امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60558
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، بیش از صد قسمت از این انیمیشن به تهیه‌کنندگی مرکز پویانمایی صبا، برای پخش در شبکه سیما آماده شد. پروژه ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، بیش از صد قسمت از این انیمیشن به تهیه‌کنندگی مرکز پویانمایی صبا، برای پخش در شبکه سیما آماده شد.

پروژه مهارت‌های زندگی به مسائل آموزشی ارتباطی بر مبنای آموزه‌های دین مبین اسلام می‌پردازد. مهارت‌هایی همچون همدلی، حل مسئله، تصمیم‌گیری، مقابله با استرس، بهره‌گیری از بازی‌های آموزنده، تعریف صحیح جایگاه پدر و مادر در خانواده، پرداختن به سنت‌ها، تاکید بر لزوم ارتباط کودک با پدربزرگ و مادربزرگ، تفکر خلاق، ارتباط موثر، کنترل هیجانات و ...

فرخ یکدانه، سرپرست گروه نویسندگان و گروه کارگردانان مهارت‌های زندگی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مدیریت گروه‌های موازی برای تولید انبوه در کوتاه‌ترین زمان گفت: در صنعت انیمیشن عموماً دکوپاژ، ساختار، ریتم و بسیاری از عناصری که در انیمیشن هم مانند فیلم‌سازی اهمیت دارد، مغفول می‌مانند. ما در اجرای این کار به همه این موارد توجه اصولی کردیم. برای خودمان یک سطح کیفی تعریف کردیم و بر اساس آن کار را پیش بردیم.

این کارگردان ضمن اشاره به مشاوره‌های تخصصی تربیتی و مذهبی به عنوان حلقه میانی کار افزود: یکی از نقاط قوت این کار، طنز موقعیت و کلامی در اثر است. تلاش شده تا آموزش‌ها غیرمستقیم و در خلال موقعیت‌های کلیدی طنز با یک بیان جدیدتر و کاملا کودکانه مطرح شود.

کارگردان انیمیشن مهارت‌های زندگی همچنین در باره امکان حضور این کار در جشنواره‌های داخلی گفت: متاسفانه در جشنواره‌های داخلی مخاطب شناسی دقیقی صورت نمی‌گیرد و آثار تنها بر اساس تکنیک داوری می‌شوند. همین نگاه باعث می‌شود که مثلاً یک کار 4 دقیقه‌ای که در دو سال تولید شده و تنها رویکرد جشنواره‌ای داشته، برنده شود. در حالیکه ما با رویکردی در همین زمان2500 دقیقه کار تولید کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برای تاثیرگذاری بر کودک نکات مهم دیگری به جز کیفیت لازم است، مثلاً استفاده درست از حرکات، ریتم صحیح، استفاده از تعابیر قابل درک برای کودک، نوع شوخی‌ها، میزان حرکات دوربین، استفاده صحیح از رنگ‌ها، نوع فانتزی و نوع دفرمه کردن کارها. در جشنواره‌ها اصولاً توجهی به این موارد نمی‌شود و تنها تصویری به کار نگاه می‌شود. داوری مجموعه با داوری تک قسمتی کاملاً متفاوت است.

یکدانه در ارتباط با ادامه روند تولید مجموعه‌هایی از این دست گفت: با وجود کمبود کارهای آموزشی از این قبیل برای این گروه سنی، جا دارد که حمایت بیشتری از این کارها شود و گروه‌های انیمشن ساز با آگاهی بیشتری به سمت ساخت کارهای آموزشی حرکت کنند.

ارشاد رهبر، یکی دیگر از کارگردانان مجموعه مهارت‌های زندگی؛ یکی از دلایل تسریع روند کاری این پروژه، موازی کار کردن کارگردان‌ها دانست. به عقیده این کارگردان برنامه ریزی و هماهنگی برای تولید این انیمیشن بسیار ممتاز و حتی قابل الگوبرداری است و تولید 30 دقیقه انیمیشن در ماه حاکی از این امر است.

رهبر همچنین افزود: با وجود اینکه میزان تولید خیلی بالا بود کیفیتی که موسسه فرهنگی هنری حور از دو سال پیش برای این کار پیش بینی کرد، به روز بود.

وی همچنین به خلاء وجود آموزش کار گروهی در میان واحدهای دانشگاهی مرتبط با این رشته اشاره کرد.

بهروز روستایی، از دیگر کارگردانان این انیمیشن؛ با اشاره به انزوای بسیاری هنرمندان به دلیل گلایه‌های مالی، حمایت‌های مالی را از عوامل مهم در ادامه یافتن روند تولید این گونه پروژه‌ها دانست. 

به اعتقاد وی هنرمند باید با فراغ بال به تولید اثر بپردازد و مشکلات مالی او را مستهلک می‌کند. وی معتقد است که آزادسازی به موقع بودجه‌ها و تامین مالی عوامل تولید، بسیار مهم است و تاثیر زیادی در تسریع کار دارد.

روستایی همچنین ادامه داد: ما در هر قسمت فضاهای انتزاعی و رویایی هم داریم. کارشناسان و روان شناس خیلی تاکید داشتند که فضاهای این دست هم در کار وارد شود. اتفاقی که در بسیاری از سریال‌های 30 و 50 قسمتی هم نمی‌افتد، در همه 250 قسمت این مجموعه افتاده است.

این کارگردان درباره تنوع موضوعات در این پروژه گفت: موضوعات هیچ جا به تکرار نمی‌روند. بلکه به زیرشاخه‌های متفاوت تقسیم می‌شوند.

مهراب ناصری، از دیگر کارگردانان؛ این مجموعه با اشاره به تک محوری نبودن مجموعه و گستردگی فضاها در این اثر گفت: وارد کردن گروه هم سالان (پسربچه‌ها، دختربچه‌ها)، هم محلی‌ها و گاهی ترکیب این موارد در فیلمنامه، باعث شد هیچ گاه موضوعات در تنگنا قرار نگیرند.

این کارگردان همچنین با اشاره به پتانسیل بالای این اثر در جذب انواع مخاطب اضافه کرد: مهارت‌های زندگی چون برای والدین هم بارآموزشی دارد و نکات تربیتی درآن مطرح می شود، یک سویه نیست و  محدود به گروه های سنی الف و ب نمی‌شود.

ناصری همچنین این مجموعه انیمیشنی را قابل رقابت با کارهای خارجی دانست و گفت: این کار هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ تکنیک بسیار قوی است.

حسینیون دیگر کارگردان این مجموعه، سرپرستی خوب گروه کارگردانی توسط آقای یکدانه را را دیگر عامل مهم موفقت این اثر عنوان کرد.

دوبله این کار را شوکت حجت انجام داده است. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها