امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60569
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 239
علی زارعی نجفدری دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان که در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت بسر می‌برد، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ...

علی زارعی نجفدری دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان که در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت بسر می‌برد، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره حضور در نمایشگاه فرانکفورت اظهار داشت: انتشارات علمی فرهنگی در نمایشگاه فرانکفورت امسال با محوریت نگاهی به ادبیات معاصر حضور یافت و تمام سعی‌مان بر این است تا در حوزه ادبیات معاصر ایران و کشورهای مختلف بتوانیم یک خدمت علمی مناسبی داشته باشیم.

* اگر بتوانیم حوزه ادبیات معاصر ایران را به دنیا نشان دهیم خدمت بزرگی به کشورمان کرده‌ایم

وی افزود: خوشبختانه در آلمان ما آثار بزرگان ادبیات ایران را معرفی کردیم که با استقبال خوبی هم همراه شد اما قضاوت درباره موفقیت با دیگران است.

زارعی نجفدری بیان کرد: از مجموع کارهایی که انجام شد و در این سه روز حضور در فرانکفورت الحمدالله حضور منسجم و خوب را شاهد بودیم و از ایران، ناشران بیشتری آمدند و حضور مناسب‌تری دارند.

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم حوزه ادبیات معاصر ایران را به دنیا نشان دهیم خدمت بزرگی به کشورمان کرده‌ایم.

* برگزاری نشست تخصصی «جهان حرفه‌ای نشر؛ اشتراکات و افتراقات» در آلمان

وی درباره برنامه‌های اتحادیه عنوان کرد: بنده و همکارانم در دبیرخانه اتحادیه دیدارهایی را با ناشران مختلف کشورهای مسلمان داشتیم، رایزنی‌ها و صحبت‌هایی انجام شد و در روز یکشنبه آینده نشست تخصصی را با عنوان جهان حرفه‌ای نشر اشتراکات و افتراقات داریم و به گونه‌ای در این نشست تخصصی می‌خواهیم در ابعاد حرفه‌ای مواردی که بین ناشرین مشترک است مشخص و بیان کنیم و نقاط تفرقه را احصا کنیم و در ارتباط با نقاط اشتراک تاکید و درباره نکات افتراق در جهت زودن تلاش کنیم.

نجفدری تصریح کرد: آنچکه برای ما مهم است اینکه بتوانیم در حرفه نشر میان ناشران مسلمان یک قدم مثبتی برداریم.

* در پی آنیم که میان ناشران مسلمان معاهده و ضوابطی را ایجاد کنیم که ناشران مسلمان در میان خود کپی رایتی را که خود وضع می‌کند رعایت کنند

وی اضافه کرد: اتحادیه جهانی ناشران مسلمان صرفا برای برخی ناشران و کشورهای خاص فعالیت نمی‌کند، بلکه برای همه ناشران مسلمانی است که در هر کشوری در دنیا حضور دارند چه کشور اسلامی و چه غیر اسلامی، آنچه برای اتحادیه مهم است اینکه ناشران مسلمان در اقصی نقاط جهان در چه وضعیتی هستند، طبیعتا کشورهای مسلمان و آنها که موج بیداری اسلامی در آنها وجود دارد در اولویت خواهند بود.

نجفدری پیرامو کپی رایت افزود: اتحادیه جهانی ناشران مسلمان با برپایی دو اجلاس اول و دوم در سال 89 و 90 نشست‌های تخصصی داشتیم که در آنها اعضای شرکت کننده در کنفرانس تاکید داشتند بر اینکه اگر برخی کشورها نمی‌خواهند به هر دلیلی به کپی رایت بپیوندند یا نپیوسته‌اند حداقل بتوانیم در بین خودمان کپی رایت را ایجاد کنیم. این موضوع را پیگیری کردیم البته پیشنهاد از سوی اجلاس بود و خوشبختانه خیلی افراد استقبال کردند.

* تجدید نظر در برخی اصول کپی رایت/ اگر لازم باشد در سا‌ل‌های آتی در فرانکفورت غرفه می‌گیریم

به گفته این مقام مسئول، ما در پی آنیم که میان ناشران مسلمان معاهده و ضوابطی را ایجاد کنیم که ناشران مسلمان در میان خود کپی رایتی را که خود وضع می‌کنند رعایت کنند، اما در ارتباط با معاهده جهانی کپی رایت کنفرانس پاریس و برن در واقع پایه‌های اصلی معاهده جهانی کپی رایت هستند که در نتیجه سازمان مالکیت بین‌المللی به وجود آمد که زیر نظر سازمان ملل فعال است، کمیته‌ علمی‌مان را فعال کردیم و جلسات مختلفی درباره بحث کپی رایت برگزار کنیم در نهایت نتیجه این بود که اگر کپی رایت بخواهد فراگیرتر شود لازمه آن این است که تجدید نظری در برخی اصول آن صورت گیرد نه تنها اصلاح بلکه به گونه‌ای تجدید نظر شود.

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان ادامه داد: این مهم را در قالب نامه‌ای در حال تنظیم هستیم، رایزنی‌هایی هم با مجامع بین‌المللی و یونسکو، سازمان مالکیت فکری و معنوی وایپو انجام می‌دهیم تا بتوانیم دنیای نشر را متوجه این مسئله کنیم که حتما لازم است در این معاهده جهانی کپی رایت نکاتی مورد تجدید نظر قرار گیرد، در این رابطه کارهای علمی فراوانی صورت گرفت که در آینده اطلاع رسانی می‌شود. 

زارعی نجفدری در پاسخ به اینکه چرا اتحادیه جهانی ناشران مسلمان در این نمایشگاه غرفه ایجاد نکرده، افزود: این موضوع، در دستور کار اتحادیه نبود اما اگر لازم باشد در سا‌ل‌های آتی این‌ کار را انجام خواهیم داد. اتحادیه در این مرحله، نیاز به کارهای محتوایی بیشتری دارد تا کارهای شکلی.

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان ادامه داد: برای مثال، بزودی نتیجه بررسی‌های اتحادیه در مورد قانون و معاهده جهانی کپی رایت، که یکی از چالش‌های اصلی حوزه نشر است اعلام خواهد شد.

گفتنی است اتحادیه جهانی ناشران مسلمان، سازمانی غیر دولتی ( NGO ) در حوزۀ نشر است که در سال 2011 تشکیل گردید. این اتحادیه هم اکنون دارای اعضای حقیقی و حقوقی بیش از 50 کشور بوده و با اجماع اعضای اتحادیه، دبیرخانۀ دائمی آن در تهران –  جمهوری اسلامی ایران مستقر می‌باشد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها