امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60201
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 160
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی شامگاه پنجشنبه در آیین یاد روز حافظ در شیراز گفت:حافظ جهانی آرمانی را ترسیم کرده و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی شامگاه پنجشنبه در آیین یاد روز حافظ در شیراز گفت:حافظ جهانی آرمانی را ترسیم کرده و انتظار موعود از جمله شاخص‌های شعر حافظ بوده و رسیدن به این آرمان را در اشعار مختلف ترسیم کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حافظ را غواص معنا و ادب دانست و اضافه کرد: عنایت پروردگار به حضرت حافظ به روشنی آشکار است، او عنایت به اولیا الله دارد و این ارادت را به زیبایی در غزلیات خود بیان کرده است .

جنتی عنایت ربانی را عامل ارتقا و تعالی حافظ دانست و گفت : همین عنایت ربانی موجب شده که حافظ خوشه چین مکتب وحی و کلام الهی باشد و سرسبزی و طراوت شعرش در بین مردم ماندگار گردد.

وی رمز پردازی را نیز از جمله شاخصه‌های شعر حافظ دانست و گفت که این رمز پردازی نیز برگرفته از قرآن کریم بوده و همانطور که کتاب وحی مملو از رموز است در شعر حافظ نیز رمز پردازی به خوبی آمده است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی زبان حافظ را زبان رندانه و مبتنی بر طنز دانست و گفت : او گاه در قالب همین زبان نوش و نیش را در کنار هم آورده است.

جنتی با بیان این که حافظ از چاپلوسی و ریا بیزاری جسته ،گفت : آزاد منشی شاخصه اصلی شعر حافظ است و ما به خوبی می‌بینیم که شعر حافظ از تضاهرات ریاکارانه به دور بوده است.

وی افزود: از دیگر ویژگی‌هایی که بین کلام وحی و شعر حافظ می یابیم تفسیر پذیری است و در این ویژگی از شعر حافظ است که بسیاری از زوایای پنهان شعر او آشکار می‌شود.

وی ادامه داد : شعر حافظ همچنین مانند کلام وحی قالب آهنگین و موسیقیایی دارد و همین قالب به شعر حافظ غنایی دو چندان می‌بخشد.

بیستم مهر ماه در تقویم ملی ایران یاد روز حافظ نامگذاری شده و هر سال به این مناسبت برنامه‌های فرهنگی در شیراز و دیگر نقاط ایران و برخی مناطق جهان برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها