امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۳:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60339
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۶
تعداد بازدید: 140
«محمد اولیایی»، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در مصاحبه با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص احتمال لغو یا ...

«محمد اولیایی»، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در مصاحبه با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص احتمال لغو یا تسهیل فوری تحریم‌های ضدایرانی ابراز داشت: سخن گفتن از لغو تحریم‌ها در مدت زمانی کوتاه ناشی از هیجان زدگی است.

وی تاکید کرد: اظهارات طرف‌های غربی در فاصله زمانی پس از نشست 1+5 در نیویورک نشان از این دارد که آنها اولا درصدد ایجاد فضایی هستند که ایران را مسئول هرگونه عدم حصول نتیجه از مذاکرات معرفی نمایند و در ثانی علی‌رغم تاکید ایران بر لزوم حل مسئله هسته‌ای در فرصتی شش ماهه، طرف های غربی می‌کوشند تا مدت طولانی‌تری را برای حل مسئله هسته‌ای در نظر گیرند که در همین رابطه کاترین اشتون زمان لازم برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران را بیش از یک سال عنوان نمود.

لذا نباید در کوتاه‌مدت انتظار کاهش گسترده تحریم‌ها را داشت بلکه ممکن است تنها  بخشی از تحریم‌های کم اهمیت برداشته شوند که البته این گام هر چند کوچک از سوی غرب منوط به اقدام از سوی ایران خواهد بود.

با باور آقای اولیایی، مفروض طرف غربی در مذاکرات این است که اقتصاد ایران چنان تحت فشار قرار گرفته است که مجبور به دادن امتیاز خواهد بود،  لذا می‌توان با طولانی‌تر نمودن پروسه مذاکرات، چند موضوع غیر هسته‌ای را نیز در برابر ایران قرار دهند  تا به گمان خود ایران را مجبور به پذیرش تمام این موارد کنند، اما تجربه سالیان گذشته نشان داده است  که هرگونه بهانه‌جویی، تعلل  و نادیده گرفتن حقوق ملت ایران از سوی طرف های غربی، سبب رادیکالیزه  شدن شرایط خواهد شد.

آقای اولیایی در خصوص احتمال به‌رسمیت شناخته شدن حقوق هسته‌ای ایران توسط غربی در آینده‌ای نزدیک عنوان کرد: «حق غنی سازی برای ایران، غیر قابل مذاکره است»، این جمله‌ای است که تمام مقامات ایرانی بر آن تاکید ورزیده‌اند. این پافشاری بر حقوق مسلم کشور در سال‌های اخیرموجب گشت که اوباما در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل بر حق ایران  برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید ورزد  چراکه غرب دریافته است بدون در نظر گرفتن حق ایران برای غنی سازی، هیچ مذاکره ای به نتیجه نخواهد رسید اما پیرامون چگونگی و میزان این غنی‌سازی ممکن است که میان طرفین اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد، به همین جهت به نظر نمی‌رسد که با یک نشست در این خصوص توافقی کامل صورت پذیرد.

وی افزود: در مجموع آغاز مذاکرات با مذاکره‌کنندگانی متفاوت از مذاکره های قبلی، فرصت تازه ای را در اختیار دو طرف قرار داده است تا به یک تفاهم جدی در زمینه هسته‌ای دست یابند اما به نظر می‌رسد که طرف غربی، عزمی در جهت دست‌یابی به توافق در کوتاه مدت ندارد، این امر را می‌توان به وضوح در اظهارات آنها مبنی بر عدم ایجاد تغییر در پیشنهادهای گذشته مشاهده نمود. به همین جهت طرف ایرانی می‌باید به طرف مقابل این نکته را گوشزد نماید که غرب برای رسیدن به توافق با ایران فرصت نامحدودی در اختیار ندارد و هرگونه «تطویل عامدانه» فرآیند مذاکرات نتایج نامطلوبی را در پی خواهد داشت.

اولیایی در پایان تاکید کرد: طرف‌های غربی باید به این درک برسند که تنها سخن گفتن با زبان احترام با ملت بزرگ ایران، راه را برای دستیابی به نتیجه هموار خواهد نمود  و مطرح نمودن  اینکه تمام گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی  روی میز است، راه به جایی نبرده و نتایج معکوسی در پی خواهد داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار