امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60544
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، 12 اکتبر برابر با 20 مهر، سالروز وقوع چهارمین کودتای نظامی در پاکستان و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، 12 اکتبر برابر با 20 مهر، سالروز وقوع چهارمین کودتای نظامی در پاکستان و آغاز حکومت 9 ساله پرویز مشرف در این کشور است.

در سال 1999، ژنرال پرویز مشرف به همراه چند تن از فرماندهان وفادارش، با انجام کودتا در پاکستان دولت «نواز شریف» را ساقط کرد.

به‌ خاطر اوضاع بد امنیتی پاکستان در آن زمان، اغلب مردم این کشور از روی کار آمدن دولت مشرف استقبال کردند و امیدوار بودند که این حاکم نظامی بتواند به بهبود اوضاع این کشور کمک کند.

پس از روی کار آمدن دولت مشرف، اوضاع اقتصادی پاکستان رشد چشمگیری پیدا کرد که اغلب مردم این موضوع را نتیجه حکومت مدبرانه مشرف می‌دانستند در حالیکه که حادثه 11 سپتامبر نقش غیرقابل انکاری در موفقیت مشرف داشت.

وی پس از این حادثه به آمریکا قول داد که به صورت بی‌قید و شرط در زمینه مبارزه با تروریسم با این کشور همکاری کند.

بدون شک، اوضاع اقتصادی پاکستان پیش از کودتای 1999 به خاطر درگیری احزاب سیاسی این کشور در شرایط بدی قرار داشت که این وضعیت در دوره مشرف تغییر کرد.

طبق گزارش «بانک جهانی»، نرخ رشد اقتصادی پاکستان پس از حادثه 11 سپتامبر به سرعت افزایش یافت.

پس از اتحاد مشرف با آمریکا در جنگ با تروریسم، بازارهای اروپایی به روی تجار پاکستانی باز شد و تحریم‌های وضع شده بر پاکستان که پس از آزمایش هسته‌ای این کشور در سال 1998 بر پاکستان تحمیل شده بود برداشته شد یا کاهش پیدا کرد.

مشرف همچنین برای جلب نظر غربی‌ها، دکتر «عبدالقدیر خان» دانشمند هسته‌ای پاکستان را مجبور به عذرخواهی کرد و وی را از پروژه هسته‌ای این کشور کنار گذاشت.

گزارشات حاکی از آن است که در اوایل دوره حکومت مشرف، حدود 13 میلیون فرصت شغلی ایجاد شد و ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور از 60 میلیارد به 170 میلیارد افزایش یافت.

در این دوره، بازار ارز داخلی ثبات پیدا کرد و ارزش روپیه پول ملی پاکستان افزایش یافت.

مشرف علاوه بر اینکه اغلب احزاب مذهبی و سیاسی پاکستان را با خود همراه کرد، همه گروه‌های افراطی را نیز ممنوع‌الفعالیت کرد و توانست اوضاع امنیتی این کشور را بهبود بخشد.

اما این موفقیت‌ها مدت زیادی دوام نیاورد و پس از آنکه آمریکا و متحدان غربی‌اش به اندازه لازم از مشرف بهره‌برداری کردند به‌تدریج وی را مورد بی‌مهری خود قرار داده و با طفره رفتن از تعهدات خود و مطالبه درخواست‌های غیرقابل توجیه و پرهزینه از پاکستان اوضاع این کشور دوباره رو به وخامت گذاشت.

یک نمونه از این بی‌مهری‌ها زمانی بود که مشرف از «جرج بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریکا خواست تا مثل هند موافقنامه هسته‌ای با این کشور به امضا برساند اما وی از این کار امتناع کرد.

پس از اینکه مشرف به مهره سوخته آمریکا و غرب تبدیل شد، اوضاع پاکستان نیز به‌‌تدریج رو به وخامت گذاشت که این وضعیت و پیامدهای اتحاد مشرف با آمریکا تا به امروز نیز همچنان گریبان این کشور را گرفته است.

افزایش موج خشونت و افراط گرایی و قربانی شدن هزاران غیرنظامی در پاکستان نمونه‌ای از میراث برجای مانده از دوران همراهی اسلام‌آباد با واشنگتن به شمار می‌رود.

اتحاد پاکستان با آمریکا در طرح به اصطلاح مبارزه با تروریسم نه تنها به کاهش تروریسم منجر نشد بلکه با تحریک گروه‌های تندرو و انسجام صفوف نهضت‌های ضدغربی موجب توسعه ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور شده و همچنین لایه‌های مخالف دولت در این کشور را به معاندان و گروه‌های مسلح تبدیل کرده است.

البته این متحد سوخته آمریکا هم اکنون در حال تحمل پیامدهای این همراهی شوم خود با کشورهای زیاده‌خواه جهان است.

وی که اواخر سال گذشته، با هدف شرکت در انتخابات به پاکستان بازگشته بود، به محض ورود به پاکستان دستگیر شد و همه پرونده‌های قضایی موجود بر ضد وی به جریان افتاد.

وی هم اکنون نیز به خاطر این اتهامات در بازداشت خانگی به ‌سر می‌برد و باید پاسخگوی عملکرد گذشته خود باشد.

این در حالی است که مردم پاکستان هرساله در این روز با برگزاری تظاهرات و مراسم مختلف، مخالفت خود را با انجام هر نوع کودتای نظامی در کشور اعلام می‌کنند.

رادیو و تلویزیون پاکستان نیز امروز برنامه‌های ویژه‌ای برای بزرگداشت نظام جمهوری و حمایت از نظام دموکراسی در سراسر کشور پخش می‌کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها