امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۱۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60135
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: 71
«علی راشد العشیری»، نماینده مستعفی و عضو شورای جمعیت الوفاق بحرین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه گفت: ...

«علی راشد العشیری»، نماینده مستعفی و عضو شورای جمعیت الوفاق بحرین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه گفت: نظام پس از حمله به میدان «اللؤلؤه» و تخلیه آن از معترضان پس از آغاز اعتراض‌های مردمی در 14 فوریه سال 2011 موجب ایجاد تنش و بحرانی طایفه‌ای در کشور شد.

العشیری با اشاره به اینکه نظام حاکم در بحرین با هرکس که با آن مخالفت کند، صرف نظر از مذهب و دین برخورد می‌کند، افزود: نظام خواهان گفت‌وگو میان مخالفان و حامیان خود است و خود را بخشی از این گفت‌وگوها نمی‌داند، چراکه می‌خواهد نشان دهد، مشکل میان گروه‌ها و طیف‌های مختلف ملت است.

در رابطه با توصیف جنبش 14 فوریه به «جنبش تروریستی» توسط وزیر خارجه بحرین، این رهبر مخالفان بحرینی در جمعیت الوفاق گفت: همه سازمان‌ها و نظام‌های استبدادی مخالفان را به تروریسم و خرابکار توصیف می‌کنند و این موضوع جدیدی نیست.

وی افزود: این موضوع بهانه‌ای در دست نظام است تا با تصویب قانون مبارزه با تروریسم، مجازات‌هایی به منظور رویارویی با جنبش‌های سیاسی و میدانی در بحرین با هدف مقابله با خواسته‌های مردم برای ایجاد کند و در این راستا توصیف جنبش 14 فوریه به جنبش تروریستی با هدف ترساندن ملت از تائید و حمایت از این جنبش صورت می‌گیرد. 

العشیری نزدیکی ایران و آمریکا را زمینه ساز حل بحران بحرین دانست. وی هرگونه ارتباط بحران بحرین با بحران سوریه را نفی کرد.

  آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: تعداد شیعیان بحرینی متهم به اعمال خشونت در این هفته به 91 نفر رسید، آیا این امر حاکی از آن است که نظام، طایفه‌ای خاص را در بحرین هدف قرار داده است؟
 
علی العشیری: نظام حاکم در بحرین هرکس را که با آن مخالفت کند، صرف نظر از مذهب و دین ویا عقاید ایدوئولوژیک هدف قرار می‌دهد و از آنجا که بیشتر مخالفان سیاسی در بحرین را شیعیان تشکیل می‌دهند، این را یک عامل فشار قرار داده است. 
 
فارس: آیا تنش‌ها و بحران‌های طایفه‌ای در بحرین وجود دارد؟
 
علی العشیری: در ابتدای حوادث 14 فوریه 2011 هیچ تنش طایفه‌ای وجود نداشت و برخی از برادران اهل سنت نیز در میدان حضور داشتند و حتی آنانی که به میدان نمی‌رفتند نیز درخواست‌های سیاسی مخالفان را طایفه‌ای نمی‌دانستند. اما بعد از تخلیه میدان «اللؤلؤه» و به کارگیری قدرت و اعلام طرح آشتی ملی و سپردن امور به ارتش و ورود نیروهای سپر جزیره، نظام ایجاد بحران‌های طایفه‌ای را سرلوحه اقدامات خود قرار داد و گروه‌های سیاسی فعال را برخواسته از خواسته‌های مذهبی دانست و نیروهای نظامی را برای سرکوب آنها به کار گرفت، نقاط ایست و بازرسی ایجاد کرد و با تخریب مساجد و اخراج کارمندان به اختلافات طایفه‌ای دامن زد.
 
فارس: اقدامات صورت گرفته از سوی مخالفان برای آزادی خلیل المرزوق چه بوده، دلیل سکوت بین المللی در این‌باره را در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟
 
علی العشیری: گردهمایی وکلای جمعیت برای تشکیل هیئت دفاع و گردهمایی سازمان‌های حقوقی در داخل و خارج و تشکیل هیئت دیپلماتیک برای تبیین و توضیح مواضع المرزوق که مواضعی مسالمت آمیز است و بازداشت وی به دلیل مواضع سیاسی وی بوده و درخواست آنان برای فشار به نظام برای آزادی او بوده است. علاوه بر این راهپیمایی‌‌ها و تجمعات اعتراض آمیزی نیز برای آزادی المرزوق برگزار شد. درباره دلایل این سکوت بین المللی نیز باید بگویم، این دلایل همان دلایلی است که تلاش کرده، مسئله بحرین را به دور از توجهات بین المللی قرار دهد، از جمله اینکه برخی کشورها منافع خود را در آن ملاحظه می‌کنند که در قبال این امور سکوت کنند. در میان باید به حمایت شیوخ خلیج از نظام بحرین نیز اشاره کرد که از این ترس دارند، تغییرات در بحرین به ایجاد تغییری در کشورهایشان منجر شود.
 
فارس: شما خواستار گفت‌وگو جدی با نظام هستید و حکومت می‌گوید که این شرایط را فراهم کرده است، مشکل کجاست؟
 
علی العشیری: مخالفان در بحرین خواستار گفت‌وگو جدی به منظور خروج از بحران سیاسی و عمل به خواسته‌ها و مطالبات معارضان است و این همان گفت‌وگویی است که سازمان‌های بین المللی نیز خواستار آن شده‌اند. نظام اگرچه مدعی است که شرایط این گفت‌وگو را فراهم کرده، اما واقعیت این است که نظام خواهان گفت‌وگو میان مخالفان و حامیان خود است و خود را بخشی از این گفت‌وگو به حساب نمی‌آورد، چون می‌خواهد اینگونه جلوه دهد که مشکل میان خود ملت است و این با واقعیت‌ها جاری در جامعه در تعارض است، چون خواسته‌های مخالفان را تنها نظام می‌تواند عملی کند و باید یک طرف اساسی در گفت‌وگوها باشد. نظام گفت‌وگویی که در آن مجبور شود به خواسته‌های ملت پاسخ دهد، را نمی‌خواهد. نظام گفت‌وگوی صوری را دنبال می‌کند که رسانه‌ها آن را تبلیغ کند و از طریق آن بر نقض‌ها و جنایاتش علیه ملت سرپوش بگذارد و به هیچ یک از خواسته‌های ملت پاسخ ندهد.
 
فارس: وزیر خارجه بحرین می‌گوید که جنبش 14 فوریه در فهرست تروریسم قرار دارد، منظور نظام از این اتهامات چیست؟
 
علی العشیری: مانند همه سیستم‌های استبدادی نظام، مخالفان را تروریست و خرابکار معرفی می‌کند، در نهایت نیز قانون تروریسم را صادر و مجازات‌هایی را به منظور اعمال فشار بیشتر بر جنبش‌های سیاسی و میدانی با هدف مقابله با خواسته‌های ملت برای ایجاد تغییر در نظر می‌گیرد و در این راه جنبش 14 فوریه را به منظور ترساندن مردم از تایید و حمایت از آن در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است.
 
فارس: تحولات منطقه و نزدیکی ایران و آمریکا آیا به حل بحران بحرین کمک خواهد کرد؟
 
علی العشیری: با وجود اینکه انقلاب در بحرین 100% داخلی است، اما تحولات منطقه‌ای نقش زیادی در کمک به حل بحران بحرین دارند. نظام طی سال‌های گذشته تلاش کرد، ایران را به حمایت از مخالفان بحرین متهم کند، این درحالی است که گزارش بسیونی نشان داد، بحران بحرین ربطی به دخالت‌های ایران ندارد، طبیعی است که نزدیکی آمریکا و ایران به حل بحران بحرین کمک خواهد کرد.
 
فارس: آیا بحران بحرین با بحرین سوریه ارتباط دارد؟
 
علی العشیری: ارتباط مستقیمی میان بحران بحرین و بحران سوریه وجود ندارد، اما نظام تلاش می‌کند تا از حوادث جاری در سوریه استفاده کند و از آن برای افزایش بحران طایفه‌ای در سرکوب مردم بحرین بهره‌برداری کند. حوادث سوریه از آن جهت بر بحران بحرین تاثیر گذاشته که موجب تشدید سکوت بین المللی در رابطه با این بحران شده و حل بحران سوریه فرصتی بین المللی برای توجه بیش از پیش این محافل به بحران بحرین به وجود خواهد آورد.
 
فارس: نشانه‌هایی از نزدیکی شیوخ خلیج برای ایجاد یک اتحادیه وجود دارد، موضع معارضان بحرینی در این‌‌باره چیست؟   
 
علی العشیری: در اصل، معارضان بحرینی با وجود اتحادی خلیجی که به نفع ملل منطقه باشد و ملت‌ ها در آن حق رای داشته باشند، مشکلی ندارند، اما این نگرانی وجود دارد که این اتحادها در راستای منافع نظام‌ها و مقاومت در برابر تغییر و حرکت به سوی دمکراسی در منطقه باشد که چنین اتحادی از سوی مللل و نه تنها گروه‌های مخالف در بحرین مردود است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار