امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6027
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۲
تعداد بازدید: 197
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «آسیا تایمز» در مطلبی با عنوان «حملات اسرائیل وضعیت بحران سوریه را تغییر داد» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «آسیا تایمز» در مطلبی با عنوان «حملات اسرائیل وضعیت بحران سوریه را تغییر داد» می‌نویسد: حملات اخیر اسرائیل علیه یکی از تاسیسات نظامی سوریه که به صورتی آشکار از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مورد اغماض قرار گرفت از سوی مقامات سوری به عنوان «اقدامی جنگی» اعلام شده و همانطور که انتظار می‌رفت با محکومیت لفظی شدید ایران در مقایسه با سکوت جهان عرب روبرو گردید. این حمله که به همراه چهار حمله موشکی به دمشق انجام شد، نشان‌دهنده افزایش درگیری‌های دوساله‌‌ای است که می‌تواند منجر به دخالت مستقیم نظامی ایران در آینده نزدیک شود.

حمله اسرائیل به سوریه خط سیر حوادث را تغییر می‌دهد

به عنوان مثال، احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران و احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران حملات هوایی اسرائیل که سومین حمله از ژانویه تاکنون بوده را به شدت محکوم و اعلام کردند که ایران می‌تواند از ارتش سوریه حمایت کند. تل‌آویو با ایجاد تنگنا برای سوریه با خطر مواجه می‌شود و این مسئله می‌تواند با توجه به درخواست ایران از جهان عرب برای اتخاذ موضعی واحد علیه تجاوز اسرائیل نتیجه معکوس به همراه داشته باشد. سوالات بسیاری درباره انگیزه‌های اسرائیل وجود دارد که پیچیده و تقریبا مبهم هستند اما چنین حملاتی تمرکز را از جنگ داخلی در سوریه به درگیری بین دو طرف کشانده و خط سیر حوادث و درگیری‌ها را به طور کلی تغییر می‌دهد.

استاد دانشگاه تهران: حمله اسرائیل به سوریه به نفع شورشیان سوری انجام شد

یکی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه تهران که خواست نامش فاش نشود، در این باره می‌گوید: «اسرائیل عمدا و با چراغ سبز واشنگتن در حال افزایش درگیری در سوریه است تا کفه ترازو را به نفع شورشیان سوری پایین بکشد که در هفته‌های جاری به صورت فزاینده‌ای به حاشیه کشانده شده‌اند. ارتش سوریه اکنون با دو جبهه روبرو بوده و در حال پراکندن منابع خود است. در عین حال اسرائیل با حمله به سوریه از طریق حریم هوایی لبنان در حال افزایش شعله‌های تنش فرقه‌ای در این کشور بوده و امیدوار است موضع حزب‌الله را تضعیف کند.» در واقع، تا جایی که به تهران مربوط می‌شود، تهدیدی سه‌جانبه از جانب درگیری در سوریه احساس می‌شود. این درگیری نه تنها سوریه و حزب‌الله که دو متحد راهبردی و سنتی منطقه‌ای ایران هستند را تهدید می‌کند بلکه عراق را نیز تهدید می‌کند که به طور فزاینده‌ای درگیر بی‌ثباتی داخلی و نگرانی از گسترش درگیری سوریه به این کشور به دلیل اتحاد اخیر تروریست‌های سوریه و القاعده در عراق است. همچنین این درگیری بحث‌های امنیت ملی جدی را در ایران درباره خطرات چشم‌انداز آن و ماهیت پاسخ‌های مناسب به راه انداخته است.

ترجیح تهران حل سیاسی درگیری در سوریه است

در حالی که تنها یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده و تعداد زیادی از نامزدها در حال نشان دادن چهره‌ای معتدل از ایران در خارج از این کشور هستند، گفتن اینکه ایران مجبور است وارد دخالت نظامی مستقیم در سوریه شود، راحت نیست. ترجیح تهران حل سیاسی درگیری در سوریه است و به همین دلیل از ماموریت اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل که درخواست‌هایش برای توقف ارسال سلاح به هر دو طرف به جایی نرسیده، حمایت می‌کند. در عین حال برخی تحلیل‌گران در تهران می‌گویند که در واقع درخواست ابراهیمی برخی توجهات را به خود جلب کرده بود و حمله اسرائیل به منظور از بین بردن این توجه انجام شد زیرا ادامه هرج ومرج در سوریه به نفع اسرائیل است.

حمله اسرائیل به سوریه افکار عمومی اعراب را تحریک می‌کند

در عین حال خطری اساسی در اتخاذ این نوع راهبرد برای اسرائیل وجود دارد که سود آن نصیب جهادی‌های تندرو در سوریه که دشمنان قسم‌خورده اسرائیل نیز هستند، خواهد شد. آنچه که اسرائیل ممکن است از نظر تاکتیکی در کوتاه‌مدت بدست بیاورد از نظر راهبردی در درازمدت از بین می‌رود. حتی کوچکترین اشاره به تغییر مسیر درگیری سوریه به سوی درگیری بین دو طرف نکته مثبتی برای دمشق محسوب شده و این کشور می‌تواند اتحادیه عرب را به این نکته متوجه کند که در حال فراموشی مسئولیت تاریخی خود در برابر کشوری عرب است که تحت محاصره رژیم صهیونیستی قرار دارد. این مسئله دستکم می‌تواند افکار عمومی اعراب را تحریک کرده و حتی بر برخی شورشیان سوری که اول از همه خود را ملی‌گرا می‌دانند، تاثیرگذار باشد.

تهران مایل به دخالت نظامی در سوریه نیست

چه چیزی در انتظار ماست؟ چشم‌اندازی که بیش از همه احتمال آن وجود دارد بین‌المللی شدن بیش از پیش نمایش درگیری در سوریه با بازی هماهنگ ایران و روسیه برای جلوگیری از سقوط اسد، ادامه کمک‌های مرگبار آمریکا، عربستان و دیگر کشورهای محافظه‌کار عرب و ترکیه است که به جای طراحی مستقل برای به عهده گرفتن نقش خود اسیر طراحی‌های دیگر قدرت‌ها شده است. در حالی که ده‌ها هزار نفر کشته شده، چندین میلیون نفر به صف آوارگان داخلی و خارجی پیوسته و اقتصاد سوریه ضربه بزرگی خورده است، احتمال اینکه تصویر ناخوشایند سوریه در ماه‌های آینده در نتیجه دخالت نظامی مداوم و بیشتر اسرائیل بدتر از این هم شده و منجر به اسرائیلی‌شدن این درگیری شود، وجود دارد. یکی از اساتید در تهران با اشاره به اینکه تهران مایل به محدود کردن نقش خود در سوریه است اما احتمالا به زودی به این نتیجه می‌رسد که هیچ گزینه‌‌ای به جز عکس این کار ندارد، می‌گوید: «اسرائیل با حمله به سوریه در واقع به ماندن بشار اسد کمک می‌کند.» انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها