امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60350
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه مناظره بررسی علل بالا رفتن سن ازدواج جوانان حسین باهر در پاسخ به این ...

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه مناظره بررسی علل بالا رفتن سن ازدواج جوانان حسین باهر در پاسخ به این سؤال بینندگان که آیا به نظر شما برگزاری ازدواج دانشجویی به صورت جمعی موفق بوده است یا خیر؟ گفت: من از بنیانگذاران ازدواج‌های دانشجویی بودم و در ابتدای امر این کار خوب انجام می‌شد اما متأسفانه در ادامه راه دو نکته ایجاد شد اول اینکه مسئولان دانشگاه سعی کردند تا این ابتکار را برای خود کنند و دوم اینکه خوابگاه‌های متأهل دانشجویی ایجاد شد که معلوم نیست کسانی که از این خوابگاه‌ها در آینده بیرون خواهند آمد چه سرنوشتی خواهند داشت.

وی ادامه داد: به نظر من در کل ازدواج دانشجویی در بخشی از کار موفق بوده است و بخش دیگر ناموفق عمل کرده است.

حجت‌الاسلام پورفر نیز در پاسخ به این سؤال گفت: طرح ایجاد معاونت فرهنگی در دانشگاه‌ها از سوی من پیشنهاد شد تا مسئولیت آموزش، مشاور و همسریابی را به عهده گیرند و کمک فکری برای همسرگزینی باشند.

وی اظهار داشت: 60 درصد مسأله ازدواج فرهنگی است و اگر ما در همسرگزینی دو هم‌کفو را به هم برسانیم با مشکلات اقتصادی نیز کنار خواهند آمد.

سویزی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در خصوص ازدواج‌های دانشجویی گفت: همواره در هر موضوعی باب سوءاستفاده وجود دارد و در ازدواج‌های دانشجویی نیز مسائلی مطرح می‌شد مانند اینکه برخی از دانشجویان در ازدواج دانشجویی شرکت می‌کنند و سپس در شهر محل اقامت خود عروسی‌های مفصلی را برگزار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما فرهنگ وساطت را باید در زمینه ازدواج مهیا کنیم در گذشته ازدواج‌ها خویشاوندی و فامیلی صورت می‌گرفت که به دلیل شناخت بهتر طرفین از یکدیگر تنها 5 درصد از ازدواج‌های فامیلی به طلاق منجر می‌شود.

سویزی ادامه داد: همانطور که حضرت علی (ع) نیز بر افزایش رفت و آمد بین مردم تأکید داشتند تا خصلت‌های پوشیده مردم آشکار شود.

وی تصریح کرد: ما باید به مدد رسانه فرهنگ وساطت را در بین خانواده‌ها احیا کنیم.

* حیدری از مطهری پرسید: آیا درست است که دختر متأهل در کنار دختر مجرد به مدرسه برود؟

مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال گفت: بله به اعتقاد من مشکلی ندارد من زمانی به این موضوع انتقاد کردم چون ممکن بود مسائل زناشویی در بین دختران مطرح شود و اثرات منفی داشته باشد اما هم اکنون موضوعی وجود ندارد که برای دختران ناشناخته باشد.

حجت‌الاسلام نقی‌پورفر نیز در پاسخ به این سؤال گفت: ما نباید به خاطر حل مشکلات صورت مسئله را حل کنیم.

سویزی نیز در پاسخ به اینکه آیا وجود دختران متأهل در کنار دختران مجرد در مدارس کار درستی است؟ گفت: ما نباید صرف یک لحظه و صحنه داوری کنیم همکاران و مدیران در مدارس گزارش‌هایی را به ما می‌دادند مبنی بر اینکه ممکن بود معلم برخوردهای سلبی را به دلیل انجام ندادن تکالیف با دختران متأهل در مدارس داشته باشند که با برخورد همسران آنها مواجه می‌شدند.

وی ادامه داد: ما بخشنامه‌ای را سالهای قبل تدوین کردیم که بر اساس آن دختران متأهل می‌توانستند با اجازه از کمیسیونی که تشکیل شده بود در مدارس در کنار دختران مجرد حضور پیدا کنند.

سویزی در پاسخ به این سؤال حیدری که آیا همچنان این بخشنامه به قوت خود باقی است یا خیر؟ گفت: من نشنیدم که این بخشنامه لغو شده باشد.

علی مطهری در ادامه این مناظره گفت: یکی از آثار خوب این کار این است که بقیه دختران نیز به امر ازدواج تشویق می‌شوند و نباید به خاطر مضرات اندک این کار اصل موضوع زیر سؤال می‌رود.

حسین باهر جامعه‌شناس نیز افزود: باید آموزش به خانواده‌ها داده شود تا بچه‌ها در دورانی که در کنار آنها هستند از هم بدآموزی نداشته باشند و بهتر است ‌آموزش‌های خوب از زبان یک فرد امین و بزرگوار مطرح شود به عنوان مثال در دوران ما مسائل جنسی از طریق یکی از آقایان به ما توضیح داده می‌شد که دیگر احتیاج نداشتیم این مسئله را از دیگران بشنویم.

حیدری از عباسی نیز پرسید: بود و نبود وزارت ورزش و جوانان در کاهش سن ازدواج مؤثر بوده است یا خیر؟

محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم در پاسخ به این سؤال بینندگان گفت: هر کدام از این مزایا که برای تسهیل ازدواج در مدارس مطرح می‌شود آسیب‌هایی نیز به همراه دارد اما هیچ چیز نباید مانع ازدواج شود.

وی در خصوص ازدواج‌های دانشجویی گفت: ما همه چیز را نباید از همه سازمان‌ها توقع داشته باشیم.

عباسی افزود: در آخرین روزهای کار من در وزارت ورزش و جوانان توافقاتی با تعدادی از سازمانها انجام شد که بر اساس آن توافقنامه پایداری ازدواج به معاونت امور زنان، آسیب‌های اجتماعی ازدواج به سازمان بهزیستی سپرده شد و اگر این تقسیم‌بندی‌ها انجام شود می‌تواند اثرگذار باشد.

وزیر ورزش و جوانان دولت دهم اظهار داشت: خطاب قانون تسهیل ازدواج وزارت ورزش و جوانان نیست و هر سازمانی باید بتواند این کار را انجام دهد.

حیدری از حجت الاسلام نقی‌پورفر نیز پرسید آیا تسهیل ازدواج واجب است یا اجرای طرح گشت ارشاد؟

حجت‌الاسلام نقی‌پورفر در پاسخ به این سؤال گفت: آخرین راهکار داغ کردن است امر به معروف همواره مهمتر از نهی از منکر است.

وی ادامه داد: ما هم اکنون نهادی به عنوان امر به معروف و نهی از منکر داریم اما این نهاد بر اساس مفاهیم قرآنی تشکیل نشده است و به اعتقاد بنده تسهیل ازدواج از گشت ارشاد واجب‌تر است.

حیدری همچنین از سویزی نیز پرسید با توجه به اینکه تحصیلات عالی دختران باعث افزایش سن ازدواج شده است راهکار شما برای حل این معضل چیست؟

مهری سویزی در پاسخ به این سؤال بینندگان گفت: در این موضوع نقش خانواده‌ها را اساسی می‌دانم چون مادران قدرت انتقال ارزش را به فرزندان خود دارند و می‌توانند با نگاه منصفانه دختران خود را تربیت کنند.

وی ادامه داد: گاهی دکور زندگی را خانواده‌ها برای فرزندان خود بزرگ می‌کنند و به جای اینکه اخلاق و مهربانی را برای دختران خود به عنوان جهیزیه به خانه‌شان بفرستند وسایل آسایش آنها را فراهم می‌کنند.

سویزی افزود: به اعتقاد بنده دانش‌سازی را دانشگاه‌ها انجام می‌دهند اما نهاد اصلی این موضوع خانواده‌ها هستند.

حجت‌الاسلام پورفر نیز در پاسخ به این سؤال گفت: سه مرحله آموزش باید وجود داشته باشد اما متأسفانه ما آموزش را از نیمه راه آغاز می‌کنیم.

وی افزود: ما باید ازدواج را مدیریت کنیم و آموزش و مشاوره و همسریابی را در دستور کار قرار دهیم.

حسین باهر در ادامه افزود: قبل از اینکه به دبستان برویم ما باید ادبستان داشته باشیم همانطور که می‌گویند ادب مرد به ز دولت اوست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها