امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6055
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخیراً وزیر دفاع آمریکا ضمن حضور در کنگره، در مورد قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران به ارائه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخیراً وزیر دفاع آمریکا ضمن حضور در کنگره، در مورد قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران به ارائه توضیح پرداخت. در این رابطه، وی گزارشی را که پنتاگون در آوریل سال 2012 در قالب 4 صفحه در مورد ابعاد مختلف قدرت نظامی کشورمان تنظیم کرده بود، به کنگره تقدیم کرد.

نکته مهم در مورد محتوای این گزارش، جدید نبودن آن است به طوری که تنها نکته جدید، خارج شدن این سند از طبقه بندی حفاظتی کنگره و اجازه نشر آن است. از این رو، اینکه رویکردهای مندرج در این گزارش ارتباط معناداری با تدیل در مواضع وزیر جدید دفاع آمریکا داشته باشد (آنگونه که برخی محافل تحلیلی خارجی و داخلی به آن پرداخته‌اند)، مبنای درستی ندارد. بلکه هر آنچه در این گزارش آمده، محصول سیستمی است که مدیریت آن را پانتا بر عهده داشته است. هنوز ارزیابی‌های ویژه چاک هیگل، در اسناد راهبردی دفاعی این کشور به صورت مستقیم دخیل نشده است بلکه می‌توان گفت تنها بازنگری در  سند دفاع میهنی فوریه است که قبل از مدیریت وی صادر شده بود و هیگل پس از تکیه بر کرسی وزارت دفاع آمریکا، دستور دارد ضمن ارزیابی مجدد این وزارتخانه در خصوص برآوردهای قبلی دفاعی آن کشور، تغییراتی در سند مذکور به عمل آید.

گزارش سالانه قدرت نظامی ایران، از سال 2010 به عنوان یکی از اسنادی است که وزارت دفاع به موجب قانون بودجه سالانه دفاعی سال 2010، ملزم شده همه ساله تنظیم و به کنگره ارسال نماید. تا کنون سه گزارش در سال‌های 2010، 2011 و 2012 با همین عنوان تنظیم و منتشر شده است. بر اساس بخش 1245 این قانون، پنتاگون علاوه بر انتشار گزارشی طبقه بندی نشده، موظف است گزارش طبقه بندی شده و محرمانه آن را که متضمن جزئیات مربوط خواهد بود، به کنگره تقدیم کند.

بر اساس گزارش سال 2010، ایران بعد از انقلاب اسلامی ضمن گذراندن دوره بقا و تثبیت نظام، تمامی تلاش خود را به عمل آورده تا به قدرتمندترین کشور منطقه ای تبدیل شود. در گزارش سال 2011، راهبرد توسعه و صدور نظام و الگوی مدیریت شیعی در منطقه، به عنوان گفتمان اصلی راهبردی کشورمان منعکس گردید که همه عناصر قدرت ملی حول همین محور تولید و بکارگیری می‌شود. در گزارش سال 2012 با اشاره تلویحی به همین راهبرد کلان ایران تاکید نموده که راهبرد ایران همچنان همان است که قبلاً اعلام شده و در این خصوص و همچنین در وضعیت و موقعیت موجود راهبردی ایران در جهان و منطقه تغییری نسبت به سال گذشته رخ نداده است.

پنتاگون در گزارش حاضر در رابطه با توصیف راهبردهای کشورمان، سه نکته مهم را منعکس کرده است:

• اولاً راهبرد ایران مقابله با آمریکا و نفوذ آن در منطقه و جهان است؛

• ثانیاً ایران به صورت مستمر همبستگی اسلامی را پیگیری می‌کند.

• ثالثاً ایران به صورت گسترده در حال تعمیم و توسعه همکاری و ارتباط با بازیگران منطقه‌ای است.

به تعبیر دیگر، الگوی امنیتی ایران بر اساس ایجاد ساختارها و ائتلافی از بازیگران دوست، متحد و اسلامی فارغ از نظامات مرتبط با آمریکا، طراحی شده و تعقیب می‌شود. در این زمینه، تصریح گزارش بر این است که ایران ایجاد ساختارها و انعقاد ترتیبات امنیتی و اقتصادی را با ملل عضو جنبش عدم تعهد با تاکید بر حوزه های نزدیک به منافع آمریکا یعنی آمریکای لاتین و آفریقا در اولویت قرار داده است. این بعد از راهبردهای کشور، ترجمان برخی مجاری دیپلماسی دفاعی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر است.

در توصیف دیپلماسی دفاعی کشورمان تاکید شده که دکترین نظامی ایران، به گونه‌ای طراحی شده که کمتر آفندی و تهاجمی باشد، منافع اقتصادی، سیاسی و نظامی دشمنان و رقبا را هدف قرار دهد و در عین پرهیز از اعطای امتیازات چالش ساز برای منافع حیاتی آن کشور، راه حل دیپلماتیک را برای مخاصمات تسریع و تقویت کند. در خصوص محورهای قدرت نظامی کشور، به قدرت موشکی به عنوان قدرت پایه ملی (به ویژه با اشاره به مانورهای موشکی پیامبر اعظمص و پیشرفت‌های حاصله در ابعاد بُرد و قدرت تخریب) و توسعه سپاه پاسداران به عنوان رکن اصلی سازمان دفاعی کشور تمرکز شده است.

یکی از نکات مهم این گزارش، تصریح پنتاگون به نبود برنامه هسته‌ای نظامی و فقدان این سلاح در نیروهای مسلح کشور است. این ارزیابی در حالی صورت می‌گیرد که برخی مقامات وزارت خارجه آمریکا و همچنین نمایندگان کنگره همچنان بر طبل اتهامات هسته‌ای به کشورمان می‌کوبند.

گزارش مذکور با تعدیل این اتهامات، تنها بر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های هسته‌ای شدن تاکید کرده و در آن تصریح شده که تنها قابلیت‌های فنی وسیعی در کشور در حوزه هسته‌ای وجود دارد که اگر ایران بخواهد از انها برای تولید سلاح هسته‌ای استفاده کند، این ظرفیت وجود خواهد داشت.

در هر حال، باید توجه داشت که این گزارش تا حدود زیادی منعطف و متزلزل محسوب و محدود به یافته‌های یک سال گذشته تلقی می‌شود. زیرا کلیه تحولات، وقایع و رویدادهای مرتبط با قدرت نظامی کشورمان در گزارش مذکور، مربوط به فاصله ابتدای سال 2011 تا ابتدای سال 2012 بوده و تحولات مربوط به یکسال اخیر در آن مدنظر قرار نگرفته است. از این رو، در فاصله مذکور کمیته‌ای برای به روز رسانی گزارش و فراهم کردن متن گزارش سالانه 2013 فعال بوده که هنوز یافته‌های این کمیته نهایی نشده است. یافته‌های مذکور، با استفاده از داده‌های گزارش جوامع اطلاعاتی آن کشور و تشخیص نهائی پنتاگون تنظیم خواهد شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها