امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60393
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۶
تعداد بازدید: 114
«فایز شکر»، دبیرکل حزب بعث سوسیالت عربی و وزیر سابق لبنانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، تاخیر به ...

«فایز شکر»، دبیرکل حزب بعث سوسیالت عربی و وزیر سابق لبنانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، تاخیر به وجود آمده در عدم برگزاری نشست دولت به منظور صدور مصوبات مربوط به کشف ثروت‌های نفتی را غیرقابل توجیه دانست.

شکر از نخست وزیر لبنان خواست تا در برگزاری جلسه‌های دولت براساس آنچه قانون به آن تصریح کرده، با وجود آرای مخالف که دولت را از برگزاری جلساتش خود منع می‌کند، تسریع کند.

وی گفت: این افراد در راستای خدمت مستقیم به طرف‌های خارجی و غیر مستقیم به اسرائیل هستند و به مرحله‌ای خواهیم رسید که دشمن صهیونیستی مقدار زیادی از ذخایر نفتی را در دست خواهد گرفت.   

شکر به برخی دلایلی که گروه 14 مارس را به تعطیلی برگزاری جلسه‌های دولت جهت پرداختن به پرونده نفتی کشاند، اشاره کرد و گفت: آنان می‌خواهند به بهانه صبر تا تشکیل حکومت جدید بر ثروت‌های نفتی کشور مستولی شوند و فراموش کرده‌اند که این ثروت ملی است و کسی نمی‌تواند خارج از این منطق عمل کند.  

وی افزود: آنان همچنین به پرونده نفتی از دریچه سلاح مقاومت نگاه می‌کنند و به دنبال راهی برای ایجاد درگیری بین مقاومت و اسرائیل هستند و از یاد برده‌اند که این موضوع هیچ ارتباطی به سلاح مقاومت ندارد، چراکه درگیری به طور اساسی میان ما و دشمن صهیونیستی است و هیچ‌کس نباید منکر مشروعیت سلاح مقاومت باشد.   

شکر در انتقاد از عدم تشکیل حکومت جدید و دلایلی که مانع تشکیل آن می‌شود، گفت: تا این لحظه هیچ چیز تغییر نکرده و برخی همچنان خواهان تعطیلی تمام نهادهای کشور هستند تا امنیت لبنان را در برابر دشمن صهیونیستی در معرض خطر قرار دهند.

این وزیر سابق لبنانی با اشاره به اینکه در افق امیدی به تشکیل دولت مشاهده نمی‌شود، تاکید کرد که هیچ حکومتی بدون مشارکت حزب الله تشکیل نخواهد شد و هم پیمانان حزب الله با تشکیل چنین دولتی موافقت نخواهند کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا «تمام سلام»، نخست وزیر مکلف به تشکیل حکومت در صورت عدم موفقیت در تشکیل دولت از سمت خود استعفا خواهد داد یا خیر، گفت: وی اقدام به چنین کاری نخواهد کرد، مگر اینکه از وی خواسته شود، اما هیچ نشانه‌ای دال بر این امر وجود ندارد، به خصوص که هیچ ماده قانونی نیز در قانون اساسی لبنان نیست که زمانی برای پایان کار نخست وزیر مکلف موظف تعیین کرده باشد.  

شکر در رابطه با توقیف برخی شبکه‌های تروریستی که برای اجرای فعالیت‌های تروریستی و اجرای برخی ترورها در لبنان برنامه‌ریزی کرده بودند، گفت: این قضیه تا زمانی‌که کشور عربستان سعودی به کمک‌های مالی به این گروه‌های مسلح ادامه دهد، ادامه خواهد داشت.

اما در رابطه با دستگاه‌های امنیتی شکر گفت که آنان با تمام امکانات به وظایف خود جهت مقابله با این گروه‌های تروریستی و برقراری امنیت عمل می‌کنند و هیچ کوتاهی در کار آنها مشاهده نمی‌شود، اما لازم است تا تصمیمی جهانی برای توقف حمایت از گروه‌های تروریستی گرفته شود که در همه جا پراکنده شده‌اند.

وی درخصوص بحران سوریه گفت: نشانه‌های دستیابی به راه حلی برای بحران سوریه پس از عقب نشینی آمریکا از اقدان نظامی علیه این کشور در افق نمایان است که این بدون تردید به صبر و پایداری مردم سوریه و ایستادن آنان در کنار رهبرانشان مربوط می‌شود و بالطبع هر راه حلی که بخواهد درباره سوریه ارائه شود، باید خواسته‌های مردم را در نظر بگیرد، اما آنچه از تحولات جاری در سوریه برداشت می‌شود، آن است که پایان بحران نزدیک است، به خصوص که آمریکا تلاش می‌کند، گروه‌های مسلح مخالفی که در راستای خدمت به طرحش در منطقه نیستند، را از پیش‌ رو بردارد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها