امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60482
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک روز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک روز جمعه با ایراد سخنرانی در نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در ارتباط با وضعیت و جایگاه زنان در جهان امروز، ضمن اشاره به برخی پیشرفت‌های حاصل شده در خصوص زنان، خواستار توجه بیشتر به این موضوع در ابعاد ملی و بین‌المللی شد.

سفیر کشورمان اقدام جدی در رفع ناامنی اجتماعی، بهره‌کشی جنسی، نقض حقوق زنان و کودکان در مواقع بروز جنگ و درگیری‌های نظامی و اعمال تحریم‌های غیرعادلانه به عنوان مظاهر خشونت سازمان یافته را از جمله مواردی خواند که نیاز به توجه فوری از سوی جامعه جهانی دارد.

دهقانی با بیان اینکه شناسایی نقش مهم نهاد خانواده یکی از پیش نیازهای لازم برای رعایت حقوق بانوان است، به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در تقویت نهاد خانواده به عنوان اولویت اصلی و لازم در راه پیشرفت، اجرای عدالت و استقرار معنویت در جامعه اشاره کرد و افزود: در راستای تحقق این امر جمهوری اسلامی ایران تمرکز عمده خود را در جهت دهی به تلاش‌ها برای ایجاد فضایی کرده است تا تحکیم پایه‌های بنیادین نهاد خانواده را بر پایه باورهای مذهبی تضمین کند.

سفیر و معاون نماینده کشورمان در ادامه اظهار داشت: بر اساس همین منطق ضمن تبریک انتصاب معاون جدید دبیرکل و مدیر اجرایی امور بانوان سازمان ملل، از ایشان درخواست می‌کنیم با تلاش برای تبیین اهداف و اصول بر پایه احترام به ارزش‌های اخلاقی و الهی و همچنین با در نظر داشتن ویژگی‌های ملی، مذهبی و فرهنگی هر کشور، این میراث ارزشمند انسانی را پاس بداریم.

دهقانی همچنین با اشاره به اشغال سطوح بالای مدیریتی در دولت و پارلمان از سوی بانوان کشورمان، به اهمیت موضوع زنان در محافل علمی و دانشگاهی ایران و اقدامات مجلس شورای اسلامی در تقویت و پاسداری از جایگاه و حقوق زنان اشاره کرد و فعالیت گسترده بانوان در صحنه‌های مختلف اجتماعی از جمله فعالیت‌های علمی، آموزشی، اقتصادی، صنعتی - بازرگانی و بهداشتی و درمانی در جمهوری اسلامی ایران را  الگوی زنان منطقه خواند.

*توجه به نقش و قدرت اجرایی مجمع عمومی

به گزارش فارس، غلامحسین دهقانی همچنین روز جمعه به نمایندگی از اعضای جنبش عدم تعهد با ایراد سخنرانی در نشست کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل و ارائه گزارشی در خصوص کمیته منشور سازمان ملل و تقویت هر چه بیشتر نقش این سازمان، کارآمد کردن نهادهای اصلی و توجه ویژه به نقش و قدرت اجرایی مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمله مسائل مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی را از اولویت‌های پیش روی این سازمان دانست.

دهقانی همچنین به نگرانی جنبش غیرمتعهد‌ها نسبت به تداوم بی اعتنایی شورای امنیت بر کارکردها و اختیارات مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی این نهاد بین‌المللی اشاره کرد و از شورای امنیت به دلیل پرداختن به مسائلی خارج از حوزه وظایف این شورا و علاوه بر آن ورود به حیطه‌های تعیین مصادیق و تعاریفی که در حوزه عملکرد و اختیارات مجمع عمومی است انتقاد کرد.

سفیر کشورمان همچنین وضع تحریم‌های این شورا بر برخی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را موضوعی نگران کننده خواند و افزود: اعضای جنبش عدم تعهد وضع تحریم‌ها را به عنوان آخرین راه‌حل و زمانی مناسب می‌دانند که تهدیدی متوجه صلح و امنیت بین‌المللی باشد.

وی در ادامه گفت: ابزار تحریم نباید علیه ملت‌ها به کار گرفته شود و سؤال اساسی این است که آیا اقشار آسیب پذیر کشورها باید تحت فشار قرار گیرند و آیا اصولا این روشی منطقی برای وارد کردن فشار سیاسی به سایر کشورها است؟

سفیر و معاون نماینده دائم در پایان خواستار به کارگیری شیوه‌های منطقی و مورد قبول اکثریت جامعه جهانی در برخورد با چالش‌های جهانی و بین‌المللی شد.

*هشدار نسبت به اعمال فشارهای اقتصادی و مالی یکجانبه علیه کشورها

به گزارش فارس، غلامحسین دهقانی همچنین روز جمعه با ایراد سخنرانی در نشست کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل در ارتباط با وضعیت اقتصاد کلان جهانی بر لزوم ایجاد و حفظ نظام مالی و اقتصادی مناسب و سالم برای توسعه پایدار در جهان امروز تاکید کرد.

وی پیش نیاز رسیدن به نظام اقتصادی پویا و کارآمد را انعطاف سیاست‌های کلان اقتصادی در مواجهه با تغییر شرایط دانست و ضمن تاکید بر اینکه ثبات سیاسی و اجتماعی کشورها تاثیر مثبتی در فرآیند توسعه دارد، نسبت به اعمال فشارهای اقتصادی و مالی یکجانبه علیه کشورها به عنوان عامل بازدارنده رشد و توسعه هشدار داد.

سفیر کشورمان همچنین خواستار توجه شایسته نهادهای مسئول به تداوم اجرای اهداف هزاره توسعه در تعیین چارچوب بعدی برای توسعه پایدار شد.

وی بر به کارگیری ابزارهای اجرایی قوی از جمله ظرفیت سازی، تبادل علم و تکنولوژی با کشورهای در حال توسعه تا حصول و دستیابی به اهداف توسعه‌ای تاکید کرد.

دهقانی در پایان ابراز امیدواری کرد که کشورهای توسعه یافته و همچنین نهادهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد در اجرای اهداف توسعه‌ای و ایفای نقش و مسئولیت سنگینی که بر دوش دارند کاملا مسئولانه عمل کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها