امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60148
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست تخصصی شرایط فعلی سینمای کودک شب گذشته با حضور وحید نیکخواه آزاد، علی زارعان، محمدرضا شریفی‌نیا، علی علایی و سعید ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست تخصصی شرایط فعلی سینمای کودک شب گذشته با حضور وحید نیکخواه آزاد، علی زارعان، محمدرضا شریفی‌نیا، علی علایی و سعید قطبی‌زاده در سالن کنفرانس هتل کوثر اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم وحید نیکخواه آزاد با اشاره به اینکه حیات سینمای ایران به بودجه دولت وابستگی دارد، گفت: در این شرایط مدیریت فرهنگی مسیری دایره‌وار را طی می‌کند که ابتدای این حلقه مدیریت و سیاست فرهنگی است و اگر مشکلی در جایی داریم باید به ابتدای همین حلقه بازگردیم و در این میان حلقه آخر اکران است که امروز شرایط بسیار نامناسبی دارد و یک مسیر مجزا قبل و بعد سینمای کودک وجود دارد که حتماً باید تغییر کند.

براساس این گزارش؛ علی علایی مجری و کارشناس این نشست نیز خطاب به علی زارعان مدیر گروه کودک شبکه دو گفت: من تلویزیون در هر اتفاق ناگواری که برای سینما رخ می‌دهد تقسیر‌کار می‌دانم و زارعان نیز در پاسخ اظهار داشت: رفتار پازلی می‌تواند همه چیز را اصلاح کند و به طور مثال حمایت تلویزیون از جشنواره فیلم کودک این پازل را تکمیل خواهد کرد اما نوک تیز پیکان را به سوی تلویزیون گرفتند دردی از سینمای کودک دوا نمی‌کند و اعتقاد دارم سینمای کودک به بازمهندسی و احیای مجدد نیاز دارند.

وی در ادامه تأکید کرد: قرار است باآیپی‌مدیا به یک فرایند جدید رسانه‌ای برسیم که نوع بروز و ظهور فیلم و تصویر را تغییر خواهد داد.

به گزارش خبرنگار فارس، محمدرضا شریفی‌نیا در ادامه این نشست با اشاره به اینکه مشکل اصلی سینمای کودک نبود سرمایه‌گذار خصوصی و متخصص است، گفت: علاوه بر نبود سرمایه‌گذار خصوصی و متخصص مشکلی دیگر سینمای کودک نشناختن ذهن و تفکر کودک است و با وجود این همه مشکلات نباید تنها فارابی را مقصر بدانیم.

شریفی‌نیا ادامه داد: سال گذشته فروش فیلم سینمایی اوقتابوس یک میلیارد تومان شد اما در همان شرایط 5 فیلم دیگر کودک که همزمان اکران شده بوده است در مجموع 200 میلیون تومان هم فروش نکردند و ما باید بدانیم که بچه‌ها چه می‌خواهند نه اینکه در جشنواره به فیلمی جایزه دهیم که بچه‌ها هنگام نمایش آن در سالن خوابشان ببرد.

در ادامه این نشست؛ علی علایی در نقض صحبت‌های علی زارعان گفت: استفاده از واژه مهندسی و بازمهندسی غلط و تحکمی است و نباید در خصوص فرهنگ از این واژه استفاده کنیم که زارعان نیز در پاسخ اظهار داشت: این واژه کاملا درست است و اگر بخواهیم در این باره صحبت کنیم وارد بحث ادبی می‌شویم که جایش اینجا نیست و شما نمی‌توانید هر کلمه دیگری را جایگزین مهندسی و بازمهندسی کنید اما من برای احیای سینمای کودک از مهندسی فرهنگی استفاده می‌کنم.

وی همچنین با اشاره به اینکه اقتابوس را سه بار دیده است گفت: زمانی که هنوز این فیلم را ندیده بودم قصد داشتم با سید جواد هاشمی کارگردان آن صحبت کنم و به او توصیه کنم که بهتر است به بازیگری خود بپردازید اما وقتی فیلم را دیدم بابت ذهن بیمار خودم از او عذرخواهی کردم چرا که این کار کاملا فضای آزمایشگاهی داشت و خوب هم جواب داد و معتقدم به جای اینکه دائما مسیرمان را تغییر دهیم و به دنبال تقلید راه‌های سنتی باشیم بهتر است همین مسیر را که تازه آغاز شده ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه اگر تلویزیون از اقتابوس حمایت می‌کرد قطعا به فروش بیش از یک میلیارد می‌رسید، گفت: در این صورت سید‌جواد هاشمی هم امروز در جمع ما بود و من به عنوان نماینده تلویزیون می‌گویم ای کاش این کارگردان تلاش می‌کرد تا ما را راضی می‌کرد که تیزرهای بیشتری را به این فیلمش اختصاص دهیم تا از این طریق به او کمک می‌کردیم.

زارعان همچنین خاطر نشان کرد: قبل از هر اتفاقی برای مشکل سینمای کودک باید همه ارگان های مرتبط با هم هماهنگ شوند و اگر قرار است اقتابوس ساخته شود باید تلویزیون از همان ابتدا متعهد شود که چند تیزر برای این فیلم پخش خواهد کرد بنابر این باید مدیران با هم هماهنگ باشند نه اینکه هر کسی ساز خود را بزند.

در بخش بعدی این نشست دکتر امیررضا معتمدی متخصص جلوه‌های بصری در سینما با اشاره به اینکه کارگردانان و مدیران سینمایی باید قدرت ذهن‌خوانی کودکان را داشته باشد و آنچه را که آنها می‌خواهند به رشته تحریر و تصویر درآورند گفت: ما متخصصان و انیماتورهای حرفه‌ای داریم اما اکثراً در ایران نماینده‌اند در حالی که اگر درست در نخ تسبیح چینده می‌شدند آثار خوبی از آنها به جای می‌ماند

وی تصریح کرد: سینمای کودک سینمای فردی نیست و باید در  آن از علم مختص کودکان بهره برد و متناسب با تغییرات نسل جلو رفت بنابر این ممکن است یک فیلم سوژه خوبی داشته باشد اما به دلیل آنکه عناصر جذب مخاطب را ندارد دیده می‌شود و بنابر این تولید چنین اثری هیچ فایده‌ای برای سینمای کودک ندارد.

براساس این گزارش؛ علی زارعان مدیر گروه کودک شبکه 2 با اشاره به آنکه نباید کاری کنیم تا امثال مجید مجیدی، کامبوزیا پرتوی و سید‌جواد هاشمی را از دست دهیم اظهار داشت: تنها نهادی که می‌تواند این وضعیت را سامان دهد ریاست‌جمهوری است و رئیس‌جمهور باید مشاوران عالی برای وضعیت کودک و نوجوان داشته باشد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها