امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60507
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۹
تعداد بازدید: 209
به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به اصفهان، مراسم پایانی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان شب گذشته در ورزشگاه گل نرگس اصفهان با اجرای ...

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به اصفهان، مراسم پایانی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان شب گذشته در ورزشگاه گل نرگس اصفهان با اجرای سنجد برگزار شد.

در این مراسم که همچون مراسم افتتاحیه حضور پرشور کودکان به همراه خانواده‌های خود شور و حال خاصی را به سالن بخشیده بود در ابتدا برگزیدگان بخش پویانمایی کوتاه و نیمه بلند جوایز خود را دریافت کردند که برای اهداء جوایز این بخش، حسن کلباسی رئیس صدا و سیمای اصفهان، پوران درخشنده، محمد علی صفورا، علی زارعان، سیروس حسن‌پور، حساب نواب‌صفوی و علی شاه‌حاتمی به روی صحنه رفته بودند.

* میرعلائی کاروان سینمای کودک در مسیر روشن گام برداشته است

آغاز کننده رسمی مراسم سخنان سیر احمد میرعلائی دبیر جشنواره فیلم کودک و مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بود که به نوعی با این سخنان در قالب متنی برای حاضران قرائت شد از حضور در بنیاد سینمایی فارابی خدا حافظی کرد.

براساس این گزارش میرعلائی در متن خود خطاب به حاضران در سالن نوشته بود: همیشه سعی کردم مثل پدرم و مثل تمام آموزگارانی که از آنها نیکی‌ها را آموختم زندگی کنم بدون وابسته‌شدن به چیزهایی که می‌دانم موقتی است ، 4 سال توفیق خدمت به بنیاد سینمایی فارابی را داشتم و در ستاد اخیر وظیفه دبیری جشنواره بر عهده من گذاشتم و با تمام توانم همراه همکاران بی ادعا و زحمت‌کشم در این مسیر تلاش کردیم و با هم کوشیدیم تا ذره‌ای کم فروشی نکنیم.

میرعلائیی در بخش دیگری از این متن خود آورده بود: روزی که دبیری جشنواره با به عهده گرفتم حال و روز سینمای کودک مساعد نبود و امروز هم می‌توان گفت هنوز با آنچه که باید باشیم فاصله زیادی داریم اما حداقل می‌توانم بگویم سینمای کودک ایران امروز از کمای ناخواسته بیرون آمده است و کاروان سینمای کودک در مسیری روشن گام برداشته که دیگر کسی را یارای توقف این کاروان نخواهد بود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تاکید کرد: خاطرات خوبی برای ما در سال‌های اخیر ساخته شده ، از همدلی، همراهی و تلاش دسته‌جمعی گرفتیم تا دوسته درنا و پروانه و پناه بردن به دوران کودکی و آرزوی صلح و آرامش برای تمام دنیا و هزار و یک یادگار ماندگار دیگر اما شاید امشب وقت خداحافظی باشد و شاید شروعی دوباره برای جشنی با شکوه‌تر و به همین دلیل دست تک‌تک اهالی سینما بویژه پروانه‌های مظلوم سرزمین کودک را می‌فشارم که این سالها بدون همراهی آنها گام برداشتن در این مسیر برای من و همکارانم غیر ممکن بود.

دبیر جشنواره فیلم کودک در خاتمه صحبت‌هایش گفت: از همه همکارانم در بنیاد سینمایی فارابی و ستاد اجرایی جشنواره کودک سپاسگزارم که در این سالها همراهی آنها پشتگرمی من بود و حتی چند برابر توانشان و خارج از هر شرح وظایفی با جان و دل تلاش کردم از امشب من هم مثل همه شما به عنوان یک همراه کودک با جان و دل کنار کاروان کودک می‌مانم و با امید فرداهای روشنی که کودکان ایران‌زمین‌خواهند ساخت، چشم به آینده دارم. جشنواره امسال مزین به نام پیامبر عشق بود رسولی که عاشقانه کودکان را دوست داشت و با نام خدا همه را به خدا می‌سپارد.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،با معرفی برگزیدگان بخش‌های پویانمایی و ویدیویی مراسم اختتامیه ادامه یافت که در بخش پویانمایی پروانه زرین بهترین اثر کوتاه به فاطمه جعفری کارگردان حکایت کلاه غیبی اهدا شد و علیرضا مهاجر برای کارگردانی گار دومین پروانه زرین این بخش را از آن خود کرد، پروانه زرین جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم بچه‌گربه به کارگردانی شیوا صادق اسدی اهدا شد.

همچنین در بخش فیلم‌های ویدیویی، پروانه زرین بهترین اثر کوتاه به لچک به کارگردانی هایده مرادی اهدا شد و در بخش ویدیویی بلند و نیمه بلند پروانه زرین بهترین فیلم به تعطیلات دوست داشتنی به کارگردانی سید وحید حسینی اهدا شد؛ مسعود شاه‌محمدی برای نگارش فیلم‌نامه مرد کوچک پروانه زرین گرفت و هیئت داوران پروانه ویژه خود را به مهرداد موفق برای کارگردانی آخرین نفر اهدا کردند همچنین در این بخش اکبر شهبازی برای ساخت فیلم پاییز درایوان خانه نشسته است توانست پروانه زرین بهترین کارگردانی را دریافت کند.

در این بخش مهرداد موفق پس از دریافت جایزه خود به سمت حامد بهداد ارادتش را به امام رضا نشان داد و در سخنانی، جایزه خود را به همه کودکان مرز نشین بخصوص کودکان جزیره ابوموسی در خلیج همیشه فارس اهداء کرد.

براساس این گزارش، بخش بعدی مراسم به بزرگداشت حافظ احمدی پیشکسوت سینما اختصاص داشت که در بخش مرتضی سقائیان نژاد و سید احمد میرعلائی با حضور بر روی صحنه از احمدی تقدیر کردند.

* اهداء تندیس صلح درنای کاغذی به شهردار اصفهان

بخش بعدی مراسم اختصاص به تقدیر ویژه دبیر جشنواره و مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از مرتضی سقائیان نژاد شهردار اصفهان به پاس حمایت‌های 4 ساله‌اش از برگزاری جشنواره در اصفهان داشت که در این بخش سید احمد میرعلایی پس از اهدای تندیس ویژه درنای کاغذی گفت: روز شانزده مهر با حضور میهمانان ویژه‌ای از ژاپن و عراق، روز جهانی صلح را برگزار کردیم که از طرف بنیاد صلح صاداکو یک درنای دو متری به نشان صلح در میدان امام حسین اصفهان نصب شد و از این به بعد اصفهان بعنوان یکی از شهرهای صلح جهان شناخته می‌شود و به پاس زحمات آقای سقائیان نژاد یک درنای کوچک را به ایشان اهداء می‌کنیم.

مرتضی سقائیان نژاد شهردار اصفهان نیز پس از دریافت تندیس ویژه جشنواره کودک گفت: خوشحالیم که اصفهان تنها شهری است که از گذشته ادیان مختلف در کنار هم در نهایت صلح زندگی می‌کنند و قرن‌هاست که پرچم صلح و دوستی در اصفهان به احتزاز درآمده است و این موضوعی است که در اروپا می‌خواهند اجرا کنند اما قرن‌ها است که در اصفهان جاری است و ما خوشحالیم که پرچمدار صلح هستیم و این درنا در شهرمان نصب شده است.

در بخش بعدی مراسم، جوایز بخش بین‌الملل اهدا شد که برای این منظور امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل فارابی و یکی از اعضای هیئت بخش بین‌الملل به روی صحنه آمد و از مایکی کانتولا انیمیشن‌ساز برجسته به دلیل برگزاری یک دوره فشرده انیمیشن‌سازی برای کودکان ایرانی تقدیر کرد و در ادامه انیمیشنی که وی در مدت یک هفته با همراهی کودکان اصفهان ساخته بود در سالن پخش شد.

بخش بعدی مراسم اختصاص به اهدای جایزه هیئت داوران سی‌فیج داشت که در این بخش علی معلی، محسن چینی‌فروشان و امانوئلا پندیک با حضور بر روی صحنه جایزه ویژه خود را به فیلم گنجشکک اشی‌مشی به تهیه کنندگی وحید نیک‌خواهد آزاد و بنیاد سینمایی فارابی اهداء کرد.

حضور هیئت داوران بیست و هفت نفره کودک بخش بین‌الملل بخش دیگر مراسم بود که با حضور بر روی صحنه پس از قرائت بیانیه خود، فیلم سینمایی اوشین را بعنوان بهترین فیلم‌آسیایی انتخاب کردند.

براساس این گزارش، در ادامه مراسم اختتامیه هیئت داوران مسابقه بین‌الملل به روی صحنه آمدند که در این بخش جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم‌ خانه‌ای با برجک و پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی به اوشین اهداء شد البته در این بخش فیلم‌های ایرانی جوایز اصلی را به خود اختصاص دادند به طوریکه پروانه زرین بهترین کارگردانی به سیدهادی محقق برای او خوب سنگ می‌زند، بهترین فیلم‌نامه به احسان علی‌پور برای تنهای تنهای تنها و پروانه زرین بهترین فیلم به ابراهیم اصغری برای تهیه کنندگی فیلم او خوب سنگ می‌زند احداث شد.

ابراهیم اصغری پس از دریافت این جایزه در سخنانی کوتاه گفت: بچه‌های امروز ما خیلی شبیه شهدا هستند چون پاک، زلال و بی ریا هستند شهدایی که جانشان را دادند تا بچه‌های امروز از بچه‌های نسل ما بهتر بازی کنند می‌کنند.

* توصیه وزیر ارشاد به مسئولان سازمان سینمایی برای حمایت از سینمای کودک

به گزارش خبرنگار فارس، در بخش بعدی مراسم اختتامیه جشنواره بیست و هفتمین فیلم کودک علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی صحنه حاضر شد و در سخنانی اظهارداشت: هرگاه نام اصفهان به زبان می‌آید ناخودآگاه زیبایی و ظرافت در ذهن نقش می‌بیند، اصفهان پیشینه دیرینه در هنر آفرینی دارد گویی این دیار را همزاد هنر آفریدند و هنرمندان فراوانی در دامنش زاییده و بالنده شوند و از دیرباز تا به امروز بخش مهمی از تاریخ کشور ایران مدیون هنرمندان شهید این شهر بوده است.

وزیر ارشاد ادامه داد: برخی از هنرها در اصفهان متولد شده و در گردش روزگار به نهایت تکامل و پویایی خود رسیده اما با این وجود ساحت بلند پرور این دیار پذیرنده هنرهای مبتدی چون سینما بوده است که عمرش کمی بیش از 100 سال است و بسیاری از هنرمندان این عرصه از این کانون هنر سر بر افراشته و افتخارات زیادی را به ارمغان آوردند.

وی تصریح کرد: سینما اما در همین مدت کوتاه گوی رقابت را از دیگر هنرها ربوده و بعنوان رسانه‌ای قدرتمند بیشترین ضریب نفوذ را دارد تا جایی که حتی در دور افتاده‌ترین نقاط عالم گسترده شده و در این میان کودکان و نوجوانان بیشترین تاثیر را از سینمای کودک می‌پذیرد و این تاثیر سریع و گشرف در کودکان‌و نوجوانان در شکل‌گیری نسلی خشن و بی قد و بی بند از یک سو و نقشی اندیشمند و متفاوت از سویی دیگر تاثیر گذار است.

علی جنتی در ادامه صحبت‌هایش بیان داشت: ظرفیت‌معرفت‌سازی در هنر هفتم قابل چشم‌پوشی نیست و برای کشوری جوان و نظامی آرمان‌گرا همچون نظام مقدس جمهوری اسلامی اسلام، استفاده از ظرفیت سینما در شکل‌گیری نسل آینده و به همین دلیل یکی از رسالهای مهم سینمای کودک و نوجوان دفاع از حقوق قربانیان جنگ است که سینمایی نیازمند صلح و آرامش است که می‌تواند ندای صلح طلبی کودکان ایرانی را به جهان برساند.

وزیر ارشاد در بخش پایانی صحبت‌هایش بیان داشت: وقتی فیلم‌نامه نویس، کارگردان یا تهیه کننده‌ای با عشق و علاقه پا به عرصه فیلم‌سازی کودکان و نوجوانان می‌گذارد باید از او حمایت کرد و من به مسئولان سازمان سینمایی توصیه می‌کنم سینمای کودک را جدی بگیرند و از تولید فیلم کودک حمایت کنند.

در بخش بعدی مراسم جایزه ویژه هیئت داوران یونیسف به سید احمد میر اعلایی اهدا شد و جایزه هیئت داوران به فیلم سفر زمان به کارگردانی امیر شهاب رضویان اهداء شد.

بخش پایانی مراسم اختصاص به اهداء جوایز مسابقه سینمایی ایران داشت که در این بخش حجت‌اله عیوبی، علیرضا رضاداد، مهتاب کرامتی، کیانوش عیاری، یدالله صمدی و حامد بهداد به روی صحنه رفتند تا جوایز این بخش را اهداء کنند که پروانه زرین بهترین فیلم به فیلم تنهای تنهای تنها، پروانه زرین بهترین کارگردانی به احسان عبدی‌پور برای کارگردانی تنهای تنهای تنها، پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه به سید هادی محقق برای او خوب سنگ می‌زند، پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان به میثم فرغومند برای بازی در تنهای تنهای تنها، پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری به امیر و کامران سحرخیز برای سفر زمان، پروانه زرین هیئت داوران به گنجشکک اشی‌مشی ، جایزه ویژه شهید بهنام محمدی به امیر حسین رفیعا برای بازی در تابستان طولانی، جایزه ویژه داوران کودک و نوجوان اصفهان به عملیات مهدکودک و پروانه زرین بهترین فیلم تماشاگران به عملیات مهدکودک اهداء شد.

حاشیه‌های مراسم:

بزرگترین مزیت مراسم اختتامیه دکور بسیار زیبا و متفاوت آن بود که تداعی کننده سالن سینما بود البته سالن سینمای طراحی شده کمتر در ایران قابل مشاهده است و شاید طراحی این دکور الگویی برای ساخت یک سینمای استاندارد در کشورمان شود.

اجرای سنجد اگرچه برای کودکان جذاب بود اما نتوانست خاطره خوش اجرای گروه فیتیله‌ای ها در مراسم افتتاحیه را زنده کند.

طولانی بودن مراسم اختتامیه یکی از مواردی بود که باعث شد حوصله بسیاری از حاضران مراسم سر برود.

شوخی جذاب داود منفرد (دایی) با جعفر گودرزی مدیر اجرایی و مدیر روابط عمومی جشنواره کودک در نوع خود جالب توجه بود به طوریکه در بخشی از مراسم با کاغذی در دست به روی سن آمد و برگزیدگان جشنواره را به سمت خود خواند که در این بخش جایزه بهترین فضای سبز به جعفر گودرزی اهدا شد و بهترین جعفر گودرزی به پروانه زرین تعلق گرفت.

برای اولین بار در مراسم های اختتامیه به صورت زنده اجرای موسیقی بخش‌های مختلف را بر عهده داشت که اجرای زنده خونه مادربزرگه، پت و مت، پلنگ صورتی و کلاه قرمزی لابلای مراسم در نوع خود جالب توجه بود.
انتهای پیام/ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها