امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60354
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 161
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و هیئت پارلمانی همراه، به منظور انجام سفر ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و هیئت پارلمانی همراه، به منظور انجام سفر دو روزه، عصر روز چهارشنبه وارد فرودگاه زاگرب پایتخت کرواسی شده و مورد استقبال نایب رییس و مشاور رییس پارلمان کرواسی و نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.
** دیدار با رییس پارلمان کرواسی

لاریجانی در اولین برنامه کاری خود در سفر یه کرواسی، روز پنجشنبه با حضور در پارلمان کرواسی با «یوسیپ لکو» رئیس مجلس این کشور دیدار و گفتگو کرد.
رئیس مجلس در این دیدار با تاکید بر ریشه‌های تاریخی بین دو ملت از کرواسی به‌عنوان یک دوست جدید برای ایران در اروپا نام برد.

لاریجانی با ابراز نارضایتی از ناچیز بودن حجم مبادلات تجاری بین دو کشور با توجه به ظرفیت‌های موجود ابراز امیدواری کرد که با همکاری دو کشور فعالیت‌های اقتصادی فیمابین بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه به تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور ایران و کرواسی اشاره کرد و خواستار ایفای نقش بیشتر این گروه‌ها در روابط دو کشور شد.

لاریجانی در ادامه علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران به یافتن راه حل سیاسی برای موضوع هسته‌ای ایران و مذاکرات آتی با 1+5 در ژنو اشاره و ابراز امیدواری کرد که با حسن نیت طرف مقابل این موضوع نیز در اسرع وقت ممکن حل شود.

وی به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای رفع نگرانی جامعه بین‌الملل به اقدامات اعتمادساز ایران اشاره کرد و گفت: فتوای مقام معظم رهبری درباره منع استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی و عضویت ایران در آژانس انرژی اتمی و NPTو حضور بازرسان سازمان ملل و تحت نظارت بودن مراکز هسته‌ای ایران از جمله اقدامات اعتمادساز ایران است.

لاریجانی معضل موجود در منطقه را افراط‌گرایی و تروریسم خواند و تاکید کرد: متاسفانه سیاست‌های غرب در منطقه موجب گسترش روزافزون این دو پدیده شوم بین‌المللی شد.

رئیس مجلس نهم با بیان اینکه بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد، تاکید کرد: باید با گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت و معارضان سیاسی حکومت از طریق انتخابات مشکل سوریه حل شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به موضوع افغانستان تاکید کرد: آمریکا و کشورها عضو ناتو با هدف مبارزه با تروریسم و ریشه‌کنی مواد مخدر به افغانستان حمله کردند که البته در هر دو مورد با شکست مواجه شدند، زیرا تولید مواد مخدر از 2 هزار تن در سال 2001 به 8 هزار تن در سال 2012 رسید.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه تروریسم علاوه بر افغانستان به سایر کشورها نیز گسترش یافته است، تاکید کرد: از آقای لکو برای دعوت از هیات پارلمانی ایران تشکر می‌کنم، ما هم از وی برای حضور در ایران دعوت کردیم که ایشان هم از این دعوت استقبال کرد.

** تاکید روسای پارلمان ایران و کرواسی بر همکاری‌های بیشتر/تشریح موضوع هسته‌‌ای ایران

لاریجانی و لکو البته بعد از این دیدار و گفتگوی دوجانبه، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک نیز حاضر شدند.
رییس مجلس شورای اسلامی در این کنفرانس که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد، با تبریک روز استقلال کرواسی به ملت، دولت و پارلمان این کشور گفت: ایران و کرواسی ریشه‌های عمیق تاریخی دارند و کشور ما جزو اولین کشورهایی بود که استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت.

لاریجانی با بیان اینکه تاکنون دو کشور ایران و کرواسی همکاری‌های مختلفی در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با هم داشتند، تأکید کرد که مذاکرات امروز کاملاً شفاف و سازنده بود.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات امروز در راستای گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، پارلمانی و فرهنگی صورت گرفت، ادامه داد: ما در موضوع تروریسم و نگرانی‌هایی که در منطقه وجود دارد با یکدیگر هم‌فکر بودیم و اعتقاد داریم باید با موضوع تروریسم به صورت جدی برخورد شود.

وی اظهار داشت: رئیس پارلمان کرواسی را در جریان مسائل هسته‌ای ایران قرار دادم و امیدوارم این مذاکرات کمکی برای استفاده از پتانسیل کشورهای مختلف برای حل و فصل مسائل مهم منطقه‌ای و جهانی باشد.

وی در پایان تأکید کرد که مذاکرات را پیگیری خواهیم کرد.

در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی، یوسیپ لکو رئیس پارلمان کرواسی نیز با ابراز خوشنودی از سفر هیئت پارلمانی کشورمان به زاگرب، گفت: در مذاکرات امروز بر گسترش همکاری‌های فی‌مابین تأکید کردیم و این گفت‌وگو بسیار شفاف و دوستانه بود.

لکو با اشاره به اینکه از اراده ایران برای تعامل با جامعه جهانی آگاه شدیم، تصریح کرد: ایران اصولی را دارد که یک کشور مستقل و دموکراتیک دارای آن است.

وی اظهار داشت: در این مذاکرات بر همکاری‌های بین ایران و کرواسی در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و همکاری‌های بیشتر دو پارلمان تأکید کردیم.

رئیس پارلمان کرواسی با تأکید بر این مطلب که هیچ جایگزینی برای گفتمان بین کشورها وجود ندارد، اظهار داشت: گفت‌وگو و گفتمان بهترین سیاست و اقدام خواهد بود.

** بازدید از بزرگترین بنای دینی کرواسی

پس از دیدار با ریس پارلمان کرواسی، لاریجانی و هیئت همراه برای بازدید از بزرگترین بنای دینی کرواسی، به کاتردال زاگرب (کلیسای جامع زاگرب) رفتند و رییس مجلس شورای اسلامی در این بازدید، دیداری هم با «یوسیپ بوژانیچ» اسقف اعظم کرواسی داشت.
کاتردال زاگرب به عنوان بزرگترین کلیسا در کرواسی به دو منظور ساخته شده است. اول برای صعود مریم مقدس به آسمان وقف گردیده و دوم به پادشاه امپراتوری مجار، استفان مقدس که حامی دیگر این کلیسا است اهدا شده و به همین دلیل آن را کاتردال استفان مقدس هم می‌نامند.
این بنای تاریخی باشکوه به سبک نئوگوتیک طراحی و ساخته شده است و دارای برج‌های مرتفع به بلندی 108 متر، ساعت مکانیکی عظیم که در این ساختمان جاسازی شده، ویتراهای بیشمار و تزئینات و نقاشی‌های ویژه سبک نئوگوتیک است.

نمای خارجی و داخلی کاتردال در اثر گذر زمان تغییر پیدا کرده است ظاهر و شکل اولیه آن رومانتیک بوده است و از قرون 11 و 12 به تدریج برخی خصوصیات و جزئیات سبک معماری گوتیک را در آن اعمال نموده‌اند.
در اواخر قرن 19 زلزله شدیدی در زاگرب رخ داد و تقریبا بخش وسیعی از کاتردال را از بین برد اما در بازسازی آن به جای اینکه کاتردال را به شکل و ظاهر سابق بازگردانند آن را به سبک نئوگوتیک ساختند که در آن دوران در اروپای مرکزی و غربی بسیار محبوب بود.

ساخت بنای جدید از سال 1880 تا سال 1906 به طول انجامید. از جمله اتفاقات تاریخی که درباره این بنا ذکر می‌گردد یکی اینکه در سال 1242 در حمله تاتارها تخریب شده است همچنین در اواخر قرن 19 به خاطر حمله و تهاجم امپراتوری عثمانی‌های به بوسنی و کرواسی، برای حفاظت از کلیسا در محوطه خارجی آن سنگربندی کرده و دیوارهای محکمی ساخته‌اند.
ظرفیت کاتردال حدود 5 هزار نفر است و در این منطقه در 14 قرن گذشته به طور پیوسته مردم مومن به مسیحیت وجود داشته‌اند.

* دموکراسی با تروریسم و سلاح کشتار جمعی حاصل نمی‌شود

لاریجانی در دیدار با اسقف اعظم کرواسی، نگاه مردم ایران نسبت به مسیحیت را مثبت معرفی کرد و گفت: مسیحیان در ایران زندگی می‌کنند، کلیسا و مدرسه دارند و در مجلس هم نمایندگانی برای دفاع از حقوق آنها حضور دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران احترام خاصی برای اقلیت‌های مذهبی قائل شده‌ است، افزود: در ایران انجیل به زبان‌های مختلف ترجمه شده و مردم ایران بسیاری از بزرگان مسیحیت را می‌شناسند.

لاریجانی با اشاره به اینکه در سوریه، مسیحیان و ادیان مختلفی زندگی می‌کنند، تاکید کرد: تروریست‌های مستقر در سوریه از کشورهای مختلف همچون افغانستان، یمن، مصر، اروپا و... هستند.

وی حضور تروریست‌ها در سوریه را زمینه ساز ایجاد مشکلات بزرگ دانست و ادامه داد: در حوادث اخیر سوریه بسیاری از مسیحیان، علوی‌ها و سنی‌ها در حوادث اخیر سوریه سر بریده و ترور شدند.

رئیس مجلس نهم با بیان اینکه نگرانی اصلی در سوریه این است که در پشت صحنه برخی از کشورها به تروریست‌ها سلاح می‌دهند، یادآور شد: ما از اینکه دموکراسی در سوریه گسترش یابد، استقبال می‌کنیم، اما با تروریسم و سلاح‌های کشتار جمعی نمی‌توان دموکراسی ایجاد کرد. ما بارها به کشورها منطقه این موضوع را گوشزد کرده‌ایم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با تاکید بر اینکه متاسفانه برخی کشورها به شکل‌گیری جریان‌های تندرو در سوریه کمک کردند، گفت: آنها معتقدند موضوع باید از طریق نظامی حل شود. این مشکلی است که برخی کشورها اروپایی در دام آن گرفتار شده‌اند، مخصوصاً آمریکایی‌ها که منطقه را به خوبی نمی‌شناسند تصور می‌کنند با جنگ و نظامی‌گری مشکل حل می‌شود.

وی با بیان اینکه در قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان حضرت مسیح (ع) جزو پیامبران الوالعظم است، گفت: از نظر قرآن همه ادیان الهی یک چیز را می‌خواهند و آن خداپرستی و سعادت انسان‌ها است، ما از گفت‌وگو در همه ادیان استقبال می‌کنیم و از این‌رو گفت‌وگو فیمابین کشور مسلمان ایران با مسیحیت برای ما اهمیت دارد.

* اسقف اعظم کرواسی: ارتباط بین ایران و کرواسی را ضروری می‌دانم

در ادامه این دیدار یوسیپ بوژانیچ اسقف اعظم کرواسی نیز خطاب به لاریجانی گفت: از حضور شما بسیار خرسند و از اینکه می‌بینم ایران و کرواسی به خدای واحدی ایمان دارند بسیار خوشحالم و ارتباط بین دو کشور را ضروری می‌دانم.

** دیدار با معاون اول نخست وزیر کرواسی

لاریجانی بعد از ظهر همان روز با حضور در محل ساختمان دولت با خانم «وسنا پوسیچ» معاون اول نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه و امور اروپایی کرواسی دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی و خانم وسنا پوسیچ به رسم یادبود هدایایی را به یکدیگر تقدیم کردند.

** دیدار با مفتی اعظم کرواسی و تاکید بر اتحاد منطقه ای برای برون رفت از مشکلات

لاریجانی سپس محل ساختمان دولت را به منظور دیدار با «عزیز حسنوویچ» مفتی اعظم مسلمانان کرواسی در مرکز اسلامی زاگرب ترک کرد.

لاریجانی در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور در بین مسلمانان کرواسی بر اهمیت وحدت بین تمامی مسلمانان تاکید کرد.

وی ادامه داد: تفکر اسلامی از عقلانیتی برخوردار است که می‌تواند با همه ادیان، زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشد.

لاریجانی با اشاره به شرایط اسفبار در کشورهای منطقه به‌خصوص در لیبی، مصر، سوریه، عراق و افغانستان بر اتحاد بین آنها و کنار گذاشتن اختلافات کوچک به‌خصوص با توجه به اشتراکات زیادی که در اصول بین آنها وجود دارد، تاکید کرد.

در این دیدار که امام مرکز دینی و برخی دیگر از مسلمانان زاگرب حضور داشتند، حسنوویچ به تشریح وضعیت مسلمانان و بحث‌های مختلف مرکز الهی پرداخت و از تعامل با دولت کرواسی و تسهیلات فراهم شده برای آنان ابراز رضایت کرد و آن را به‌عنوان نمونه‌ای در اروپا نام برد.

حسنوویچ از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به مسلمانان منطقه به‌خصوص بوسنی و هرزگوین در زمان جنگ تشکر و قدردانی کرده و خواستار ادامه این نوع کمک‌های معنوی شد.

لاریجانی همچنین با حضور در مقبره مسلمانانی که در جنگ کرواسی با صربستان شهید شده بودند، به مقام آنان ادای احترام کرد.

** لاریجانی: در مذاکرات آتی ژنو جدی هستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه پنجشنبه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در زاگرب رفت تا در ضیافت شام سفیر ایران شرکت کند.

وی طی سخنانی در این مراسم، با بیان اینکه از سال های دور گفت و گو و رایزنی سیاسی بین ایران و کرواسی وجود داشته است، گفت: در مذاکراتی که در این سفر با مقامات کرواسی داشتم درباره بهبود سطح روابط دو کشور بحث های خوبی انجام شد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه نگاه ایران به اتحادیه اروپا به ویژه به کرواسی نگاهی مثبت است، تصریح کرد: با توجه به منافع مشترکی که بین دو کشور وجود دارد امیدواریم بتوانیم با همکاری روابط را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه در منطقه خاورمیانه تحولات زیادی وجود دارد، ادامه داد: باید این تحولات را به درستی درک کرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه گاهی اوقات رسانه ها همه حقایق را نمی گویند، گفت: انتظار این است که سیاست مداران پشت صحنه این حقایق را به دقت بشناسند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در مذاکراتی که در این سفر با مقامات کرواسی داشتیم تلاش کردیم مسایل منطقه را به درستی مورد بررسی قرار دهیم.

لاریجانی با یادآوری مساله هسته ای ایران، گفت: در مساله هسته ای ایران سنگ اندازی هایی که از سوی برخی قدرتمندان انجام شد مشکلاتی ایجاد کرد اما اکنون در شرایطی هستیم که تا حد زیادی موضوع روشن شده است.

وی با بیان اینکه تا چند روز دیگر مذاکرات هسته ای ایران در ژنو آغاز خواهد شد، گفت: ما در این مذاکرات جدی هستیم و انتظار داریم طرف های دیگر هم جدی بوده و واقعیت ها را به درستی درک کنند.

لاریجانی، ادامه داد: برداشت ما این است که می توانیم به یک راه حل دقیق برسیم و فکر می کنم دلیلی وجود ندارد که به این دور از مذاکرات بدبین باشیم.

وی یادآور شد: بسیاری از مشکلاتی که در منطقه وجود دارد باید با تشریک مساعی بین ایران و کشورهای دیگر حل و فصل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هیچ دلیلی وجود ندارد که بین اتحادیه اروپا و ایران سایش وجود داشته باشد، تصریح کرد: ضرورت دارد نیروها برای حل مشکلات هم افزا شوند.

لاریجانی اتحادیه اروپا را شریک تجاری ایران خواند و تصریح کرد: البته در حال حاضر اتحادیه اروپا شریک تجاری ایران نیست، ایران کشوری بزرگ با 70 میلیون جمعیت و امکانات بسیار خوب است، بر این اساس می توانیم با یک همکاری مشترک همه ظرفیت ها را به نفع دو طرف تحقق داد.

** دیدار با رییس جمهور در شهر تاریخی دوبرونیک

رییس مجلس شورای اسلامی در اولین برنامه از آخرین روز سفر شش روزه به سه کشور اروپایی، وارد شهر تاریخی دوبرونیک در جنوبی ترین نقطه کرواسی شد تا در آنجا با «ایوو یوسیپوویچ» رییس جمهور این کشور دیدار کند.

رییس جمهور کرواسی که از سفر به واتیکان برگشته بود، در شهر دوبرونیک پذیرای رییس مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه بود.

دوبرونیک که به مروارید دریای آدریاتیک مشهور است به معنای شهر زیبا بوده که به عنوان یکی از زیباترین شهرها در اروپا شناخته می‌شود.
این شهر در جنوبی‌ترین نقطه کرواسی یعنی در 800 کیلومتری شهر زاگرب (پایتخت) و در ساحل دریای آدریاتیک قرار دارد.

بخش قدیمی شهر در واقع قلعه سنگی نسبتاً بزرگی است که به وسیله دیوارهای سنگی و باروهای محکمی احاطه شده که توسط دو دروازه بزرگ متحرک در شرق و غرب به خارج راه می‌یابد.

بنای اولیه این شهر در قرن 7 میلادی بنا نهاده شد.

ساخت دیوار سنگی اطراف شهر که توسط یونسکو به عنوان یکی از شگفتی‌های معماری اروپا به ثبت رسیده است در اوایل دهه 1430 ساخته شده است.

قلعه و کاخ‌های قدیمی این شهر در زمره میراث فرهنگی این کشور و تحت نظارت سازمان یونسکو قرار دارد.
جالب است که دوبرونیک زمانی یک جمهوری مستقل و کاملا وابسته به تجارت بود و یکی از مهمترین مکان‌های تاریخی توریستی به شمار می‌آمد و از اهمیت تجارت دریایی نیز برخوردار بوده است ضمن آنکه این شهر یکی از مراکز توسعه ادبیات و زبان کرواتی بوده و شعرا و نویسندگان و مشاهیر بسیاری را عرضه کرده است.

نمایشنامه‌نویس مشهور (جرج برنارد شاو) گفته است: «کسانی که به دنبال بهشت روی زمین می‌گردند باید آن را در دوبرونیک جستجو کنند.»

پاپ ژان پل دوم از طرفداران این شهر بود و به عنوان شهروند افتخاری آن محسوب می‌شد.

استرادون خیابان اصلی بخش قدیمی شهر است که در بین دو دروازه واقع شده است که در ابتدا و انتهای آن دو چشمه قرار دارد.

میدان اصلی شهر با برج بلند و ساعت شهر با معماری عجیب خود جذاب‌ترین قسمت شهر محسوب می‌شود.

در این ساعت خورشیدی که از فلز ساخته شده است یکی از شعاع‌های نوری آن که بزرگتر از بقیه بوده زمان را نشان می‌دهد.

این ساعت با نواختن زنگ زمان را نیز اعلام می‌کند به طوری که در شب صدای این زنگ در همه جای قلعه شهر شنیده می‌شود.

کمی پایین‌تر نیز یک گوی فلزی در دیوار برج نصب شده که زمان حلول ماه را نشان می‌دهد کلیسای سوکی ولاخ گارد اصلی شهر، چشمه‌های بزرگ و کوچک، کاخ اسپونزا، ناقوس لوژا، صومعه کلاریسا، کلیسای پیروان فرانسیس‌ها و صومعه برادران کوچک از دیگر مکان‌های دیدنی بخش قدیمی این شهر است.

* تاکید بر گسترش روابط دو کشور

رییس مجلس شورای دیدار با رییس جمهور کرواسی، ضمن تبریک سالروز استقلال این کشور و نیز پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا، به روابط صمیمی دو کشور در طول سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: به طور قطع و با توجه به ظرفیت‌های موجود زمینه‌های خوبی برای ارتباطات اقتصادی دو کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه روابط سیاسی و پارلمانی ایران و کرواسی خیلی خوب است، تاکید کرد: ولی باید این ارتباطات و همکاری‌ها در زمینه‌های گوناگون گسترش یابد.

در ادامه این دیدار ایوو یوسیپوویچ نیز خطاب به لاریجانی با بیان اینکه فرهنگ ایران‌زمین کمک زیادی به تمدن جهانی کرده است، تاکید کرد: اگر فرصتی باشد به طور قطع با آن آشنا می‌شویم.

وی با بیان اینکه ما کشوری باز برای همکاری با همه کشورها هستیم، افزود: ما آماده همه گونه همکاری فرهنگی و اقتصادی با ایران هستیم.

رئیس جمهور کرواسی با بیان اینکه چندی پیش به عضویت اتحادیه اروپا درآمدیم، تصریح کرد: کشور کرواسی آماده هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران براساس منافع مشترک است.

یوسیپوویچ با تاکید بر اینکه کرواسی توجه خاصی به تحولات خاص کشور جمهوری اسلامی ایران دارد، یادآور شد: درباره تحولاتی که مربوط به شما در مجامع جهانی است نیز با علاقه‌مندی موضوعات مختلف را پیگیری می‌کنیم و خوشحالیم که این تحولات به سمت مثبت بودن حرکت کند.

وی با بیان اینکه ما از راه‌حل صلح‌آمیز در مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنیم، گفت: کرواسی حق استفاده از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را برای ایران قائل است.
رئیس جمهور کرواسی با بیان اینکه خطر تروریسم برای همه مردم صلح‌طلب وجود دارد، تصریح کرد: نکته دیگر تحولاتی است که در منطقه خاورمیانه وجود دارد که باید در ارتباط با آنها بیشتر با هم گفت‌وگو کنیم.

در پایان این نشست، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور کرواسی هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر تقدیم کردند.

بازدید از برخی مناطق شهر تاریخی دوبرونیک، آخرین برنامه از سفر شش روزه لاریجانی به سه کشور اروپایی بود و لاریجانی و هیئت همراه، کرواسی را از همین شهر به مقصد تهران ترک کردند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار