امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60452
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، از همان لحظه که بدنیا می‌آید، چشمان کوچکش را به دنیای بزرگ آرزوها باز می‌کند. به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، از همان لحظه که بدنیا می‌آید، چشمان کوچکش را به دنیای بزرگ آرزوها باز می‌کند. به مرحله‌ای می‌رسد که تمام غصه‌هایش در شکستن نوک مدادش خلاصه می‌شود، این همان دوران کودکی است؛ دنیایی پر از خاطره‌های شیرین و شیطنت‌های کودکانه..

همه ما این دوران را تجربه کرده‌ایم. در کودکی آرزوی بزرگ شدن و در بزرگی آرزوی بازگشت به کودکی را بارها در ذهنمان تداعی کرده‌ایم.

برخی از بزرگسالان در کشاکش سختی‌ها و مشکلات زندگی با یاد کردن از دوران شیرین کودکی خویش، دمی از غم زمانه فارغ می‌شوند و بر بال خاطرات بر دنیایی کوچ می‌کنند که در آن از فشار و بار مسئولیت‌های سنگین زندگی خبری نبود.

داشتن کودکی شاد فرد را برای مواجهه با درگیری‌های آینده و مسئولیت‌های بزرگسالی تجهیز می‌کند و به او سرزمینی امن از خاطرات دلنشین میبخشد که در زمان سختی در آن پناه یابد و با دور کردن سختی از خویش، با نیرویی مضاعف به جنگ با سختی‌ها برود.

20 نوامبر روز جهانی کودک از سوی سازمان ملل متحد برای یادبود و افتخار کودکان شناخته شده است.

مجمع سازمان ملل متحد در سال 1959 اعلامیه حقوق کودک و در سال 1989 نیز کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد.

روز 1 ژوئن در سال 1949 در نشست اتحادیه بین‌المللی دمکراتیک زنان در پاریس به عنوان روز بین‌المللی کودک شناخته و در بسیاری از کشورهای جهان هم به عنوان روز کودک معرفی شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در گفت‌و‌گو با فارس به اهمیت دوران کودکی اشاره و عنوان کرد: نقش دوران کودکی در داشتن جامعه‌ای سالم بسیار حائز اهمیت است که باید بصورت عزم ملی به ادای حق این نسل پرداخته شود.

به گفته سهیلا شیخی، 16 مهرماه به عنوان روز جهانی کودک انتخاب شده، اما امسال بر خلاف سال‌های گذشته به منظور غنی‌سازی برنامه‌ها، این حرکت فرهنگی از 15 تا 21 مهر ماه با شعار "زنده باد کودکی، زنده باد زندگی در تمام مراکز فرهنگی هنری استان برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نامگذاری هفته‌ای به نام کودک بر اساس نیاز جامعه و توجه به واقعیت‌های مربوط به کودکان صورت گرفته و مهم‌ترین هدف از اجرای برنامه‌ها در این هفته معطوف کردن توجه جامعه به حقوق کودکان است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به برگزاری مراسمات هفته ملی کودک نیز اشاره کرد و گفت: برنامه‌های این هفته مطابق با نیازهای کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی شده است.

به گفته شیخی، اجرای تئاتر خیابانی برای کودکان و نوجوانان در مدارس حاشیه شهر، برگزاری جشن بادبادک‌ها با حضور کودکان و والدین آنها در باغ شهدای 28 دی، اجرای نمایش عروسکی برای کودکان و والدین در مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان، بازدید کودکان و نوجوانان از خانه کرد بصورت رایگان و برگزاری چند ویژه برنامه دیگر با همکاری استانداری، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نیرو انتظامی، اداره کل ورزش و جوانان و تبلیغات اسلامی از جمله برنامه‌های هفته کودک در استان است.

تبیین حقوق کودکان به عنوان یک ارزش فرهنگی

مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه نیز در خصوص لزوم توجه به حقوق کودک تصریح کرد: حقوق کودک را باید به عنوان یک ارزش والای فرهنگی بدانیم نه به عنوان وظیفه‌ای که گاها از انجام آن سرباز می‌زنیم.

همایون قسمتی گفت: در کشور ما بی‌توجهی به حقوق کودک یک چالش جدی است که متاسفانه ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری برای امیدهای آینده باشد.

وی بی‌توجهی به حقوق کودک را نشانه فقر فرهنگی و امری نگران‌کننده دانست و افزود: نهادهای مسئول باید با اطلاع‌رسانی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای خانواده‌ها در راستای تفهیم حقوق کودکان تلاش کنند.

قسمتی به اهمیت خانواده به عنوان نهاد موثر در تربیت‌گذاری اشاره کرد و افزود: نوع نگرش به حقوق کودک در کشور ما نگرش خوبی نیست چون در خانواده‌ها شاهد بی‌توجهی‌های چشم‌گیری به این امر هستیم.

این کارشناس امور اجتماعی از خانواده به عنوان یگانه نهاد تامین امنیت روانی و جسمانی و مالی انسان نام برد و خاطرنشان کرد: خانواده‌ها با همراهی سازمان‌های حمایت کننده از حقوق کودک باید وارد میدان شوند که این کار با مطالعات و سنجش‌های علمی زیاد امکان‌پذیر است.

وی عنوان کرد: رسانه‌ها باید در کنار مسائل سیاسی و دغدغه‌های اجتماعی به نیازهای اصلی جامعه به ویژه توجه به حقوق کودک بپردازند.

قسمتی یکی دیگر از مصادیق بارز بی‌توجهی به حقوق کودکان را کودک‌آزاری عنوان کرد و  اظهار داشت: سپردن کودکان به دیگران به بهانه‌ اشتغال، ادامه تحصیل والدین، کمبود وقت، انتقال محل خدمت و غیره کار درستی نیست و در برخی موارد پیامدهای خطرناکی دارد.

آشنا کردن کودکان با آموزه‌های دینی

مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه نقش آموزه‌های دینی را در تامین حقوق و آرامش روانی کودکان بسیار والا دانست و بیان کرد: توجه به مسائل و آموزه‌های دینی در تربیت فرزندان در خانواده‌‌ها نقش بسزایی در پیشرفت و تعالی کودکان و حفظ حقوق آنان دارد.

وی با بیان اینکه عدم امنیت روانی تنها موضوع نگران‌کننده در بحث حقوقی کودک نیست، تصریح کرد: عدم توجه به نیازهای عاطفی و تغذیه، پوشاک کودک و... نیز از دیگر دغدغه‌های جدی در حوزه کودکان است.

این مدرس دانشگاه از تک فرزندی نیز به عنوان تهدیدی برای امنیت روانی کودکان نام برد و یادآور شد: تک فرزندی از دیگر مصادیق بارز عدم توجه به حقوق کودکان توسط والدین است.

به گفته قسمتی، این مهم به دلیل عدم آگاهی و فرهنگ‌سازی مناسب توسط دستگاه‌های مسئول در بسیاری از خانواده‌های ما دیده می‌شود.

وی در پایان اذعان داشت: تک فرزند بودن به دلیل تنهایی در زندگی علاوه بر محروم شدن از نعمت برادری یا خواهری، تهدیدی برای جامعه نیز محسوب می‌شود.

کودک شما یک کودک نیست، بلکه یک انسان کوچک است که همه چیز را درک می‌کند.

کودک باید یاد بگیرد که هر چیز را بخواهد در دستانش نیست بلکه باید یاد بگیرد برای خواسته‌ها و نیازهایش تلاش کند و احتمال عدم موفقیت نیز وجود دارد و دنیا همیشه بر وفق مراد وی نخواهد بود.

کودک بداند مواقعی هست که باید به دلایلی از خواسته‌هایش چشم‌پوشی کند این در واقع افزایش ظرفیت روانشناختی کودک است در حوزه تربیت خانوادگی که کودک را برای ورود به جامعه سراسر پستی و بلندی آماده می‌کند کودکانمان را بیشتر درک کنیم به گفته‌هایشان گوش دهیم به سئوالاتشان با آرامش و مهربانی پاسخ دهیم.
=============
گزارش از: ویان توکلی
=============
انتهای پیام/79001/ن40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها