امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60431
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 51
فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور ...

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و رابطه ایران و آمریکا اظهار داشت: در سفر آقای روحانی رئیس‌ جمهور کشورمان به نیویورک باید گروه‌هایی را که به این سفر عکس‌العمل نشان دادند شناسایی کنیم؛ در رصدی که ما انجام می‌دهیم سه گروه که در حوزه مباحث ایران کار می‌کنند و عکس‌العملی نسبت به این سفر داشته‌اند به ما معرفی می‌شوند.

*شناسایی سه گروه در آمریکا و رویکرد آنها در قبال ایران

ایزدی افزود: گروه اول گروهی هستند که کمابیش صحبت‌های آقای نتانیاهو را تکرار می‌کنند، اگر به یاد داشته باشید نتانیاهو می‌گفت احمدی‌نژاد گرگی در لباس گرگ و روحانی گرگی در لباس میش است.

ایزدی با بیان اینکه گروه اول به شدت ضدایرانی و کاملا با لابی صهیونیست‌ها و رژیم صهیونیستی هماهنگ هستند و از سفر رئیس‌ جمهور به نیویورک ناراحتند، تصریح کرد: تحلیلی که ما از سفر داریم این است که در حوزه دیپلماسی عمومی برای مخاطب غربی موفق بوده‌ایم و آقای روحانی در این زمینه موفق عمل کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: گروه دوم گروهی هستند که فاصله زیادی با لابی اسرائیل ندارند اما حضور آقای روحانی در نیویورک و سیاست جدید وی را نسبت به آمریکا یک فرصت می‌دانند. به این معنا که آنها می‌خواستند یکسری امتیازاتی از ایران بگیرند اما دولت نهم و دهم حاضر نبود که این امتیازها را بدهد لذا اینها امیدی پیدا کرده‌اند که امتیازاتی را که قبلی‌ها نمی‌دادند، از دولت جدید بگیرند.

وی گفت: گروه سوم افرادی هستند که کمابیش حق غنی‌سازی را در داخل ایران پذیرفته‌اند در حالی که گروه اول و دوم این نکته را نپذیرفته‌اند؛ افراد متعددی در این گروه حضور دارند، برخی از آنها با وجود اینکه غنی‌سازی را پذیرفته‌اند معتقدند غربی‌ها باید آن را مدیریت کنند.

«اوباما فعلا در گروه دوم قرار دارد؛ یعنی هنوز می‌گوید که ما باید با ایران تعامل داشته و مسائل را از طرق دیپلماتیک حل کنیم، این گروه به دنبال امتیازگرفتن از آقای روحانی بوده و خیلی به دنبال به رسمیت شناختن حقوق ایران در این حوزه نیستند.»

*استقبال گروه سوم از سفر نیویورک

ایزدی ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: این گروه سوم از سفر روحانی به نیویورک استقبال کرد اما دلیل آنها با گروه دوم فرق داشت، در واقع آنها خواهان تعامل بین ایران و آمریکا و ارتباط بین رؤسای جمهور دو کشورند لذا علاقه دارند که این مشکل حل شود.

*دولت روحانی باید جایگاه گروه سوم را در آمریکا ارتقا دهد

«قوانینی که در کنگره علیه ایران در حوزه تحریم ایجاد شده است فقط بر اساس مسائل هسته‌ای مطرح نشده بلکه اکثریت آنها سه مسئله حقوق بشر، تروریسم و هسته ای را عنوان می‌کنند. این نگاه گروه دوم است؛ بنابراین کاری که دولت آقای روحانی باید انجام دهد این است که حرف‌هایی را بزند و پروژه‌هایی را تعریف کند که جایگاه گروه سوم ارتقاء یابد. البته این کار باید با توجه به جایگاه و حقوق ایران صورت گیرد.»

این کارشناس مسائل آمریکا با یادآوری این نکته که روحانی زمان انتخابات شعارهایی داشت که توانست با آنها رای بیاورد افزود: او می‌خواهد سیاست نسبتاً متفاوتی را در قبال آمریکا اتخاذ کند که این سیاست به طور کلی مورد تایید نظام نیز قرار دارد. البته ممکن است اشکالاتی در سفر نیویورک وجود داشته باشد اما به طور کلی مورد تایید است.

وی ادامه داد: ما که کارشناس این حوزه هستیم، ذهنیت خود را بر این گذاشته‌ایم که چگونه سیاست دولت در حوزه بین‌الملل می‌تواند به یک نتیجه مثبتی برسد و چطور می‌شود با این وضعیتی که در آمریکا وجود دارد این سیاست به یک نتیجه مثبتی برسد.

*دیپلماسی مجلس باید در قبال کنگره آمریکا فعال شود

ایزدی اظهار داشت: شما در آمریکا حالتی دارید که کنگره آمریکا دست لابی اسرائیل است و این خوش‌بینی است که فرد و دولتی فکر کند که اگر با قوه مجریه آمریکا چای بخورد، در نهایت مشکلات در حوزه تحریم، بدون توجه به کنگره حل می شود؛ ما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قرار است این نکته، سیاست نظام برای رسیدن به یک راه‌حل با آمریکا باشد، مجلس ما و آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی باید در این زمینه فعال شوند.

«کاری را که آقای روحانی در نیویورک باید انجام می‌داد اما انجام نداد نقد برخی از اظهارات اوباما بود؛ این یک تفاوت فرهنگی است که بین فرهنگ آمریکا و فرهنگ ایرانی وجود دارد. در فرهنگ ایرانی زمانی که شما می‌خواهید با گروهی که قبلاً با آنها دشمنی و مشکل داشته‌اید به تفاهم و تعامل برسید معمولاً نکات منفی طرف مقابل را خیلی برجسته نمی‌کنید اما در فرهنگ آمریکایی‌ لزوماً اینگونه نیست، اولاً در فرهنگ آنها قدرت حرف اول را می‌زند و تفکر آمریکایی برای کسانی که قدرت ندارند ارزشی قائل نیست.»

*مذاکره تلفنی با آمریکا هیچ توجیهی ندارد

این کارشناس مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که ایران چه ما به ازایی در قبال این مذاکره تلفنی با آمریکا به دست آورد؟ گفت: در مذاکره تلفنی بهره خاصی نمی‌بینم؛ باید توجیه خوبی برای این گفت‌وگوی تلفنی وجود داشته باشد اما تاکنون توجیهی ندیده‌ایم.

وی تاکید کرد: اگر گفت‌وگوی با آمریکا و حتی اسرائیل نتیجه‌اش بهبود وضعیت اقتصادی باشد، مردم فلسطین باید بهترین وضعیت اقتصادی دنیا را داشته باشند چرا که 21 سال است در حال مذاکره با اسرائیل هستند، بنابراین مذاکره فی‌النفسه نه تنها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند بلکه می‌تواند مشکلات را نیز بیشتر کند.

ایزدی در ادامه گفت‌و‌گوی خود با فارس خاطرنشان کرد: آقای روحانی در 2 حوزه نباید خیلی ورود کند، یک حوزه این است که نباید قول رفع تحریم‌ها را به مردم بدهند و تکرار کند که ما تحریم‌ها را بر می‌داریم چراکه طرف مقابل این موضوعات را می‌شنود و ترجمه می‌کند و تصویری که برای آنها ایجاد می‌شود این است که رئیس‌جمهور ایران به مردم ایران قول‌هایی داده و باید آن را عملیاتی کند و بنابراین الآن می‌تواند امتیاز دهد.

*قول دادن درباره رفع تحریم‌ها به ضرر دولت است

« قول دادن درباره اینکه ما تحریم‌ها را بر می‌داریم به ضرر دولت است و روحانی را در جایگاه ضعف قرار می‌دهد. اوباما هم در نشست دوجانبه با نتانیاهو گفت که این تحریم‌ها بود که ایران را پای میز مذاکره کشاند.»

این کارشناس مسائل آمریکا درباره خطوط قرمز این نرمش قهرمانانه در روابط بین‌الملل و رابطه با آمریکا تصریح کرد: نرمش در حوزه اهداف نیست بلکه در حوزه تاکتیک‌هاست، پیشنهادی که دادیم تا دولت گروه سوم را در آمریکا ارتقاء دهد، نرمش قهرمانانه با توجه به خطوط قرمز است.

وی اضافه کرد: ما باید با حفظ خط قرمزها پروژه‌ای تعریف ‌کنیم که یک گروهی در دورن حاکمیت آمریکا قدرت پیدا کنند چرا که آنها نزدیک‌ترین گروه به ما هستند و این یک نوع نرمش است؛ ما قبلاً می‌گفتیم که با هیچکس کاری نداریم اما الآن نرمش قهرمانانه برای پیروزی است.

ایزدی ادامه داد: مردم ما به خاطر سیاست‌های آمریکا شعار مرگ بر آمریکا می‌دهند، آنها 60 سال در کشورمان از کودتا گرفته تا تحریم‌های همه‌جانبه علیه ایران فعالیت کردند، مرگ بر آمریکا به خاطر این سیاست‌های غلط است زمانی که این سیاست‌های غلط متوقف شود آن زمان باید فکر کنید که آیا می‌خواهید شعار مرگ بر آمریکا بدهید یا خیر.

* به قول امام(ره) هرگاه آمریکا آدم شد با آن رابطه برقرار می‌کنیم

این کارشناس مسائل آمریکا درباره علت خوش‌بینی بیش از حد به آمریکا، گفتک: این خوش‌بینی ناشی از وادادگی است و در خیلی‌ها در ایران که ناشی از شیفتگی نسبت به غرب است وجود دارد.

وی درباره تلاش برخی افراد برای القای موافقت حضرت امام(ره) با حذف شعار مرگ بر آمریکا اظهار داشت: زمانی که این سیاست‌های آمریکا برداشته شود، جنایات آن متوقف و حمایتش از رژیم صهیونیستی پایان یابد و زمانی که به قول امام(ره) آمریکا آدم شد، با آن رابطه هم برقرار می‌کنیم و شعار مرگ بر آمریکا را هم سر نمی‌دهیم؛ اما آمریکا تا زمانی که آدم شود خیلی راه در پیش دارد و نمونه بارز آن نیز خانم «وندنی شرمن» معاون جان کری است که می‌‌گوید در DNA ایرانی‌ها، حقه و تزویر وجود دارد.

مشروح این مصاحبه به‌زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها