امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60149
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «فصل نو» در خصوص مطالبات مقام معظم رهبری با موضوع «امر به معروف ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه «فصل نو» در خصوص مطالبات مقام معظم رهبری با موضوع «امر به معروف و نهی از منکر و نقش مطبوعات در این زمینه» با حضور مصطفی کواکبیان، مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری و رضا مقدسی مدیر عامل خبرگزاری مهر از شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد که کواکبیان در این برنامه، ‌بیان داشت: یکی از بزرگترین و با اهمیت‌ترین هدف‌هایی که باید برای انتشار روزنامه خودمان از ابتدا تعریف کرده‌ایم، انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر است چراکه اگر این انگیزه نباشد سایر انگیزه‌ها نمی‌تواند ما را برای تداوم این کار یاری کنند.

وی اضافه کرد: همان طور که آموزه‌های دینی تأکید دارد اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اقامه شود، ‌مابقی آموزه‌ها نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت و اگر جامعه‌ای می‌خواهد به فلاح و رستگاری برسد، باید این مسیر را طی کند.

کواکبیان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر نباید در جامعه تقلیل پیدا کند، اظهار داشت: ما نباید تنها به مسائل کوچک‌تر بپردازیم و تمام امر به معروف و نهی از منکر در گشت ارشاد خلاصه شود، بلکه نباید از منکرات بزرگی همانند اختلاس 3 هزار میلیاردی غفلت کنیم.

مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری با تأکید بر اینکه برخی از مسئولان ما تحمل شنیدن انتقاد را ندارند، گفت: بعضی از  مسئولان تنها از تعریف و تمجید خوششان می‌آید به نوعی دیگر برخی از مسئولان تنها علاقه‌مند به مصاحبه با  خبرنگاران و شبکه‌های خارجی هستند در حالی که فرصت مصاحبه با یک خبرنگار فعال و متخصص داخلی را ندارند تا به صورت چالشی با او وارد بحث شود، اما در این راستا باید گفت که در سال‌های اخیر تعاملات دستگاه قضایی با مطبوعات خوب بوده است حتی تا حدودی تحمل مسئولان نسبت به انتقاد افزایش یافته است.

وی با اشاره به حدیث «الناس علی دین ملوکهم»، عنوان کرد: نقد شخصیت باید با نقد یک برنامه متفاوت باشد، متأسفانه ما در تحلیل‌ها، یادداشت‌ها و نظراتمان موضع می‌گیریم در صورتی که باید ابتدا خبر نقل شود و سپس در کنار آن، نقدها بیان شود؛ ما باید خودمان دست‌اندرکار نهادینه شدن امر به معروف و نهی از منکر در ذهن مسئولان باشیم.

کواکبیان تصریح کرد: اصل هشتم قانون اساسی یک وظیفه همگانی که همان امر به معروف و نهی از منکر است و بر اساس آن آحاد مردم نسبت به دولت و مسئولان و دولت نسبت به مردم مسئول هستند.

وی تأکید کرد: نقش صدا و سیما درباره اجرای امر به معروف و نهی از منکر، نسبت به تمام نشریات و خبرگزاری‌ها بالاتر است بنابر این قانون باید اجرا شده، اخلاق رعایت نیز رعایت شود تا بد اخلاقی‌ها در جامعه رخت بربندند، از این رو باید مشوق‌ها و سازوکارهایی را در راستای حق‌مداری رسانه‌ها اختصاص دهیم.

* مقدسی: وظیفه خطیر رسانه حرکت در مسیر امر به معروف و نهی از منکر است

در ادمه این برنامه رضا مقدسی، مدیر عامل خبرگزاری مهر با بیان اینکه اصل کار رسانه و کارکرد آن باید در چارچوب امر به معروف و نهی از منکر باشد، بیان داشت: اگر رسانه تکلیفی غیر از این را برای خودش فرض کند، راه را به خطا رفته است.

وی اضافه کرد: رسانه‌ها در سه امر اصلی در برابر دین مسئولیت دارند که از جمله این که ارزش‌های دین را متذکر شده و از آن پاسداری کند، همچنین رسانه وظیفه رشد و تعالی مخاطبان را نیز بر عهده دارد و یکی از کارکردهای رسانه، مسئولیتی است که برای حفظ نظام و تحکیم پایه‌های آن برعهده دارد که باید در مسیر امر به معروف و نهی از منکر حرکت کند.

مقدسی ادامه داد: رسانه‌ها مسئولیت خطیری را در خصوص مسایل اجتماعی و جلوگیری از انحرافات اخلاقی، مادی و سیاسی دارند که در ارتباط با مردم و مسئولان باید متوجه این قضیه بوده و شایسته است نگاه انتقادی رسانه‌ها از منظر امر به معروف و نهی از منکر باشد. 

مدیرعامل خبرگزاری مهر تصریح کرد: نقش اخلاق در رسانه‌ها یک امر محوری و یکی از موضوعات مورد بحث رسانه‌ها است که تاکنون جلسات و سمینارهای متعددی درباره این موضوع برگزار شده است، به همین منظور اگر رسانه‌ای متخلق به اخلاق نباشد نمی‌تواند نقش هدایت‌‌گری خود را به درستی انجام دهد.

وی افزود: مسئله اخلاق در رسانه، موضوعات متعددی را در بر می‌گیرد، و نباید نقد عملکرد مسئولان به حریم شخصی افراد و تخریب شخصیت فردی آنها منجر شود، همچنین بخش اعظم کار رسانه امر به معروف و نهی از منکر است و نقد رفتار اجتماعی مسئولان در قالب امر به معروف و نهی از منکر قرار می‌گیرد.

مقدسی خاطر نشان کرد: یکی از کارکردهای اجتماعی رسانه، مطالبه‌گری است از آنجایی که رسانه‌ها نماینده افکار عمومی به شمار می‌روند، یکی از وظایف آنها مطالبه‌گری است و این موضوع امری است که رسانه‌ها باید آن را دنبال کنند در حالی که مواجهه برخی از مسئولان با این مسئله متفاوت است.

وی ادامه داد: ممکن است انتقاد، یک گزندگی‌هایی هم داشته باشد اما انتقاد سازنده این نیست که اگر ما را دربرنگیرد سازنده است و اگر دربرگیرد، سازنده نیست، همچنین اشکالی که در ارتباط با عملکرد رسانه‌ها وجود دارد این است که برخی از رسانه‌‌ها آمال، آرزوها و برداشت‌های شخصی خود را به جای واقعیت منتشر می‌کنند و آن را نظر مردم می‌پندارند در حالی که شاید قاطبه مردم دیدگاه دیگری داشته باشند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها