امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60289
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 43
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، چین از حمایت‌های ضمنی جان کری وزیر خارجه آمریکا از موضع فیلیپین در مناقشه ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، چین از حمایت‌های ضمنی جان کری وزیر خارجه آمریکا از موضع فیلیپین در مناقشه ارضی در دریای چین جنوبی انتقاد کرد.

براساس این گزارش، فیلیپین اختلاف ارضی خود با چین در دریای چین جنوبی را به سازمان ملل ارجاع داده است؛ اقدامی که که خشم و انتقاد مقامات چینی را برانگیخته است.

آمریکا رسما اعلام کرده است که در مناقشات ارضی منطقه جانب هیچ کشوری را نخواهد گرفت اما تاکید کرده است که آزادی کشتیرانی در این منطقه که یکی از پر رفت و آمدترین کریدورهای دریایی است باید به رسمیت شناخته شود.

جان کری به رهبران شرق آسیا از جمله نخست وزیر چین در نشست برونئی گفت  که همه مدعیان ارضی می‌توانند از طریق داوری و دیگر راههای مسالمت آمیز مشکلات خود را حل و فصل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفت؛ طرف‌های غیرمرتبط با اختلافات ارضی باید به تلاش‌های طرفهای درگیر احترام بگذارند.

وی تاکید کرد؛ طرفهای غیرمرتبط از اقداماتی که به صلح و ثبات منطقه ای آسیب میزند خودداری کنند.

هوا چونیانگ افزود: اگر بعضی از کشورها خواستار حفظ صلح و ثبات در دریای چین جنوبی هستند از رفتارهای تحریک آمیز دست بردارند.

براساس این گزارش، چین تقریبا بر همه مناطق سرشار از نفت و گاز در دریای چین جنوبی ادعای حاکمیت دارد که این ادعا با ادعاهای ارضی تایوان، مالزی، برونئی، فیلیپین و ویتنام در همین مناطق تناقض و تداخل دارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که چین تصمیم فیلیپین برای ارجاع اختلافات ارضی به داوری بین المللی را قبول نمی‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها