امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60355
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد عباسی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه چرا در کشور در مورد مسائل اصلی ازدواج وحدت‌نظر وجود ندارد، اظهار داشت: ازدواج ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد عباسی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه چرا در کشور در مورد مسائل اصلی ازدواج وحدت‌نظر وجود ندارد، اظهار داشت: ازدواج یکی از مقوله‌های مهم مسائل اجتماعی است اما اینکه در این میان ازدواج عملکرد و انسجام منابع لازم است مورد بحث خواهد بود.

وزیر سابق وزارت ورزش و جوانان افزود: همه وظیفه دارند مسئولیت‌پذیر باشند، دو زوج مسئولیت‌پذیر در مقابل زندگی مشترک، والدین برای حمایت از این دو زوج مسئولیت دارند و دولت نیز برای ایجاد شرایط و تسهیلات لازم در مقابل ازدواج جوانان بر عهده دارد.

وی با اعلام اینکه تجرد مذموم است، گفت: هر عاملی مثل پول عامل اصلی نیست خیلی از تشریفات و توجه به جمال و مال نمی‌تواند اصولی برای تشکیل زندگی مشترک باشد.

عباسی ادامه داد: باید در توافق بین ارکان شاهد تشکیل ازدواج باشیم همانطور که مقام معظم رهبری نیز تفاهم را میان دستگاه‌ها مورد توجه قرار داده‌اند.

در ادامه علی مطهری با تأکید بر ازدواج به موقع و جلوگیری از بالا رفتن سن ازدواج گفت: این امر به این معنی نیست که برای همه جوانان می‌خواهیم یک نسخه واحد ببچیم.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی متذکر شد در این میان جوانانی هستند که جویای علم هستند و احساس نیازی به ازدواج نمی‌کنند و اگر این دسته از جوانان دیر به سمت ازدواج بروند مسئله‌ای نخواهد بود.

وی ادامه داد: مسئله اصلی این است که جوانانی تمایل به ازدواج دارند اما به دلیل مسائل فرهنگی، اقتصادی و آداب و رسوم نمی‌توانند سراغ این امر حسنه بروند.

مطهری متذکر شد: باید توجه داشت که بزرگانی بودند که دیر ازدواج کردند از جمله می‌توان به شهید مطهری که در سن 30 سالگی ازدواج کرد اشاره کرد.

در ادامه این مناظره حجت الاسلام نقی‌پورفر اظهار داشت: اقناعات قبل از انقلاب و بعد از انقلاب متفاوت است، امام حسن و امام سجاد (ع)‌ در سن 18 سالگی ازدواج کردند و شهید مطهری در سن 30 سالگی باید توجه داشت که ما در عصر انقلاب هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم ابراز داشت: ورزش، میل به ازدواج را بیشتر می‌کند و نخبگان چنانچه در سن مناسب ازدواج کنند قابلیت‌های بیشتری را از خود نمایان می‌کنند.

وی با بیان اینکه قانون برای اکثریت قاطع جامعه وضع می‌شود، ادامه داد: هم‌اکنون ما برای 95 درصد جامعه قانون تعیین می‌کنیم.

محمد عباسی در ادامه این مناظره گفت:‌ ازدواج زودهنگام مدنظر نیست بلکه ازدواج به موقع مورد توجه ما است.

علی مطهری در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه آیا فرزندان نمایندگان مجلس با سایر افراد جامعه تفاوتی در سن ازدواج دارندف گفت: متوسط سن ازدواج فرزندان نمایندگان مجلس باید آمار گرفته شود.

وی با بیان اینکه نمایندگان از جمله افراد متوسط جامعه هستند و در مواردی برخی نیز در طبقه بالاتر از متوسط جامعه قرار دارند، گفت: ممکن است بسیاری از مشکلات مردم عادی را این دسته از افراد جامعه نداشته باشند.

وی با اعلام اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قشر مرفه جامعه نیستند، گفت: پسر بنده در سن 27 سالگی ازدواج کرده و کمی هم ازدواجش دیر بوده است.

مطهری در واکنش به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه آیا فرزند شما فرمول طلایی ازدواج را رعایت کرده است یا خیر، گفت:‌ بله، رعایت کرده است چرا که عروس من 22 سال سن دارد.

در ادامه مناظره باهر افزود: در اینجا بحث فقط در خصوص آغاز ازدواج صورت گرفته است و در خصوص ادامه آن هیچ بحثی مطرح نشده است، ازدواج باید طوری باشد که هم زن و هم مرد در یک زمان از ساحت جنسی خارج شوند.

مجری برنامه خطاب به سخنان باهر گفت پس شما این فرمول را برای ازداج اول مؤثر می‌دانید و ازدواج دوم و سوم را مستلزم رعایت این فرمول نمی‌دانید.

مهری سویزی در واکنش به سخنان مجری برنامه گفت: خواهش می‌کنم که ازدواج دوم و سوم را اینگونه عادی‌سازی نکنید.

حجت‌الاسلام نقی‌‌پور‌فر با تأکید براینکه اصل با تک همسری است، گفت: ازدواج موقت، موقت است. الان جوان مجرد بکر، مشکل ازدواج دارد.

وی یادآور شد: هم‌اکنون سه تا چهار میلیون زن مطلقه و بیوه در کشور وجود دارد.

سویزی در واکنش به سؤال مجری برنامه مبنی بر چگونگی فعالیت سایت‌های همسریابی ابراز داشت: مأموریت برخی‌ سایت‌های همسریابی شکار سوژه‌‌‌های غلط است.

سویزی ادامه داد: برخی اگر بتواند زمینه گفت‌وگو و مشاوره و شناخت را مانند فرهنگ وساطت نوین در چارچوب شئونات انسانی و حرمت‌گذاری برای کرامت دختر ایجاد کند، قطعاً مؤثر خواهد بود.

رئیس مرکز پرورش استعدادهای درخشان متذکر شد: فرهنگ وساطت باید احیا شود و از ظرفیت‌های موجود نیز استفاده لازم به عمل آید.

حجت‌الاسلام نقی‌پورفر یادآور شد: باید از این فرصت‌ها استفاده شود هم‌اکنون 50 درصد مسائل فرهنگی در امر ازدواج دخیل است و باید در دانشگاه‌ها چنین فضاهایی ایجاد شود.

وی با تأکید بر افزایش قدرت انتخاب دخترها بیان داشت:‌ هم‌اکنون فرصت انتخاب برای دخترها محدود است، باید در سایت‌ها بخش مردمی ایجاد شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم ابراز داشت: در فرهنگ اسلامی خانم باید ناز کند و آقا نیز ناز بکشد به طوری که باید شاکله شخصیت خانم حفظ شود البته قدرت انتخاب وی باید بالا برود.

حسین باهر در واکنش به سخنان حجت‌الاسلام نقی‌پورفر افزود:‌ هم‌اکنون ما در عمل با ازدواج مدنظر اسلام فاصله گرفته‌ایم، زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز است و باید فرهنگ در جامعه به نحوی بالا برود که اگر خانمی هم از مردی تقاضای ازدواج کرد این امر بد تلقی نشود.

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: اگر در جایی خانمی از یک آقا خواستگاری کند کسی نمی‌گوید که وی کار حرامی کرده است اما در فرهنگ این امر جا نیفتاده است، زنی که خواستگاری می‌کند در آینده مسائل ممکن است به ضررش تمام شود مگر اینکه آقا خیلی فهمیده باشد.

مهری سویزی در واکنش به سخنان مطرح شده بیان داشت: باید اولین ازدواج در عالم را الگو قرار داد، خداوند خواستگاری را یاد حضرت آدم داد و حضرت آدم از خدا حضرت حوا را خواستگاری کرد.

وی با بیان اینکه دختر می‌تواند خواستار باشد اما نمی‌تواند اظهارش کند، بیان داشت: اظهار چنین امری از جانب مرد مناسب است.

وی متذکر شد: خیلی از دخترها و پسرها نمی‌توانند هم کف هم را پیدا کنند و در این میان فرهنگ وساطت در محیط مجازی باید فعال شود.

مطهری با بیان اینکه در قانون پیش‌بینی شده است که به اینگونه مراکز مجوز داده شود، گفت: اگر سایت‌های همسریابی تحت مدیریت و مسئولیت وزارتخانه‌ای مانند وزارت ورزش و جوانان باشد مردم به آن اعتماد می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها