امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60399
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۶
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، مدتی است که مرزهای یمن و عربستان سعودی ملتهب و ناآرام نشان می‌دهد و عربستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، مدتی است که مرزهای یمن و عربستان سعودی ملتهب و ناآرام نشان می‌دهد و عربستان سعودی تلاش دارد، فضای حاکم برسر مرزهای مشترک خود با یمن را متشنج و ناآرام سازد.

در این‌باره شیخ «حسن ابو هدره»، رئیس کمیته آماده‌سازی جنبش‌های مسالمت آمیز صحرای «جوف» یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا، درباره قبایل ساکن برسر مرزهای یمن و عربستان توضیح داد که این قبایل از فرزندان طایفه‌های سنی و شیعه توامان هستند.

ابو هدره درباره اختلافات این قبایل با حکومت سعودی گفت که اختلاف اساسی ما با عربستان سعودی در این است که ما خواهان خروج کامل سعودی‌ها از اراضی خود هستیم.

وی تاکید کرد که ما برای رسیدن به این خواسته خود به دفاع از سرزمین خود ادامه خواهیم داد، حتی اگر در این راه کشته شویم، چون کشته شدن در این راه افتخاری برای ماست که باور داریم، ما به مقابله با دشمنی می‌رویم که سرزمین‌مان را اشغال کرده است.

  آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: لطفا درباره جنبش‌های مسالمت آمیز صحرای جوف توضیح دهید و اینکه هدف این جنبش‌ها چیست؟
 
ابو هدره: جنبش‌های مسالمت آمیز صحرای «جوف» جنبش‌هایی یمنی هستند که هدف آنها باز پس گیری سرزمین‌های اشغال شده یمن از نظام سعودی است.
 
فارس: ویژگی‌ این مناطق چیست که عربستان به آنها چشم دوخته است؟
 
ابو هدره: در این منطقه ثروت‌های نفتی بسیاری وجود دارد، به عنوان مثال چاه‌های نفتی در این منطقه وجود دارد که در سال 1980 میلادی حفر شده‌اند و سومین چاه‌های بزرگ نفتی یمن به شمار می‌آیند که عربستان سعودی تلاش دارد بر آنها مستولی شود. صرف نظر از منابع نفتی، در این منطقه همچنین ثروت‌های آبی بسیاری نیز وجود دارد.   
 
فارس: مهمترین قبایل ساکن در مناطق مرزی یمن و عربستان کدامند؟ و رابطه آنها با عربستان چگونه است؟
 
ابو هدره: از جمله مهمترین قبایل ساکن این منطقه باید قبایل «ذو حسین» نام برد که هم شیعه و هم سنی هستند، اما اغلب آنان سنی هستند. روابط این قبایل با عربستان سعودی خوب نیست، چراکه عربستان حق همسایگی با این قبیله‌ها ادا نکرده و از هر وسیله‌ای برای آزار و اذیت و آواره کردن و غصب اراضی آنان استفاده می‌کند، به گونه‌ای که روابط میان این دو درحال حاضر در بدترین مرحله خود قرار دارد.
 
فارس: گفته شده مقداری از اراضی شما تحت تصرف سعودی‌هاست در این ارتباط دست به چه اقداماتی تاکنون زده‌اید؟
 
ابو هدره: قبیله‌های ذو حسین در زمان حاکمیت «علی عبد الله صالح» که روابط گرمی با عربستان سعودی داشت، اقدام به باز پس گیری سرزمین‌های خود بدون کسب هرگونه موافقت از دولت مرکزی کردند. همچنین این قبایل با وجود مخالفت دولت مرکزی اقدام به ترسیم مرزها کردند که به رویارویی صالح با شرکت‌هایی انجامید که اقدام به ترسیم نقشه‌ها کرده بودند. سرانجام این اختلاف نظرها به درگیری این قبایل با دولت مرکزی انجامید و تعدادی از ما افراد این قبایل در این درگیری‌ها کسته و زخمی شدند. همچنین چهل نفر از شیوخ و روسای قبایل ذو حسین پس از دیدار با صالح در عدن بازداشت و تا پایان ترسیم مرزها توسط دولت وقت در زندان «منصوره» یمن حبس شدند. با سرنگونی حکومت صالح بار دیگر ایده باز پس گیری این اراضی در قبایل منطقه شکل گرفته است، چراکه توافقنامه جده که رئیس جمهوری یمن آن را با حکومت سعودی امضا کرده، باطل شده و تمام کسانی‌که این توافقنامه را امضا کرده بودند، سرنگون شده یا ازدنیا رفته‌اند.  

فارس: مهمترین خواسته شما و نقطه اختلاف نظر شما با سعودی‌ها در چیست؟
 
ابو هدره: اختلاف میان قبیله‌های دو حسین با عربستان سعودی در این است که سعودی‌ها سعی می‌کنند تا بر سرزمین‌های یمن چیره شوند و ما مخالف این امر هستیم. آنها حتی به چرای گوسفتدان و بهره‌برداری از منابع آب منطقه اکتفا نمی‌کنند، بلکه هم اکنون روی به بهره‌برداری از چاه‌های نفت این منطقه پرداخته و از هرگونه بد رفتای و تعامل اهانت‌آمیز با ساکنان این منطقه واهمه ندارند. مهمترین خواسته ما خروج کامل آنها از سرزمین ماست. علاوه بر این طرف عربستانی از ایجاد پایگاه‌های ثابت و موقت نظامی در این مناطق سخن می‌گوید و در این‌ راه اقدام به ایجاد موانع بزرگ ایذایی و خاکی و حفر سنگرهای عمیق و نصب سیم خاردار و دیوارها حائل در این مناطق مرزی کرده که تمام این موارد نقض حقوق بشر و حقوق مرزی میان دو طرف است.
 
فارس: موضع دولت و ارتش یمن در قبال تمام این اقدامات چه بوده است؟
 
ابو هدره: ارتش یمن سال‌ها پیش در این منطقه یگان‌هایی نظامی مستقر کرده بود، اما با آغاز جنگ ششم صعده نیروهای خود را به منطقه صعده منتقل کرد و در حال حاضر هیچ حضور نظامی در مرزهای مشترک یمن و عربستان ندارد، فرماندهان ارشد ارتش با وجود آنکه به خوبی می‌دانند چه اتفاقاتی در مرزها در جریان است، با این حال در قبال اقدامات عربستان سعودی سکوت می‌کنند، چون توان مقابله با آنها را ندارند، یمن سال‌هاست، تحت سلطه عربستان سعودی است، اما ما به وظیفه خود عمل خواهیم کرد، چراکه در طول شصت سال گذشته برای تحقق خواسته‌های خود صدها کشته و زخمی دادیم و بدون تردید از خون آنها دفاع خواهیم کرد و برای ما افتخار خواهد بود که در این راه کشته شویم.
 
فارس: چرا عربستان سعودی تصمیم به ساخت دیوار حائل بین مرزهای مشترک خود با یمن دارد و بر این خواسته اصرار می‌کند؟
 
ابو هدره: عربستان به این طریق تلاش می‌کند، تسلط بر اراضی را برای خود تضمین کند که آنها را غصب کرده و این طریق به راحتی اقدام به سرقت ثروت‌ها و منابع موجود در آن کند. تا زمانی‌که این دیوار وجود نداشته باشد عربستان احساس می‌کند که حق دیگران را غصب کرده و همواره انتظار دارد که شورشی برای باز پس گیری آنها صورت گیرد. سعودی‌ها خواهان ساخت دیوار هستند تا با توجیه‌های امنیتی واهی دیواری مانند آنچه میان اسرائیل و فلسطین ساخته شده، بنا کنند، اما ما اجازه نمی‌دهیم این قضیه درباره ما تکرار شود، ما دارای قدرت رویارویی هستیم و معتقدیم، هر چیزی که به زور گرفته شده ر بایاد به زور نیز بازپس گرفت. 
 
فارس: از چه گزینه‌هایی برای مقابله با عربستان سعودی استفاده می‌کنید؟
 
ابو هدره: ما گزینه‌های بسیاری پیش رو داریم، شعار ما تاکنون صلح و زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر بود، اما سعودی‌ها خود ما را به رویارویی و جنگ سوق می‌دهند و در صورت عدم توقف ساخت دیوار حائل ما از خود واکنش نشان خواهیم داد و آنان را مجبور خواهیم کرد که کار ساخت دیوار را متوقف کنند. ما دارای مردان جنگجویی هستیم که به وطن خود وفادار بوده و سلاح لازم برای مقابله با سعودی‌ها را نیز در اختیار دارند و با همین نیرو و توان نظامی می‌توانیم رو در روی آنان بایستیم. ما می‌دانیم که پیروزی از آن ماست چراکه حق با ماست و صاحب حق همیشه قوی و قدرتمند است. غیر از آن ما گزینه‌های دیگری نیز داریم تا آنان را مجبور کنیم از سرزمین‌هایمان بیرون بروند. 
 
فارس: چرا عربستان سعودی اقدام به تحریک دیگر قبیله‌های یمنی علیه قبیله‌های ذو حسین می‌کند؟
 
ابو هدره: عربستان سعودی اقدام به حمایت از بسیاری از قبیله‌های یمنی کرد تا با جلب حمایت آنها، رابطه این قبایل با قبیله‌های ذو حسین را تیره کند و به این طریق به اهداف خود در مناطق مرزی یمن دست یابد. نگاهی به تاریخ سیاه عربستان به ما نشان می‌دهد، ایجاد اختلافات و درگیری‌های طایفه‌ای جزیی جدایی ناپذیر از سیاست عربستان سعودی است، به همین دلیل دست زدن به چنین اقداماتی از سعودی‌ها عجیب و غیر منتظره نیست،‌ با تمام این احوال ما از هدف خود برای آزادی سرزمین‌مان چشم پوشی نمی‌کنیم.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها