امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60065
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۷
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نجدت اسماعیل انزور کارگردان فیلم سینمایی «پادشاه شن» که این روزها در لندن به روی پرده نقره‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نجدت اسماعیل انزور کارگردان فیلم سینمایی «پادشاه شن» که این روزها در لندن به روی پرده نقره‌ای رفته است در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار لبنان عنوان کرده است که در فیلم خود «دوست داشتم تا از ریشه‌های اندیشه تروریسم و افراطی‌گری که برخی کشورهای جهان را مورد هدف قرار داده سخن بگویم».

وی به شدت معتقد است که «اندیشه سلفی وهابی منشاء افراطی‌گری و تعصب و به‌ویژه تعصب طائفه‌ای و مذهبی است» و می‌افزاید: عربستان سعودی با ژن این منطقه بازی کرده و تلاش کرده آنها را تخریب کند و مخلوقاتی جدید به وجود آورد که هیچ اندیشه و هیچ انسانیتی نداشته باشند.

انزور با اشاره به فشارها و تطمیع‌های عربستان به دلیل طرح این اندیشه در فیلمش که درباره «ملک عبدالعزیز آل‌سعود» موسس عربستان سعودی است، فیلم خود را چالشی برای نفوذ پول و نفت عرب‌های خلیج فارس که بر رسانه‌ها، هنر و اندیشه جهان عرب سیطره یافته عنوان می‌کند.

وی می‌افزاید: تطمیع‌ها متمرکز بر خرید حقوق فیلم و یا ممانعت از اکران این فیلم از سوی کسانی بود که سعی می‌کردند هویت‌شان حقیقی‌شان مخفی باقی بماند اما معلوم بود که آنها سعودی بودند و سعی می‌کردند نظر خود بر عدم اکران را تحکم‌مابانه اعمال کنند.

این کارگردان مشهور سوری با بیان اینکه فیلم رسوایی عربستان به‌ویژه درباره حقوق زنان است، تصریح می‌کند: منطقه در برابر خلق‌وخو و فشارهای عربستان کرنش می‌کند و فیلم من تلاش می‌کند تا معرفی ابعاد این خطر، از این خطر جدی پیشگیری کند؛ فکری وهابی و تندرو که کل منطقه را فلج کرده و امروز آنچه در عراق به صورت روزانه می‌گذرد بهترین نمونه این امر است و این چیزی است که ما درباره سوریه، مصر و لیبی و دیگر ملت‌ها که تحت تاثیر این اندیشه افراطی قرار می‌گیرند هشدار می‌دهیم.
 
 

بخشی از فیلم پادشاه شن

 

وی همچنین در پاسخ به انتقادات به فیلم «پادشاه شن» که گفته می‌شود سیاست در آن بر هنر غلبه دارد، تاکید می‌کند: سیاست جزئی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است و نمی توانیم تاثیر آن را از زندگی خود دور کنیم.

انزور می‌افزاید: فیلم برگرفته از حوادث واقعی است اما تولید آن نه به دلایل سیاسی بلکه به دلایلی اخلاقی و انسانی بوده است.

وی همچنین با رد تاویل و تفسیر شخصی از حوادث تاریخی شبه جزیره عربستان در این فیلم، تاکید می‌کند: در ابتدای فیلم نوشته‌ایم که برگرفته از حوادث حقیقی چراکه ما بر اساس منابع و مراجع تاریخی این کار را ساختیم.

این کارگردان سینما و تلویزیون سوریه همچنین هرگونه تاثیر تنش و بحران روابط بین عربستان و سوریه در این فیلم را رد می‌کند و می‌افزاید: نوشتن فیلمنامه و تصویربرداری از آن قبل از شروع بحران در سوریه انجام شده است و این زمانی بود که رابطه بین سوریه و عربستان خوب بود و به آن «ماه عسل» روابط ریاض ـ دمشق گفته می‌شد.

وی همچنین از عدم دریافت هرگونه کمک مالی از سوی دولت سوریه و شخصی بودن این فیلم سخن می‌گوید و ادامه می‌دهد:این فیلم علیرغم همه فشارهای عربستان سعودی فرصتی بزرگ برای اکران در سینماهای جهان، شبکه‌های تلویزیونی، جشنواره‌های بین‌المللی و پخش برای اتباع عربی در خارج از جهان عرب و دانشگاه‌ها و ... دارد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها