امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6018
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۱
تعداد بازدید: 148
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: هشتمین روز نمایشگاه کتاب در حالی سپری شد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی مهمان آن بود. ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: هشتمین روز نمایشگاه کتاب در حالی سپری شد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی مهمان آن بود. همچنین در این روز کتاب‌های جالبی در نمایشگاه عرضه شد که خواندن آنها خالی از لطف نیست.
 
 
* جمع اضداد در نمایشگاه
 
در روز هشتم نمایشگاه کتاب چند کتاب عرضه شد که رمان «یوسف پیامبر» مهم‌ترین آنها بود. این رمان برگردان سریالی به همین نام به کارگردانی فرج‌الله سلحشور است که در زنان پخش با استقبال بیشماری مواجه شد. این سریال همچنین در کشورهای عربی نیز ببیندگان زیادی داشت. (اینجا)
 
البته کتاب‌های دیگری هم در این روز عرضه شد. «مهمان آمریکایی» نوشته «امیرحسین مخدومی شربیانی» که قصد دارد کودکان را با مفهوم استکبار آشنا کند. این اثر را موسسه رسول آفتا عرضه کرده است. (اینجا)
 
در این روز همچنین پای محمد البرداعی مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نمایشگاه باز شد. وی با کتاب «عصر فریب» مهمان ایرانی‌ها شد تا از خاطراتش در زمان تصدی سمت مدیرکلی‌ و نیز چالش‌های پرونده هسته‌ای ایران بگوید. (اینجا)
 
 
* سخنگو دستگاه دیپلماسی چه کتاب‌هایی می‌خواند؟
 
دیروز همچنین رامین مهمان‌پرست، سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه  از نمایشگاه کتاب بازدید کرد. وی درباره آخرین کتابی که خوانده است به فارس گفت: کتاب هایی که من مطالعه می کنم سیاسی است و به موضوعات مختلف و استراتژی کشورهای مختلف و جنگ نرم باز می گردد دائما هم مشغول مطالعه هستم. (اینجا)
 
 
* نظر نویسنده آلمانی درباره ایران
 
اوروزولا پریس نویسنده صاحب نام آلمانی که از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرده بود درباره ایران گفت: یکی از رویاهای بزرگم همیشه آمدن به ایران بود که یک موقعیتی پیش آمد تا این رویا را تحقق ببخشم، تصویری که در غرب از ایران ارائه می‌شود دقیق نیست، من می‌خواستم خودم از نزدیک ایران را ببینم و با مردمانش آشنا شوم، بعد از ورود به ایران احساس غریبگی نداشتم و احساس می‌کنم می‌توانم اینجا حتی زندگی کنم.(اینجا)
 
 
* آرزوهای یک کارگردان
 
سیدناصر حسینی‌پور راوی کتاب «پایی که جا ماند» گفت: سیروس مقدم چندین بار در مصاحبه هایش اعلام آمادگی کرده است که فیلمی بر اساس کتاب «پایی که جا ماند» بسازد و به گفته خودش وقتی کتاب را می خواند حیرت زده شده بود و بدون تامل کتاب را به پایان رساند. کتاب هایی مثل «دا»، «پایی که جاماند»، «نورالدین پسر ایران» و ... نمونه های عینی سبک زندگی هستند.
 
این راوی درباره اینکه سیروس مقدم قصد ساختن این فیلم را دارد اضافه کرد: سیروس مقدم می گوید اگر به من اجازه دهند بر مبنای این کتاب«پایی که جا ماند» فیلم می سازم، من نویسنده معروف و شناخته شده نبودم اما این ادبیات به گونه ای است که سیروس مقدم عنوان می کند نتوانستم این کتاب را زمین بگذارم و مجذوب این اثر شدم و آرزو دارم ناشر و راوی اجازه ساخت این فیلم را به من بدهند. (اینجا)
 
 
* در نمایشگاه کتاب چقدر تخلف می‌شود؟
 
این روزها اخبار می‌رسد درباره تخلفاتی که ممکن است ناشران در نمایشگاه کتاب انجام دهند و بر اساس آنها نیز جرائمی نیز در نظر گرفته می‌شود.

همایون امیرزاده رئیس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران در این باره می‌گوید: با هماهنگی‌هایی که پیش از نمایشگاه با مجموعه‌های تشکل‌های نشر داشتیم و تدابیر خوب و قابل توجهی که در کمیته نظارت محتوایی صورت گرفت، امسال نسبت به همه سالها میزان تخلفات کاهش پیدا کند ولی انتظار نداشتیم که به این میزان درصد برسد تا ما یعنی شاید کمتر از نیم درصد موارد تخلف بخصوص درحوزه ناشران داخلی را شاهدیم و امروز که هشتمین روز نمایشگاه کتاب است با توجه به مستندات، کمترین میزان تخلف در بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب را به ثبت رساندیم.
 
محمد الهیاری، معاون امور نمایشگاهی در پاسخ به این سوال که، برخی ناشران متخلف تخفیف 10 درصد را اجرا نمی‌کنند و کتاب را با قیمت پشت جلد می‌فروشند، این تخلف است یا نه؟ اظهارداشت: جزء ضوابط اعلامی نمایشگاه است که ناشرین باید 10درصد تخفیف را برای خریداران قائل شوند، بنده در فضای شبستان غرفه‌هایی را دیدم که ناشرین بیش از 10 درصد تخفیف می‌دهند، اگر خریدار یا بازدیدکننده‌ای اعتراضی به شکل موردی دارد باید ارائه کند تا کمیته ناشران داخلی با آن ناشر و غرفه‌دار مذاکره لازم را داشته باشد تا مشکل برطرف شود اما عدم ارائه تخفیف 10 درصد تخلف است.
 
 
* از بخش عربی نمایشگاه کتاب چه خبر؟
 
سجاد اسلامیان خبرنگار فارس نوشت: در این دوره اما تعداد ناشران عرب کمتر از سال‌های گذشته شده است و در حالی که سال‌های گذشته از اردن، سودان و عربستان تک غرفه‌هایی دیده می‌شد این دوره شاهد حضور هیچکدام از ناشران این کشورها نیستیم. نکته جالب‌تر از همه آن است که حضور غرفه‌های ناشران عراقی تقریبا به صفر رسیده است و ناشران لبنانی جای جای این بخش را به خود اختصاص داده‌اند.

لبنانی‌ها البته تنها با کتاب‌های خود به نمایشگاه کتاب نیامده‌اند و شیرینی لبنانی غرفه‌ای ویژه و در وسط این بخش به خود اختصاص داده است تا به قول یکی از بازدیدگنندگان این بخش، «دیپلماسی غذا» در کنار کتاب فعال شده باشد. اما کشورهایی که غرفه‌هایی در این نمایشگاه دارند، لبنان، مصر، سوریه و عراق است که در این بین از میان کشورهای بیداری اسلامی تنها مصر حاضر شده است. (اینجا)
 
 
* بحرانی جدید برای ناشران خارجی
 
خبرگزاری مهر نوشت: افزایش تقریبا 2 برابری سود حقوق گمرکی کالاها و رسیدن نرخ سود کتاب از 2.2 به 4 درصد، به یک بحران جدید برای ناشران خارجی که آثارشان توسط نمایندگان ایرانی آنها در نمایشگاه امسال کتاب تهران عرضه شده تبدیل شده است. پس از گذشت 7 روز از نمایشگاه کتاب تهران از گمرکات کشور خبر می‌رسد که سود حقوق گمرکی نیز با یک افزایش حدودا 2 برابری روبرو شده و بخشنامه آن برای اجرا به همه گمرکات کشور ابلاغ شده است.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار