امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60347
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرنگار فارس، حجت‌الاسلام ولی‌الله نقی ‌پورفر در ادامه برنامه مناظره در پاسخ به سؤال مرتضی حیدری مجری برنامه که پرسید آیا با فرض اینکه قانون ...

به گزارش خبرنگار فارس، حجت‌الاسلام ولی‌الله نقی ‌پورفر در ادامه برنامه مناظره در پاسخ به سؤال مرتضی حیدری مجری برنامه که پرسید آیا با فرض اینکه قانون تسهیل ازدواج به خوبی اجرا می‌شد آیا باز هم شاهد افزایش سن ازدواج می‌بودیم، گفت: قدم اول در اجرایی شدن هر قانون قانون‌گذاری است و ما در هر رفتاری نیازمند یک پیوست فرهنگی هستیم که متأسفانه هم‌اکنون اهمیت خانواده اتاق‌های فکر ما به خوبی تبیین نشده است.

وی افزود: کسی که به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در زمان تبلیغات خود اولویت اشتغال را برای خانم‌ها مطرح می‌کند مشخص است که تبیین درستی در اتاق فکر برای وی انجام نشده است چرا که وقتی خانم‌ها ازدواج می‌کنند طلبکار و آقایان بدهکار می‌شوند.

حجت‌الاسلام ‌نقی‌پورفر اظهار داشت: همسری و مادری جزو الزامات فقهی نیست و مادری نیز از اصول فقهی به حساب نمی‌آید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: هم‌اکنون متأسفانه در حوزه‌های علمیه نیز این موضوع به درستی تبیین نشده است وقتی سردمداران آن وحدت رویه و نظر در خصوص مشکلات جوانان ندارند مشکلات ما افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون اتاق فکر ما حداقل های مطلوب در زمینه ازدواج برخوردار نیست و حلقه وصلی برای ارتباط این اجزا با هم وجود ندارد. ما هم‌اکنون در آموزش و پرورش لشکر آقایان و خانم‌های مجرد را داریم و این نشان می‌دهد که اولویت اول ما ازدواج جوانان نبوده است.

حجت‌الاسلام نقی‌پورفر خاطرنشان کرد:‌ در شهر قم هم‌اکنون آبشاری درست شده است که قطعاً هزینه زیادی برای ساخت آن صرف شده است هزینه‌ای که می‌توانست پول ساختن خانه‌ای برای یک جوان بشود.

وی با اشاره به قانون تسهیل ازدواج گفت: من به شخصه درگیر این قانون هستم و در تدوین آن حضور داشتم این قانون با اولویت تشکیل خانواده مطرح شد اما هم‌اکنون بودجه‌بندی‌های ما براساس تشکیل خانواده تخصیص پیدا نمی‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: اگر نقص کار ما مسائل فرهنگی است باید بگویم در بحث مشاوره نیز تاکنون خوب عمل نکرده‌ایم و متأسفانه در کشور دکترای خانواده نداریم در حالی در کشور آمریکا این نوع تخصص‌ها وجود دارد. بنابراین در الزامات فرهنگی تشکیل خانواده نیز نقص‌هایی وجود دارد.

حجت‌الاسلام نقی‌پورفر ادامه داد: من به مدت 3 سال برای مدیران صداوسیمای کشور کارگاهی را برگزار کردم و در آن کارگاه فتواهای مراجع را در خصوص ازدواج مطرح کردم که متأسفانه این فتواها هیچ‌ وقت پخش نشد.

وی در پاسخ به سؤال مجری که این فتواها چه بوده است، گفت: از آیت‌الله العظمی بهجت، فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی در خصوص وجوب ازدواج، فتواهایی گرفته شد که سؤال اصلی ما این بود در سال 75، 6 میلیون و 500 هزار نفر دختر و پسر مجرد و در سال 85، 14 تا 15 میلیون دختر و پسر مجرد وجود داشت که اکثریت این افراد از اصلاح روند ازدواج خود عاجز بودند و سؤال این بود که آیا اصلاح ازدواج جوانان واجب است یا خیر؟

این استاد دانشگاه افزود: اگر وجوب ازدواج برعهده جامعه و حاکمیت است و با فرض اینکه این وجوب مستقر است آیا بذل مال برای اصلاح ازدواج جوانان واجب است؟ و آیا اصلاً این موارد به عنوان تکلیف شرعی برای مسئولان واجب است؟

حجت‌الاسلام پورفر افزود: آیت‌الله بهجت در پاسخ به این سؤال مطرح کردند هر مکلفی مؤظف است تکالیف شرعی خود را به جای آورد و در صورتی که در معرض تلف یا هلاکت باشد بر هر کسی که بر حفظ آن قادر است واجب است که این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: آیت‌الله فاضل لنکرانی با اشاره به آیه 32 سوره نور فرمودند در اسلام نسبت به امر ازدواج ترغیب شده است اما این موضوع واجب نیست و مستحب است. اما در صورتی که ترک ازدواج باعث ایجاد مشکلات شود برای مسئولان واجب است و آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در پاسخ به این سؤال فرمودند در درجه اول حکومت اسلامی با در دست داشتن امکانات وسیع در برابر این معضل اجتماعی به عنوان وظیفه کفایی مسئولیت دارند.

حسین باهر جامعه‌شناس در ادامه مناظره امروز گفت: من در تدوین اصل43 قانون اساسی حضور داشتم و براساس این قانون ازدواج تکلیف واجب برای هر دولتی است.

حیدری در ادامه این مناظره این سؤال را مطرح کرد: چه اتفاقی باید بیفتد که به شاخص‌های بهتری در موضوع ازدواج برسیم؟

محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم در پاسخ به این سؤال گفت: در حقیقت وقتی می‌گوییم جوانان از ازدواج استقبال نمی‌کنند مردم گمان می‌کنند که تنها مشکل اقتصادی است در حالی که تحصیل نیز موجب افزایش سن ازدواج می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون طلاق در نقاط ثروتمند بیشتر از نقاط ضعیف‌نشین است و بهتر است دانشگاه‌ها به جای اینکه مبحث کنترل جمعیت را مطرح کنند بحث آسان‌سازی ازدواج را در دستور کار قرار دهند.

وزیر سابق ورزش و جوانان ادامه داد: باید دولت و خانواده هر کدام مسئولیت خود را برای امر ازدواج جوانان بپذیرند و همانطور که انتخاب نام نیک بر عهده خانواده است کمک به ازدواج نیز برعهده اولیای جوانان است و جامعه به عنوان ولی اجتماعی این جوان وظیفه دارد و دانشگاه‌ها و صداوسیما نیز وظیفه خود را در این زمینه باید اجرا کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها