امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60331
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۴
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین باهر جامعه‌شناس در ادامه مناظره علل بالا رفتن سن ازدواج گفت: اقتصاد یک ...

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین باهر جامعه‌شناس در ادامه مناظره علل بالا رفتن سن ازدواج گفت: اقتصاد یک شمشیر دولبه است، آنکه خیلی فقیر است آسیب می‌بیند و آن کس هم که خیلی غنی است هم به مشکل بر می‌خورد چرا که یکی درد بیکاری و دیگری درد بی‌عاری دارد.

وی افزود: وقتی می‌گویم اقتصاد به این دلیل است که بنیان فرهنگ را اقتصاد شکل می‌دهد و قران صراحتا در این موضوع عنوان کرده که اگر ازدواج به تأخیر بیفتد به دلیل مسائل مالی است و خدا در این زمینه کمک می‌کند.

وی افزود: از سوی دیگر مسئله تجمل و تکثر مطرح است، زیربنای سلامت و مرض جامعه اقتصاد است و فرهنگ و اجتماع و عرفان روبنای جامعه است.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: در حال حاضر پیش از 60 درصد جوانان حداقل مدرک لیسانس دارند اما در واقع چند درصد آنها کار دارند؟

چند درصد به کشورهای مختلف برای اشتغال مراجعه می‌کنند؟

وی افزود: این یک مسئله است که ما باید برای آن مکانیزم‌های عملی مناسبی را ارائه دهیم.

باهر ادامه داد: ما برای پسرهایی که آمادگی ازدواج دارند اولویت اشتغال را ایجاد کنیم و یا معافیت از سربازی بگذاریم. چرا که خود ازدواج به نظر من یک نوع سربازی است.

وی تأکید کرد: همچنین دخترها اکثرا تحصیلات بالایی دارند و همین تحصیلات بالایی توقعات بالایی را ایجاد می‌کند، جامعه ما چه پاسخی به این توقعات داده است؟

باهر اظهار داشت: بنابر این ازدواج مساوی است با توفیقات هر چه بیشتر پسرها و توقعات کمتر دخترها.

در ادامه این مناظره مهری سویزی معاون وزیر آموزش و پرورش در این خصوص گفت: من معتقدم سر راه پسرها مشکل اقتصادی و بر سر راه اقتصادی مشکلات فرهنگی وجود دارد.

وی افزود: دخترها باید از نظر بینش و تفکر واقع‌گرایانه‌تر به زندگی نگاه کند و کمتر به دنبال وسایل و امکانات خاص باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: تجربه ثابت کرده کسانی که بیش از ازدواج به دنبال بهترین آرایشگاه‌ها سالن‌های پذیرایی و عکاسی‌ها بودند پس از ازدواج به دنبال بهترین وکیل‌ها برای طلاق رفته‌اند.

وی افزود: برای حل مشکل اقتصادی پسرها باید کارآفرینی ایجاد شود. ما از سال 84 تا الان قانون داریم اما این قانون باید اجرایی شود تا نتیجه اصلی را شاهد باشیم و اگر نخواهیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم مشکل ما همچنان ادامه خواهد داشت.

سویزی تصریح کرد: ما باید به فکر بالا رفتن بینش دخترها باشیم اگر دانش بالا رود اشکالی ندارد اما مشکل این است که بینش‌ها درست نیست برای مثال دختر‌ها می‌گویند ما نمی‌توانیم با مدرک فوق‌لیسانس در خانه آبگوشت درست کنیم این یک بینش غلط است.

وی افزود: ما باید روی توقعات و نگرش‌ها الگو‌سازی درستی داشته باشیم الگوهای اجتماعی از جمله رسانه قدرت‌تأثیر‌گذاری زیادی دارد اما متأسفانه تاکنون رسانه‌ها چه تعداد ازدواج آسان و سعادت‌مند را به نمایش گذاشته‌اند.

سویزی تصریح کرد: رسانه زندگی‌هایی را نشان می‌دهد که حتی خانواده‌های چندین سال قبل هم حسرت آن را می‌خورند چه برسد که نسل جوان که می‌خواهد زندگی تشکیل دهد.

وی با اشاره به دوران جنگ، گفت: ما در دوران جنگ وضع اقتصادی مناسبی نداشتیم و حتی خانواده ها با کوپن جهیزیه تهیه می‌کردند اما روند ازدواج اینگونه نبود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها