امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60487
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 35
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، تدرس اضانوم گیبریسوس، وزیر خارجه اتیوپی که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را برعهده دارد جمعه شب ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، تدرس اضانوم گیبریسوس، وزیر خارجه اتیوپی که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را برعهده دارد جمعه شب اعلام کرد که اتحادیه آفریقا از سازمان ملل خواهد خواست اقدامات دادگاه جنایی بین المللی علیه عمر البشیر، رئیس جمهور سودان و اوهورو کینیاتا، رئیس جمهور کنیا  و یلیام روتو، معاونش را متوقف کند.

وزیر اتیوپی در پی نشست فوق العاده وزرای خارجه اتحادیه آفریقا گفت: اتحادیه آفریقا معتقد است که نباید روسای جمهور و نخست وزیران کشورها در حالی که به انجام وظیفه خود در مقام خود هستند تحت تعقیب قرار بگیرند.

وی افزود: تصمیم گرفتیم که با صدایی واحد این درخواست را بدهیم تا به نگرانی های ما اهمیت داده شود وزرای خارجه اتحادیه آفریقا توصیه کردند که گروه تماسی تشکیل شود که ارتباط با شورای امنیت در این پرونده را ادامه بدهد.

وزیر اتیوپی گفت: گروه تماس تلاش می کند تا شورای امنیت را قانع کند که به موجب ماده 16 معاهده رم که بر اساس آن دادگاه جنایی بین المللی تاسیس شد، اقدامات علیه رئیس جمهور کنیا و معاونش و رئیس جمهور سودان را به تعویق اندازد.

بر اساس ماده 16 معاهده رم امکان درخواست شورای امنیت از دادگاه جنایی بین المللی برای به تعویق انداختن تعقیب افراد به مدت یک سال و سپس تمدید این دوره وجود دارد.

وزیر خارجه اتیوپی تاکید کرد: رفتار ظالمانه دادگاه جنایی بین المللی در قبال آفریقا هرگز قابل قبول نیست.

وزرای خارجه اتحادیه آفریقا به منظور آماده سازی زمینه نشست امروز سران این اتحادیه تشکیل جلسه دادند که قرار است به درخواست کنیا برای بررسی اقدام دادگاه جنایی علیه رئیس جمهور و معاون این کشور برگزار شود.

وزیرخارجه اتیوپی گفت: شیوه تعامل دادگاه در قبال آفریقا معتبر نیست زیرا از زمان آغاز به کار خود در سال 2002 تنها آفریقایی ها را تحت پیگرد  یا محاکمه قرار داده است.

وزیر امور خارجه کنیا نیز در سخنانی در نشست وزرای خارجه اتحادیه آفریقا گفت: دادگاه جنایی بین المللی نه تنها کمکی به برقراری عدالت، آشتی ،صلح و ثبات سیاسی در قاره ما نکرده بلکه برعکس به ابزاری سیاسی علیه آفریقا و آفریقایی ها تبدیل شده است.

وی افزود: این رفتار دادگاه جنایی بین المللی غیرمنصفانه و کاملا غیرقابل پذیرش است.

در همین باره نخست وزیر اتیوپی نیز دادگاه جنایی بین المللی را به پیگرد نژادی محکوم کرد که منظور وی از بیان این جمله آن بود که این نهاد تنها سیاهپوستان را تحت پیگرد قضایی قرار می دهد.

پل کاگامه رئیس جمهور رواندا هم به تازگی گفته بود دادگاه جنایی بین المللی تلاش می‌کند آفریقا را تحقیر کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها