امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60077
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 25
علی‌اکبر آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با تأکید بر لزوم توجه به توسعه دریامحور، اظهار داشت: طبق ...

علی‌اکبر آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با تأکید بر لزوم توجه به توسعه دریامحور، اظهار داشت: طبق اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله باید هدف‌گذاری‌ها در بخش دریا محقق شود تا در سال 1404 از نظر دریانوردی در منطقه برتر باشیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: البته تمامی کشورهای منطقه در حال پیشرفت هستند و باید به نحوی عمل کرد که سرعت توسعه ما در تمامی امور و بخصوص بخش بندر و دریانوردی، از کشور‌های منطقه بیشتر باشد.

آقایی تأکید کرد: بنادر امنِ توسعه یافته و قابل رقابت در منطقه با اقتصاد پایدار از هدف‌گذاری‌های پیش‌رو است که در راستای توسعه بنادر و ساحل باید به آن دست یابیم.

* لزوم تسریع در فراهم‌سازی ظرفیت 6 میلیون TEU بندر شهید رجایی‌

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به طرح توسعه بنادر کشور، تصریح کرد:‌ در حال حاضر بندر شهید رجایی به عنوان اصلی‌ترین بندر کانتینری کشور، با چالش‌هایی مواجه است؛ باید ظرفیت این بندر تا پایان برنامه به 6 میلیون TEU برسد تا قابل رقابت با بنادر منطقه نظیر «جبل‌علی» در تمام ظرفیت‌ها باشد.

* ظرفیت ترانزیت دریایی پنج برابر رقم فعلی است

آقایی یادآور شد: بخش ترانزیت دریایی باید سالانه 15 میلیون تن عملکرد داشته باشد اما این طرفیت طبق آمار مرکز تحقیقات مجلس هم‌اکنون 3.5 میلیون تن است که باید افزایش یابد.

 

لزوم همکاری همه‌جانبه ارگان‌ها برای توسعه دریامحور کشور 

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: در تمام دنیا بنادر و دریا‌ها مجموعه‌ای است که تنها مختص سازمان بنادر و دریانوردی نیست، بلکه باید این هماهنگی وجود داشته باشد که تمام ارگان‌های دریایی و بخش‌های ملی هر کشور از بنادر و دریانوردی حمایت کنند، مثلاً باید درک متقابلی بین مجلس و دولت وجود داشته باشد و مجلس نسبت به تخصیص‌ها به دریا نگرشی حرفه‌ای داشته باشد زیرا توسعه قطعاً بدون منابع و تسهیلات امکان‌پذیر نیست.

آقایی با بیان اینکه هم‌اکنون در منابع دولت، تخصیص‌ها از نظر ما تخصیص‌های قابل قبولی نیست، تصریح کرد: یک سری محدودیت‌ها برای تخصیص‌ها وجود دارد اما درباره بخش خصوصی و یا ظرفیت‌هایی که مجلس برای استفاده بخش خصوصی در این بخش فراهم کرده است، چه در مورد صندوق توسعه ملی و چه در مورد فروش سهام، واگذاری شرکت‌های دولتی، فروش اوراق مشارکت و تسهیلات بانک جهانی همه باید تحت مدیریتی کارآمد هدفمند شوند تا برای حمل و نقل و حمل و نقل دریایی به کار گرفته شوند تا ما نگرانی کاهش منابع را در توسعه بخش دریایی نداشته باشیم.

‌لزوم استفاده از منابع بخش خصوصی برای توسعه بنادر

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در کمیسیون‌های تخصصی مجلس تمامی امکانات و منابع برای توسعه بنادر در نظر گرفته می‌شود، گفت: تخصیص‌های ما سالانه حدود 70 درصد بود اما امروزه کمتر شده است به همین دلیل باید به سمتی حرکت کرد تا بتوان از ظرفیت منابع بخش خصوصی و فاینانسر برای توسعه بنادر استفاده کرد.

آقایی با تأکید بر لزوم جذب سرمایه بخش خصوصی برای توسعه بنادر کشور اظهار داشت: بودجه محدود عمرانی کشور، کفاف اجرای پروژه‌های پر هزینه عمرانی را نمی‌دهد.

‌فروش سالانه 5 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شرایط استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی فراهم است، یادآور شد:‌ هر ساله 23 درصد درآمد حاصل از فروش نفت در این بخش ذخیره می‌شود که بخش خصوصی می‌تواند از این ظرفیت برای توسعه بنادر استفاده کند.

آقایی اظهار داشت: همچنین استفاده از منابع حاصل از فروش سهام کارخانجات دولتی و قانون اصل 44 برای توسعه بنادر به دولت مجوز داده شده است.

این نماینده مجلس افزود: سومین مورد برای توسعه عمرانی کشور و توسعه بنادر، استفاده از منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت است که سالانه حدود 5 هزار میلیارد تومان در این بخش حاصل می‌شود.

‌لزوم افزایش بهره‌وری شناور‌های باری و مسافری موجود‌

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: دریا به عنوان یک منبع اقتصادی بزرگ و ظرفیتی اقتصادی برای کشورهای دنیا مطرح است ضمن آنکه 90 درصد از کالای دنیا از طریق بنادر جابه‌جا می‌شود.

آقایی یادآور شد: با وجود تحریم‌های گذشته، در حال حاضر از نظر ظرفیت ناوگان کشتیرانی و شناورهای مسافری در شرایط مطلوبی قرار داریم اما باید میزان بهره‌وری افزایش یابد تا بیشترین استفاده از امکانات موجود انجام شود

انتهای پیام/آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها