما اقدامی که در دوران وی انجام شده اینگونه است: سرازیر کردن حجم بالای نیروی نظامی به افغانستان، بمباران لیبی و تنها به دلیل مخالفت افکار عمومی از حمله به سوریه منصرف شد. خاورمیانه هم اکنون به شدت بی ثبات تر از زمان آغاز ریاست جمهوری وی بوده است. جنگ داخلی در سوریه ادامه دارد، نخست وزیر لیبی ربوده شد و در مصر انقلاب روی داده است.

در زمان جورج بوش، آمریکا 45 بار با هواپیمای بدون سرنشین حملات انجام داد که در مجموع 477 نفر کشته شدند این در حالی است که باراک اوباما 316 حمله با هواپیماهای بدون سرنشین انجام داده که طی آن 2363 نفر کشته شدند.
بر اساس یکی از سندهایی که به بیرون درز کرده طی سه سال پیش، 94 کودک در حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشته شدند. البته «لیندسی گراهام» از سناتورهای جمهوری خواه که از بزرگترین حامیان حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی است گفته است که مجموع کشته‌های این حملات تا 4 هزار و 700 نفر نیز می رسد. برای مقایسه این عدد فقط ذکر این نکته کافی است که در جریان اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی 3527 آمریکایی در این کشور کشته شدند.

با ذکر این نکات، این سوال مطرح می‌شود که آیا زمان آن نرسیده است که کمیته صلح نوبل جایزه خود را از اوباما بازپس بگیرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها