امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60415
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از  پایگاه خبری المنار، بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود رئیس دستگاه جاسوسی عربستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از  پایگاه خبری المنار، بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود رئیس دستگاه جاسوسی عربستان سعودی که مسئولیت پرونده سوریه را نیز در اختیار دارد، ‌در تابستان اخیر دو بار به فرانسه سفر کرده است؛ این سفرها گرچه در رسانه‌های خبری به صورت ضعیف انعکاس یافت، اما جزئیاتی از محتوای رایزنی‌های بندر با مقامات کاخ الیزه در جریان آنها منتشر نشد، سفر اول دو روز بعد از آزادسازی شهر استراتژیک القصیر به دست ارتش سوریه روی داد؛ سفر دوم نیز در ماه ژولای و بعد از سفر متعب بن عبدالعزیز به فرانسه و در آستانه اقدام جنجالی و غیرقانونی اتحادیه اروپا در قرار دادن شاخه نظامی حزب الله لبنان در لیست ترور خود صورت گرفت.

دیدار اول در ژوئن گذشته و تنها دو روز بعد از آزادی شهر القصیر روی داد،‌ بندر بن سلطان و سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی به صورت مشترک به فرانسه رفتند، این دو شاهزاده سعودی هیئتی گسترده از مقامات سیاسی عربستان به دنبال خود داشتند، به گونه‌ای که یک منبع فرانسوی به المنار گفت که تاکنون از زمان برقراری روابط میان دو کشور هیئتی به این گستردگی از عربستان را در سفر به فرانسه ندیده است.

بندر و سعود الفیصل با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و رئیس دستگاه جاسوسی این کشور دیدار کردند، بندر در دیدار با اولاند تصریح کرد: آقای رئیس من اینجا آمده‌ام که با هم برای ممانعت از سقوط حلب و ایجاد سرنوشت مشابه القصیر همکاری کنیم. ما باید برای تقویت نظامی و سیاسی شهر حلب همکاری کنیم، ما آمادگی داریم از جنبه اقتصادی در راستای منافع مشترک کشورمان و برای درگیری‌ها در سوریه با شما همکاری داشته باشیم.

بر اساس اطلاعاتی که به تازگی فاش شده است؛ دو طرف در این دیدار توافق کردند که فرانسه یک ماهواره برای نظارت نظامی به عربستانی‌ها بفروشد، به همین علت اولاند شرکت "یورو اسپاسیل" را مأمور به بررسی این موضوع کرد و اعضای این هیئت نیز بلافاصله بعد از بازگشت هیئت سعودی به عربستان عازم ریاض شدند.

دیدار دوم در ژولای و چند روز قبل از مصوبه جنجالی اتحادیه اروپا در مورد تروریست خواندن شاخه نظامی حزب الله لبنان انجام شد، بندر در این دیدار از نقش منطقه‌ای حزب‌الله برای مقامات فرانسوی سخن گفت و گفت که این حزب خطری برای موجودیت عربستان سعودی است و باید به هر قیمتی از اقدامات خود منع شود.

وی تصریح کرد که معرکه القصیر وزنه و نقش منطقه‌ای به حزب‌الله داده و این موضوع پرونده بحرین را نیز در کشمکش‌های بین‌المللی قرار داده است، تمامی این مسایل می‌تواند خطری بزرگ برای عربستان سعودی بویژه در منطقه الشرقیه باشد که منطقه‌ای مملو از نفت است. به همین علت باید حزب‌الله را از بازی در این نقش بازداشت.

منابع فرانسوی تاکید کردند که بندر در  این دیدار از تلاش‌های ریاض برای خروج از زیر چتر حمایتی آمریکا نیز خبر داده و گفت که مقامات سعودی دیگر با آمریکا احساس آرامش نمی‌کنند. بندر این سوال را مطرح کرد که: چگونه میتوانیم به آمریکا مطمئن باشیم در حالی که این کشور اجازه سقوط حسنی مبارک رئیس جمهور مصر را داد؟ این سوال نیز مطرح است که آیا آمریکا در صورت حمله نظامی به عربستان سعودی از این کشور دفاع می‌کند؟

منابع فرانسوی تاکید کردند که این سوال به صورت جدی در محافل سعودی مطرح است و آنها با آغاز جنگ در سوریه و رد حمله نظامی از سوی آمریکا علیه دولت بشار اسد با وجود اصرار زیاد سعودی‌ها این نگرانی‌ها بیشتر شده است.

منابع فرانسوی همچنین اعلام کردند که عبدالله پادشاه عربستان این روزها بعد از طرد فرزندان سلطان بن عبدالعزیز در ماههای اخیر به نفع متعب فرزند خود، بار دیگر مجبور به ترمیم روابط خود با آنها شده است. این اقدام بعد از معرکه القصیر روی داد؛ چرا که سعودی‌ها آن را نمونه‌ای از تحول در قدرت طرف مقابل خود از یک قدرت محلی به قدرتی با نقش منطقه‌ای می‌دانند. علاوه بر این، سعودی‌ها در مخیله خود این افکار را نیز راه دادند که در صورت بقای نظام سوریه و توافق آمریکا با ایران و سوریه، جنگ آینده در مرزهای عربستان با یمن خواهد بود.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها