امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60476
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، نشست پیوستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان روز گذشته در محل دانشگاه علوم انسانی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، نشست پیوستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان روز گذشته در محل دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان با حضور «سلیمان‌پور» رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه و رئیس، مسئولین، اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان برگزار شد.

سلیمان‌پور در سخنانی در این نشست با اشاره به جایگاه قرقیزستان در سیاست خارجی کشورمان و اهمیت سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به قرقیزستان، مردم‌سالاری و توسعه‌یافتگی مدنی در ایران را مورد اشاره قرار داد و به تشریح نقش تعاملات تاریخی و تمدنی در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

وی با مهم برشمردن نقش نخبگان و اندیشمندان، به پیوند ناگسستنی ارزش‌ها و تمدن با سیاست بین‌الملل پرداخت و تصریح کرد که علیرغم غلبه مفاهیم و آموزه‌های سیاست قدرت محور در دوران نظام 2 قطبی، رهیافت فرهنگی و تمدنی، در دوره پس از پایان جنگ سرد به کانون سیاست جهانی بازگشت.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه آسیای مرکزی یکی از مهم‌ترین حوزه‌های تمدنی و جغرافیای فرهنگی کشورهای منطقه محسوب می‌شود، نقش اندیشمندان و نخبگان در بازشناسی وجوه اشتراک و پیوندهای دیرین را حائز اهمیت برشمرد.

سلیمان‌پور با اشاره به ظرفیت‌ها و کمک‌های نخبگان 2 کشور، شناساندن هر چه بیشتر زمینه‌های تعاملات فیمابین را مورد تأکید قرار داد.

در این نشست «موسایف» رئیس دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان نیز با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی 2 ملت، ارتباطات این دانشگاه با تعدادی از دانشگاه‌های ایران را مورد اشاره قرار داد و افزایش همکاری‌های علمی و آموزشی 2 کشور را خواستار شد.

«علی نجفی» سفیر کشورمان در قرقیزستان نیز با اشاره به شناخت ناکافی ملت‌های 2 کشور نسبت به یکدیگر، افزایش شناخت ملت‌ها نسبت به یکدیگر و نقش برجسته اندیشمندان و نخبگان مراکز علمی و تحقیقاتی را در این راستا مورد تأکید قرار داد.

در این نشست که با حضور 250 نفر از دانشجویان، اساتید و مسؤلین دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان برگزار شد، «آرماتف» رئیس کمیسیون ملی زبان وابسته به ریاست جمهوری قرقیزستان و «آرماشوف» نائب رئیس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان نیز سخنرانی کردند.

در پایان این نشست تعدادی از شاعران و دانشجویان قرقیزی اشعاری در رابطه با زبان قرقیزی و فارسی قرائت کردند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار