امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60079
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 131
«ابوالفقار الشمری»، تحلیل‌گر مسائل استراتژیک عراقی و متخصص در امور مبارزه با تروریسم، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«ابوالفقار الشمری»، تحلیل‌گر مسائل استراتژیک عراقی و متخصص در امور مبارزه با تروریسم، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، با اشاره به حملات تروریستی و شکاف‌های امنیتی موجود در دستگاه‌های سیاسی و امنیتی عراق که دست‌یابی گروه های تکفیری به اطلاعات مورد نیاز خود را ممکن ساخته است، تاکید کرد حکومت باید با فعال‌سازی کار اطلاعاتی این عنصر امنیتی را اصلی اساسی در ایجاد امنیت در کشور قرار دهد.

الشمری خاطرنشان کرد: هنگامی که از لحاظ امنیتی عراق را بررسی می‌کنیم، باید به این مسأله نیز توجه کنیم که سازمان‌های تروریستی القاعده از امکاناتی بین‌المللی برخوردارند و نباید فراموش کنیم که یهودی‌ها و آمریکایی‌ها ابتدا ایدئولوژی وهابیت و سپس این سازمان را به وجود آوردند تا هم مسلمانان را به قتل برسانند و هم چهره اسلام را در صحنه بین‌الملل مخدوش کنند.

وی افزود: متاسفانه دستگاه‌های امنیتی عراق شکاف‌های امنیتی بسیاری دارند و در این زمینه می‌توان به نفوذ افسران وابسته به حزب بعث منحل و سازمان تروریستی القاعده به بدنه آن اشاره کرد.

الشمری در این زمینه، تاکتیک‌های امنیتی موجود، که تنها به کنترل زمینی مناطق اهمیت می‌دهد را تاکتیک‌هایی شبه کلاسیک دانست و یادآور شد که اقداماتی چون ایجاد ایست‌های بازرسی، نقاط بازرسی بدنی و استقرار سربازان در شهرها، تنها پراکنده‌سازی بی‌هدف نیروی‌های نظامی است.

این کارشناس مسائل گروه‌های تروریستی گفت: این تاکتیک‌های شبه‌کلاسیک، باعث می‌شود القاعده و گروه‌های وابسته به آن، تصویری واضح از میزان نیروها، تجهیزات و برنامه‌های نیروهای نظامی به دست آورند که در نتیجه این استقرار بی‌هدف نیروهای نظامی باعث می‌شود تصمیم‌گیری تروریست‌ها برای مخفی شدن یا انجام حملات، آسان‌تر شود.

الشمری فاش ساخت که گروه‌های وابسته به القاعده با توجه به اطلاعاتی که از جاسوسان خود در محافل سیاسی و افسران مشغول در سازمان‌های سیاسی و امنیت ملی به دست می‌آورند، تصمیم می‌گیرند که چه زمانی حملات خود را انجام دهند.

وی از دولت عراق خواست که با تشکیل گردان‌های اطلاعاتی ورزیده در کار اطلاعاتی، بخش اطلاعاتی عراق را به مهم‌ترین بخش ایجاد کننده امنیت در کشور مبدل سازد.

او در ادامه بر لزوم آموزش ویژه این گروه‌ها با هدف ایجاد مهارت در نظارت، رصد و تحلیل مسائل و جزئیات دشمنان داخلی و خارجی عراق تاکید و یادآور شد که دولت باید رهبری جنگ اطلاعاتی را به افسرانی شجاع، ماهر و وطن پرست بسپارد.

الشمری در پایان خاطر‌نشان کرد: از جمله نکات دیگری که باید به آن اشاره کنم این مسأله است که هر بار پس از سخنرانی‌های سیاسی و تحریک‌آمیز بعضی از سیاستمداران از جمله العلوانی، الملا، الجمیلی و المحمدی، حوادثی چون کشتار‌های پراکنده و انفجارهای متعدد، در چندین منطقه عراق به وقوع می‌پیوندد که این مساله شبهه دست‌داشتن این افراد و شریک شدن آن ها در وقوع این حوادث را تقویت می‌کند.

شایان ذکر است که پس از وقوع بی‌وقفه انفجارها توسط خودروهای بمب گذاری شده و شهادت ده‌ها شهروند بی‌گناه، عراق وضعیت امنیتی نگران کننده‌ای را تجربه می‌کند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها