امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60095
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 240
  خبرنگار سینمایی، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس :‌ پروانه مرزبان در ابتدای این نشست از جرقه اولیه شکل گیری این فیلم در ذهنش گفت:‌ من ...

  خبرنگار سینمایی، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس :‌ پروانه مرزبان در ابتدای این نشست از جرقه اولیه شکل گیری این فیلم در ذهنش گفت:‌ من چون از سالیان پیش در آموزش پرورش با بچه ها کار می کردم و سال ها بعد هم در دانشگاه با بچه های بزرگتر در ارتباط بودم کاملا روحیات آنها می شناسم ، می دانم و دوستشان دارم و فکر می کنم به جز کار در زمینه کودک شاید نتوانم کار بهتری برای مردم انجام دهم .

وی افزود:‌ فکر می کنم اگر ما بتوانیم فیلم هایی بسازیم که آموزش های لازم را به بچه بدهد هم آنها احساس راحتی می کنند و از این قضیه خوشحال می شوند و هم ما از پند و اندرزی که به آنها دادیم رضایت پیدا می کنیم.

وی تاکید کرد :‌اما متاسفانه فیلم برای کودکان خیلی کم است و کارگردانان دنبال کار برای کودک نیستند . در دفاع مقدس هم اوضاع به مراتب بدتر است و کسی اثر دفاع مقدسی برای کودک نمی سازد. ولی من به دلیل علاقه ای که به این قشر دارم «بزرگمرد کوچک» را ساختم .
 
36هزار شهید کودک داریم / یک فیلم درباره شان نداریم
 
وی درباره جرقه اولیه ساخت این فیلم گفت:‌ به خصوص اینکه در خبری خواندم که ما 36هزار شهید دانش آموز داریم و هرکدام از اینها فعالیت ها و زندگینامه ها و وصیت نامه های زیبایی دارند و همین شد که تصمیم گرفتم علاوه بر مستندها و فیلم های کوتاهی که ساختیم ،‌ به صورت سینمایی هم در این عرصه فعالیت داشته باشم. مرزبان توضیح داد: فیلمنامه این کار را طی تحقیقاتی با عبدالجبار دلدار نوشتیم و پس از تصویب تصمیم گرفتیم خودمان بسازیم و کارگردانی آن را به صادق دقیقی دادیم که خوشبختانه موفق هم بود.

این تهیه کننده درباره سختی انتخاب بازیگر گفت:‌ مسئله ای که در این میان وجود داشت این بود که چون ما از زبان سید صالح که در خرمشهر چهره خوش نام و فداکار و محبوبی است و هنوز هم او را می شناسند و خودش هم در آن زمان جوان بوده به روایت قصه می پرداختیم و باید برای نقشش کسی را انتخاب می کردیم که بتواند به خوبی آن شرایط را درک کند و آن حس و حال را منتقل کند. همینطور بازیگر نقش شهید بهنام محمودی که انتخابش برایمان دغدغه بود.

وی افزود:‌ اما خوشبختانه به گزینه های خوبی رسیدیم و پرهام دلدار نقش سید صالح را و محمدجواد سلامی پور نقش بهنام محمودی را به نحو احسن اجرا کردند و من کاملا راضی ام زیرا آن حسی را که می خواستم این 2نفر به ما دادند و جوایزی هم که فیلم برد نشان داد که مردم خوششان آمده است.

وی ادامه داد:‌ به خصوص پرهام دلدار که هم یکی از 2نقش اصلی این کار را برعهده داشت و هم مدیر تولید «بزرگمرد کوچک» بود به همین دلیل در این پروژه روزهای سختی را پشت سر گذاشت.
 
اسم فیلم ما را در پیغام گیر سینماها نمی آورند! / چون دفاع مقدس است یا چون کودک؟!
 
مرزبان درباره نحوه اکران و تبلیغات و استقبال مخاطبان از «بزرگمرد کوچک» عنوان کرد: در حال حاضر هم چون فیلم در حال اکران است متوجه شدیم که استقبال دانش آموزان و دانشجویان بسیار خوب است و کار را دوست دارند ولی متاسفانه سینماها خدمات خوبی برای این فیلم ارائه نمی دهد. بسیاری از دوستانی که می خواستند برای مدارس بلیط رزرو کنند وقتی با سینماها تماس می گرفتند «بزرگمرد کوچک» را در لیست فیلم های در حال نمایش پیدا نمی کردند. آنها با من تماس گرفتند و من این مسئله را باور نکردم تاجایی که خودم به سینماها زنگ زدم و دیدم فیلم ما هیچ سانس ثابتی ندارد و فقط متاسف شدم! پیش خودم گفتم چرا باید اسم همه فیلم ها باشد جز «بزرگمرد کوچک»! آیا چون این فیلم دفاع مقدسی است نام آن در پیغام گیر پردیس های سینمایی ذکر نمی شود! یا چون کودک است حذف می شود! این برای من خیلی عجیب بود که چرا وقتی سینمایی متقبل می شود که فیلمی را اکران کند اسم آن را اعلام نمی کند زیرا بعضی می خواهند از طریق همین تلفن بلیط رزرو کنند و اینگونه از رفتن به آن سینما منصرف می شوند.
 
ما هرکاری در زندگی می کنیم برای بچه هایمان است پس چرا به سینمای آنها ارج نمی نهیم!
 
اما وی از زمان اکران فیلم ابراز رضایت کرد و گفت : خیلی خوشحالم که حضور این فیلم در جشنواره کودک با اکران عمومی آن در کشور مواجه شده است.

وی تشریح کرد:‌ به دلیل اینکه الان متوجه اهمیت و تفاوت این فیلم ها با نمونه های مشابهش می شوند زیرا متاسفانه اکثر فیلم هایی که من در جشنواره کودک دیدم فیلم های برای کودک نبود و شاید با اغماض بتوانیم بگوییم بعضی هایش درباره کودک بود.

وی تاکید کرد: من چون خودم داور بخش جلوه گاه امید جشنواره کودک بودم از بابت این مسئله خیلی متاسف شدم و دوست داشتم که خیلی از فیلم ها درباره کودک و نوجوان باشد چون این جشنواره برای آنهاست و باید خیلی به آن ارج بدهند. زیرا ما همه تلاش هایی که زندگی می کنیم برای فرزندانمان است. حالا چرا باید توجهی به سینمای این قشر نکنیم.
 
تقدیر از فیلم بدون حضور کارگردان
 
مرزبان از تقدیر فیلمشان در کنار آثار بزرگان سینمای کودک ابراز خرسندی کرد اما گلایه کوچکی داشت و گفت: متاسفانه از چند فیلم کودک خوب که کارگردان های مطرح ما مثل امیر نادری، بیضایی، نقاش زاده یا مرحوم ملاقلی پور کار کردند در مراسم بزرگداشتی مورد تقدیر قرار گرفت و فیلم ما هم در آن لیست بود اما از کارگردان های آنها دعوتی به عمل نیامد. از بین همه این فیلمسازان فقط صادق دقیقی شرایط حضور در این مراسم را داشت اما بزرگداشت «بزرگمرد کوچک» بدون حضور و اطلاع کارگردانش برگزار شد.

وی خاطرنشان شد: زیرا کارگردانی که به کار کودک عشق می ورزد و با تمام وجود کار می کند و موفق هم شده است ، با حضور در مراسم بزرگداشت فیلمشش بیش از پیش احساس دلگرمی می کند و همین باعث می شود اشتیاق بیشتری به ساخت فیلم های بعدی اش پیدا کند.
 
در 38لوکیشن واقعی در خرمشهر فیلم برداری کردیم
 
مرزبان درباره مصائب فیلم برداری در خرمشهر گفت:‌ ما اصلا به شهرک سینمایی دفاع مقدس نرفتیم  و همه لوکیشن هایمان در خرمشهر بود و از این بابت با مشکلات خیلی خیلی زیادی مواجه بودیم ولی خوشبختانه چون مردم خرمشهر هنوز هم بهنام محمودی را خوب می شناسند و حساسیت خاصی رویش دارند خیلی با ما همکاری کردند . همینطور استانداری و فرمانداری خرمشهر و وزارت ارشاد هم نهایت تلاششان را برای همکاری با گروه ما کردند. اگرچه در باطن پذیرفتن این مسئله برایشان خیلی سخت بود و با هر صدای انفجاری آنها منقلب شده و به روزهای بد آن سال ها برمی گشتند و تمام خاطرات جنگ برایشان زنده می شد ولی فقط به عشق بهنام با ما راه آمدند.

وی تاکید کرد:‌ ما حتی یک سکانس هم در شهرک سینمایی نداشتیم و همه را در خود خرمشهر و در لوکیشن های متنوع فیلم برداری کردیم. ما 38لوکیشن متفاوت در فضاهای واقعی داشتیم که اگرچه به خودمان و مردم سختی زیادی وارد کردیم اما خوشحالیم که حقیقی از آب در آمد.
 
اتفاقا بچه ها باید این خشونت را ببینند تا بفهمند جنگ چیز خوبی نیست
 
پروانه مرزبان درباره انتقادی که به خشونت بیش از حد آن برای مخاطب کودک و نوجوان می کنند گفت : اگر ما می خواستیم آن خشونت را در فیلم منعکس نکنیم مظلومیت بچه های خودمان را چطور نشان می دادیم. در غیر این صورت مخاطب فکر می کند جنگی معمولی رخ داده و اتفاقات نه چندان خطرناکی هم در آن رخ داده پس ایران مظلوم چگونه خودش را نشان بدهد. چگونه به دنیا وضعیت اسف بار این بچه هایی که در بمباران ها و موشک باران ها از بین رفتند را نشان می دادیم. اگر نیروهای دشمن بچه های ما را نوازش کرده بودند که دیگر معنی جنگ نمی داد و روی فرزندان الان ما تاثیری نمی ذاشت.

وی تصریح کرد:‌ اتفاقا بچه هایی که در آن زمان نبودند باید این خشونت ها را ببینند تا بفهمند جنگ چیز خوبی نیست و ما خودمان هیچ وقت به جایی حمله نمی کنیم و فقط در مقام دفاع بر می آییم. اتفاقا این  آثار باید جوری باشد که در روحیه بچه ها اثر بگذارد و از جنگ و وحشتش متنفرشان کند.
 
فیلم بعدی با همین عوامل «بزرگمرد کوچک»
 
مرزبان درباره فیلم بعدی اش گفت:‌ من به دلیل رضایت از گروهم در «بزرگمرد کوچک» فیلم سینمایی بعدی را هم با محوریت یکی از همان 36هزار شهید دانش آموز به نام احمدرضا عباسی با همین گروه کارگردانی و بازیگری خواهم ساخت.

وی توضیح داد:‌ نقش اصلی فیلم «بهار در پاییز» را هم پرهام دلدار در نقش شهید احمدرضا عباسی ایفا خواهد کرد. شهیدی که کارهای خارق العاده ای از خود نشان داده است و می توانیم بگوییم اگر به پای بهنام محمودی نرسد کمتر از او هم نیست.

وی در پایان تصریح کرد:  این فیلم هم مانند «بزرگمرد کوچک»  با حمایت بی دریغ آقای کلانتری رئیس بسیج دانش آموزی کشور در حال ساخت است به طوری که اگر ایشان نبودند معلوم نبود این پروژه شکل بگیرد یا نه و سعی خواهیم کرد به مراتب زیباتر از کار قبلی مان باشد.
 
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها