امروز : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 21
۱۱:۲۹
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60497
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم گرامی‌داشت روز حافظ عصر روز گذشته در غرفه جمهوری اسلامی ایران در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم گرامی‌داشت روز حافظ عصر روز گذشته در غرفه جمهوری اسلامی ایران در شصت و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت برگزار شد.

بر اساس این گزارش، این برنامه با نام «حافظ و گوته» با حضور ناشران ایرانی، خارجی و مسئولان جمهوری‌ اسلامی ایران برپا شد.

* عظیمی: مراسم گرامی‌داشت روز حافظ با استقبال مواجه شد/ غزل‌خوانی عرفان نظرآهاری در غرفه ایران

محمد عظیمی رئیس هیات ایرانی حاضر در این نمایشگاه در این راستا ابراز داشت: این برنامه با سخنرانی بنده آغاز شد، رویکرد جدید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در رابطه با برگزاری نمایشگاه فرانکفورت و فعالیت‌های فرهنگی در این نمایشگاه را تشریح کردم.

به گفته رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، ما 7 کاتالوگ به زبان انگلیسی در این نمایشگاه منتشر کردیم و آثار نویسندگان ایران را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دادیم و سایر برنامه‌های موسسه و نمایشگاه کتاب تهران تشریح شد.

وی ادامه داد: در این برنامه «پروفسور رولاند پیچ» استاد فلسفه دانشگاه مونیخ که اسلام شناس و حفظ شناس هستند در رابطه با حافظ و گوته و عرفان اسلامی سخنرانی کرد و پس از او «توماس اوگر» استاد و اسلام شناس دانشگاه برلین در رابطه با حافظ و عرفان اسلامی و ارتباط شعر حافظ و غزلیات حافظ با شعر گوته و جایگاه این دو در ایران و آلمان سخن گفت، به دنبال سخنرانی «اوگر» که استاد دانشگاه برلین است قطعه بسیار زیبایی را با سنتور نواخت و نوای موسیقی ایرانی در نمایشگاه فرانکفورت طنین انداز شد.

عظیمی ابراز داشت: این برنامه چنان با استقبال مواجه شده بود که از تمامی غرفه‌ها با غرفه جمهوری اسلامی ایران آمده و از این برنامه استفاده کردند.

رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران اضافه کرد: از مسئولان ایران مهدی ایمانی‌پور رایزن فرهنگی ایران، آقای صلاحی رئیس کتابخانه ملی، رجبی رئیس کتابخانه مجلس و تعدادی دیگر از مسئولان در این برنامه حضور داشتند.

این مقام مسئول بیان کرد: در این برنامه، غزل‌خوانی از اشعار حافظ و مولانا آغاز شد که در این میان تار هم نواخته می‌شد، این بخش بسیار مورد توجه ناشران خارجی و بازدیدکنندگان قرار گرفت و قطعاتی از غزلیات حافظ و اشعار مولانا توسط عرفان نظرآهاری قرائت شد.

وی اضافه کرد: در پایان مراسم رونمایی از قرآنی با خط سلطان محمد که 600 سال پیش نوشته شده و متعلق به دوره گورکانیان است برپا شد، این قرآن در دوران قاجاریه بازنویسی شده و اخیرا توسط انتشارات به نشر و آستان قدس به شکل زیبایی به چاپ رسیده است. پس از آن از کتاب‌های عرفان نظرآهاری و ابراهیم حسن بیگی رونمایی شد. 

* رایزن ایران: دو روز پایانی نمایشگاه فرانکفورت مبدل به بازار می‌شود

مهدی ایمانی‌پور رایزن جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت پیرامون حضور ایران در این نمایشگاه ابراز داشت: شصت و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت مثل همیشه به عنوان یک رویداد فرهنگی مورد اقبال اهل نشر و مولفین قرار گرفته است.

وی افزود: نمایشگاه امسال شاهد پررنگ و پررونق ایران است، غرفه ایران امسال به دلیل تدبیر صورت گرفته، به دلیل کنار هم قرار گرفتن آثار و ناشران مختلف موجب شده از قوت و قدرت بیشتری برخوردار باشد، روز گذشته مراسم روز حافظ در غرفه ایران برگزار شد.

رایزن ایران با اشاره به سخنرانی دو تن از حافظ شناسان آلمانی در این مراسم و رونمایی از آثار ایرانی اضافه کرد: این برنامه‌ها با استقبال خوب حاضران مواجه شد و انتظار می‌رود امروز و فردا که روزهای بازدید عمومی مردم از نمایشگاه است شاهد استقبال گسترده‌تری از غرفه ایران باشیم.

وی درباره برنامه دوروز پایانی نمایشگاه افزود: ساعات بازدید در این نمایشگاه طی دو روز پایانی تغییر نخواهد داشت اما درها به روی مخاطبان عمومی باز می‌شود که امروز و فردا نمایشگاه فرانکفورت تبدیل به یک بازار مبدل می‌شود، اقشار مختلف مراجعه کرده و علاقه‌مندان از نزدیک از این رویداد فرهنگی بازدید می‌کنند.

ایمانی‌پور در پاسخ به فارس که طی این دو روز ناشران ملزم به ارائه تخفیف هم هستند، گفت: معمولا غرفه‌هایی که کتاب برای فروش همراه دارند در روزهای پایانی و به خصوص روز آخر را به این دلیل که کتاب‌ها را با خود به کشورهایشان ارجاع ندهند تخفیف قائل می‌شوند، البته تفاوت نمایشگاه کتاب فرانکفورت با نمایشگاه کتاب ایران در این است که در این نمایشگاه جایی برای فروش کتاب نیست و بیشتر محلی است برای عرضه تازه‌های نشر و فرصتی برای گپ و گفت ناشران مولفین و مترجمین برای باز نشر آثار و ترجمه به دیگر زبان‌ها.

شصت و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت از 17 تا 21 مهرماه برقرار است.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها