امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60356
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره این هفته تلویزیونی با موضوع بررسی علل بالا رفتن سن ازدواج با حضور تنی ...

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره این هفته تلویزیونی با موضوع بررسی علل بالا رفتن سن ازدواج با حضور تنی چند از مسئولان برگزار شد.

در این برنامه علی مطهری در پاسخ به سؤال یکی از حاضران مبنی بر اینکه با توجه به مشکلات 13 میلیون جوان مجرد که اکثراً بین 25 تا 30 سال سن دارند چه اقداماتی انجام شده است اظهار داشت: اکنون قوانینی تصویب می‌شود که ضمانت اجرایی ندارد و در این باره معتقدم دولت کوتاهی کرده است.

وی ادامه داد: مشکل اساسی اگر مسائل اقتصادی است باید به طور مبسوط درباره آن بررسی شود و در این باره برنامه‌ریزی‌های درستی انجام شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه آداب و رسوم از موانع ایجاد مشکلات بر سر راه ازدواج جوانان است گفت: اگر به این شکل که آداب و رسوم‌ انجام می‌شود ادامه بدهیم مسائل اقتصادی گریبانگیر جوانان خواهد شد.

مطهری با بیان اینکه برخی از جوانان در کنار پدر مشغول به کار می‌شوند گفت: تا زمانی که جوان بتواند زندگی را اداره کند از کمک خانواده استفاده می‌کند.

وی افزود: بسیاری از آداب‌ و رسوم و آبروداری در روند ازدواج موجب تاخیر در این امر شده و باید با ساده‌گرفتن بسیاری از تشریفات ازدواج‌ها تسهیل شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه برخی از مسائل مربوط به مشکلات ازدواج به مشکلات اقتصادی باز می‌گردد گفت: حتما باید قوانینی در این‌باره تصویب شود که قابلیت اجرا داشته باشد.

وی با اشاره به آیین‌نامه تسهیل ازدواج جوانان که هیچ موقع نوشته نشده گفت: در این آئین‌نامه بسیاری از موانع ازدواج جوانان با ارائه تسهیلات برطرف می‌شد.

مطهری در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران مبنی بر اینکه موارد گفته شده قانع‌کننده نیست تاکید کرد: در آئین‌نامه تسهیل ازدواج صندوق اندوخته، مسکن موقت تا سه سال اجاره به قیمت پایین، کمک هزینه زندگی و همچنین فضای مناسب برای گرفتن مراسم ازدواج در نظر گرفته شده بود.

وی ادامه داد: برای مؤثرتر بودن اقدامات باید اولویت‌های اشتغال در نظر گرفته شود و آقایان به دلیل وظایفی که برعهده دارند اولویت دارند.

مطهری با بیان اینکه شنیده‌ام که در کشور عربستان به جوانان تازه مزدوج شده، خودرو با قیمت یک سوم فروخته می‌شود گفت: چنین قوانینی در کشور نداریم و باید مشوق‌های موثرتری در این رابطه به وجود آید.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اشتغال، مسکن و تسهیلات ازدواج باید موثرتر عمل کنیم، گفت: قانون تسهیلات ازدواج بیشتر موانع مسائل اقتصادی عنوان شده است.

بنابر این گزارش محمد عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران مبنی بر اینکه بیشتر جوانان مشکلات معیشتی دارند گفت: دولت‌ها به هیچ وجه حق ندارند امتیازاتی که به قانون تبدیل نشده ارائه کنند؛ بنابر این در حوزه قانون‌گذاری باید این موارد حل شود.

وی ادامه داد: در روند قانون‌گذاری هم نباید شعاری به مسائل نگاه شود. چرا که در جریان اجرا مشکلاتی به وجود می‌آید؛ در حقیقت اگر بحث وام مطرح می‌شود باید اعتبارات دقیق آن به وجود آید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار