امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60348
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی مطهری در ادامه مناظره بررسی علل افزایش سن ازدواج که هم اکنون از شبکه یک ...

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی مطهری در ادامه مناظره بررسی علل افزایش سن ازدواج که هم اکنون از شبکه یک سیما در حال پخش است اظهار داشت: لازم است که مقداری به عقب برگردیم، در اسلام سن خاصی برای ازدواج در نظر گرفته نشده و فقط گفته شده سه شرط ( بالغ، عاقل و رشید) برای ازدواج کافی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رشید به این معنی است که جوان باید بداند ازدواج با چه هدفی و زندگی مشترک برای چه شکل می‌گیرد. البته توصیه شده است که هر چه زودتر ازدواج صورت گیرد.

در این میان حسین باهر جامعه‌‌شناس افزود: در قانون عنوان شده که کفاوت لازم است و عدم رعایت همین مسئله انتخاب جوانان برای تعیین هم‌کفو خود منجر به افزایش طلاق شده است.

در این بین حجت‌الاسلام ولی‌الله نقی‌پور‌فر عضو هیئت علمی دانشگاه قم ادامه داد: برای جوانان 7 دوره تا ازدواج در ادبیات دینی مشخص شده است که در نهایت بر همین اساس سقف نرمال ازدواج 21 سالگی تعیین شده است.

وی با بیان اینکه سن رشد برای پسران 18 تا 21 سالگی مشخص شده است بیان داشت: در قرآن آمده است فرزند وقتی به بلوغ رسید، مسئولیت تدبیر خانواده با او است.

حجت‌الاسلام نقی‌پور‌فر بیان داشت: پسرها در 7 سال سوم قابلیت دارند تشکیل خانواده دهند این در حالی است که در آموزش و پرورش 24 سالگی را بدون هیچ گونه مطالعه برای خانم‌ها و آقایان سن ازدواج تعیین کرده‌اند.

وی متذکر شد: در این‌باره لازم است وحدت نظر و همگرایی وجود داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم افزود: در سند آموزش و پرورش بحث جنسیت به طور ضعیفی مورد توجه قرار گرفته است به طوری که اگر دخترها و پسرها از یک مکان فارغ‌التحصیل شوند امکان ازدواج برای آنها میسر نیست.

وی با بیان اینکه سن بلوغ در کشور 12 سال در نظر گرفته شده است، گفت: 6 سال حداقل زمان لازم است تا ازدواج صورت گیرد در این میان باید گفت یک دختر چه میزان باید معطل شود.

باهر در ادامه با ارائه فرمول طلایی برای ازدواج ابراز داشت: این فرمول طلایی برابر است با نصف سن مرد به اضافه 6 مساوی با سن زن و این اختلاف سن پسر و دختر است.

علی مطهری در ادامه سخنان خود بیان داشت: در کشور به گونه‌است که اگر دختری در سوم یا چهارم دبیرستان ازدواج کند اولین کار آموزش و پرورش این خواهد بود که آن فرد را از مدرسه بیرون می‌کند.

وی بیان داشت: بالارفتن سن ازدواج اگر نسبت به 50 سال پیش در نظر گرفته شود مسئله مهمی نخواهد بود چرا که امروز فاصله بین بلوغ طبیعی و اجتماعی بالا رفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: انقلاب صنعتی یکی از عوامل افزایش سن ازدواج است که البته این امری طبیعی است.

وی با بیان اینکه دخترها از 14 سالگی و پسرها از 16 سالگی میل به جنس مخالف پیدا می‌کنند ابراز داشت: باید این فاصله را چگونه طی کنند، این فاصله بین بلوغ طبیعی و اجتماعی است.

مطهری با بیان اینکه اسلام راه‌کارهای لازم را برای ازدواج ارائه داده است، گفت: رُهبانیت یا ریاضت یا ازدواج دائم یا موقت از جمله موارد مورد بحث است.

وی با اعلام اینکه سن ازدواج در دو سال اخیر نسبت به چهار سال گذشته افزایش یافته است گفت: از نظر من این امر در کنار علل اقتصادی از علل فرهنگی ناشی می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: باید توجه داشت که در دوره جنگ نیز سختی وجود داشت و نمی‌توان همه مسائل را ناشی از محدودیت‌های اقتصادی دانست چرا که هم اکنون در طبقه مرفه نیز سن ازدواج بالا رفته ضمن آنکه آمار طلاق نیز در این طبقه بالا است.

وی یادآور شد: عوامل دیگری مثل گرایش به فرهنگ غرب و دور شدن سبک زندگی اسلامی و آزاد شدن راه‌های دسترسی به جنس مخالف از مهمترین علل افزایش سن ازدواج است البته در این میان آداب و رسوم نیز نقش قابل توجهی دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار