امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6028
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۲
تعداد بازدید: 165
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از چاپ چهارم کتاب «لشکر خوبان» حاوی داستان‌ها و روایت‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از چاپ چهارم کتاب «لشکر خوبان» حاوی داستان‌ها و روایت‌های مهدی‌قلی رضایی که به دست معصومه سپهری تدوین شده است صبح امروز در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار شد.

معصومه سپهری، تدوین‌کننده این کتاب درباره روند اجرایی کتاب «لشکر خوبان» توضیح داد: از سال 75 تدوین این اثر را شروع کردم، در آن زمان انجام چنین کارهایی فراگیر نبود و بر مبنای اینکه می‌خواستم زندگی یک فرد را به خوبی بنویسم شروع به انجام کار کاردم برای همین از سال 75 تا 79 در جمع خانواده وی حاضر شده و گفت‌وگوهایی با هم داشتیم و همه آنها به صورت فایل صوتی ضبط شد، تمام مکالمات ما به زبان ترکی بود و ترجمه این مکالمه‌ها به صورت فارسی تدوین شود کار آسانی نبود.

وی ادامه داد: فصل‌های کتاب براساس گفت‌وگوها شکل گرفت. در سال 79 تألیف این کتاب را به شکل جدی شروع کردم، انجام کارهای اینچنینی دشواری‌های زیادی دارد و پژوهشگران باید به این مسئله بپردازند و زمانی که کتاب «نورالدین پسر ایران» و کتاب «لشکر خوبان» را نوشتم تماس‌های زیادی با من گرفته شد و بیان کردند که خاطرات زیادی از ایام جنگ دارند و قابلیت کتاب شدن را دارد اما متاسفانه ما نیروهای کمی در زمینه نوشتن خاطرات جنگ و ادبیات داریم که آموزش‌های لازم را ندیدند، رزمندگان ما در حال از بین رفتن هستند و باید ارزش نویسندگان جنگ و دفاع مقدس دانسته شود. ما نیاز به راویانی داریم که این خاطرات را بیان کنند و اینها به صورت مکتوب درآید.

سپهری در ادامه سخنان خود گفت: تألیف این کتاب سال 79 به پایان رسید و سال 84 هم در انتشارات حوزه هنری چاپ شد در سال 85 هم به عنوان کتاب برگزیده سال اعلام شد، در سال 88 هم جایزه ربع‌قرن کتاب دفاع مقدس را گرفت اما رسانه‌ها توجه چندانی به این اثر نکردند. چاپ سوم هم در سال 90 با مشکلات فراوانی انجام شد و پاورقی‌های کتاب حذف شدند، در نهایت امسال چاپ چهارم با اضافه شدن دوباره پاورقی‌ها و همچنین تقریض مقام معظم رهبری، کتاب چاپ شد.

وی ادامه داد: من نسبت به این کتاب، دلبستگی‌های زیادی دارم تا پیش از این درباره دفاع مقدس سوالات زیادی داشت اما بعد از تالیف این کتاب به این نتیجه رسیدم که در جنگ تحمیلی اگر غیرممکنی ممکن شد تنها به دلیل روح والای رزمندگان بود و در واقع این کتاب پاسخ من را داد.

تألیف کننده کتاب لشکر خوبان با بیان اینکه نخستین برخورد من با رزمندگان دفاع مقدس، برخورد با آقای رضایی بود خاطرنشان کرد: ایشان به خوبی بنده را پذیرفتند و پاسخگوی سوالات من شدند. اگر لشکر خوبان تألیف نمی‌شد کتاب «نورالدین پسر ایران» هم تالیف نمی‌شد امروز نمی‌توانستیم درباره کاری که رزمندگان انجام دادند سخنی بگوییم.

وی ادامه داد: برای تالیف این اثر خیلی خالصانه گام برداشتم و موضوعاتی مانند پرفروش بودن و قهرمان شدن برای من مسئله اصلی نبود. راوی در این کتاب خالصانه من را پذیرفت و با احساس و عواطف خود با من همراهی کرد، این کتاب سرشار از خاطره است.

در ادامه این مراسم مهدی‌قلی رضایی که کتاب لشکر خوبان بر مبنای خاطرات وی به رشته تحریر در آمده است، تصریح کرد: این کتاب از خاطرات من است، زمانی که با همرزمان با هم رفتیم، باهم جنگیدیم عده‌ای شهید و عده‌ای جانباز شدند. راوی کتاب داخل خطوط دشمن نفوذ می‌کند، مدتی را می‌ماند اما وسیله‌ای و یادداشتی و نقشه‌ای با خود ندارد و باید همه چیز را به ذهن بسپرد ، همه جزئیات را ، گزارش کار اطلاعاتی در کتاب ارائه می‌شود البته رزمندگان اطلاعاتی با همه سختی‌هایی که داشتند از ناگفته‌ها به یکدیگر نمی‌گفتند و آنها را پیش خود نگه می‌داشتند.

وی ادامه داد: من با رزمندگان خاطرات بسیار زیادی داشتم که در بخشی از کتاب، این موارد بیان می‌شود. در گفت‌وگوهایی که با خانم سپهری داشتیم بخش‌هایی را از آنچه که در یادم مانده بود را یادداشت کردم، انجام کارهای این‌چنینی ارزش بالایی دارد، این کتاب شاید یک خاطره از هزاران خاطره‌ای باشد که رزمندگان در ذهنشان داشته‌اند، سراسر جبهه‌ها و رزمنده‌هایی که حتی یک روز در جبهه‌ها بودند ذهنشان پر از خاطره و مطالبی که امروز راهگشاست.
 
 رضایی خاطرنشان کرد: من در آن زمان به تبع سن و وضعیت جنگ احساس کردم که باید بروم، مسیری که در جبهه طی کردیم گاهی توفیق اجباری همه بوده و همیشه انتخاب جدی نبوده است ، در آنجا عرصه بحث شهادت بود و اصلاً مفهوم اطلاعاتی را نمی‌دانستیم، فکر می‌کردیم اینها افرادی هستند که به جلو می‌روند و بر می‌گردند و با مقدمات آن آشنایی نبود اما همین که به این بحث آمدیم با کار پیچیده‌ای روبرو شدیم، اکثر عملیات‌ها از خیبر به بعد، عملیاتهای آبی هم داشتند، نیاز جنگ در آن برهه غافلگیر کردن دشمن بود، کاری که از طریق آبراهها ممکن میشد و می‌توانستیم آنها را غافلگیر کنیم.

رضایی بیان کرد:  زمانی که رزمنده‌ای 16 ساله بودم از مدرسه فرار کردم،‌در جریانی بودیم که باید خودمان راه را پیدا می‌کردیم، دیگر مثل الان نبود که زمینه‌ها و وضعیت دشمن مشخص باشد، باید دشمن را شناخت، استقرار دشمن را شناخت؛ عملیاتها معمولاً در سرمای زمستان بود، آن زمان جبهه مضلومیت اقتصادی داشت، سرما دندانها‌ را به هم می‌زد و ما در آب به شناسایی دشمن می‌رفتیم که این موضوع کار دشواری بود.

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در ادامه این مراسم گفت: این کتاب مدتها پیش منتشر و مورد توجه قرار گرفت. آنچه که در این عصر مشهود است، اگر دیگران خواسته باشند در مورد ایران کاری انجام دهند باید از این مسائل اطلاع داشته باشند، بعد از انقلاب مردم تولد دیگری داشتند و هویت جدیدی پیدا کردند که این موضوع در راستای تمدن نوین اسلامی این مردم است و قابل توصیه خواهد بود.

وی ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس فرصتی فراهم کرد تا تماشاگران، این میراث خاص جنگ را کشف کنند، ادبیات هنر ما باید تلاش کند که این بخش را به نمایش بگذارد، در روزگاری که عدالتی نبود و در روزگاری که حتی از سیم خاردار دریغ شدیم ذوق شعری و اندوخته‌های خود را به نمایش می‌گذارند برای نشان دادن افتخارها.

وی ادامه داد: امیدواریم دیگر بزرگان ما قبل از اینکه دیر شود و اتفاقی برای آنها بیفتد،‌اهتمام جدی در بیان این موارد داشته باشند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها