امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60622
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۲
تعداد بازدید: 106
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران و به دبیری هاشم میرزاخانی از 22 تا 28 مهرماه در ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران و به دبیری هاشم میرزاخانی از 22 تا 28 مهرماه در تهران پردیس سینما ملت و از 30 مهر تا 3 آبان ماه به طورهمزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود که میرزاخانی در نشستی خبری با تشریح جزئیات این دوره از جشنواره اظهار داشت:.«افق نو» بخش جدیدی است که در این دور از جشنواره اضافه شد و امیدواریم در سال‌های آتی نیز ادامه داشته باشد.

وی افزود: در این دوره به مناسبت موفقیت هایی که فیلمسازان و هنرمندان عرصه فیلم کوتاه که روزی فیلمسازی را از انجمن آغاز کرده اند و امروز در عرصه های ملی و بین المللی موجب افتخار سینمای کوتاه هستند تدارک دیده شد که 5 فیلم برگزیده در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر انتخاب شد.

دبیرجشنواره فیلم کوتاه تصریح کرد: سالن شماره سه پردیس ملت از ساعت18:30 تا 20 میزبان فیلمهای «تنهای تنهای تنها» ساخته آقای احسان عبدی پور، «سر به مهر» ساخته آقای هادی مقدم دوست، «دهلیز» به مدیریت فیلمبرداری اقای مهدی جعفری، «گهواره‌ای برای مادر» ساخته آقای پناه برخدا رضایی و «دربند» به تصویربرداری آقای هومن بهمنش خواهد بود.
 
سمینار آموزشی و تخصصی با حضور الستی،سینایی،خمسه،اسکویی و سکوت

وی همچنین با اشاره به برگزاری سیمنار آموزشی در حاشیه برگزاری جشنواره گفت:از دیگر بخشهای طراحی شده در این دوره از جشنواره که ویژه "جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران " خواهد بود،برپایی سمینارهای آموزشی و تخصصی است که به منظور ارتقای سطح دانش و آگاهی بصری فیلمسازان در طی برگزاری جشنواره پیش بینی می‌شود.

میرزاخانی خاطرنشان کرد:در سال جاری نیز پنج کارگاه تخصصی از روز اول جشنواره  با حضور اساتید ارجمند برگزار می شود که شامل:نقد و تحلیل فیلم با حضور جناب آقای دکتر احمد الستی، مستند سازی با حضور جناب آقای مهرداد اسکویی، تصویربرداری با حضور جناب آقای محمدرضا سکوت، کارگردانی با حضور جناب آقای خسرو سینایی و بازیگردانی در فیلم کوتاه با حضور جناب آقای  علیرضا خمسه است.

دبیر جشنواره فیلم کوتاه ادامه داد:این کارگاه‌ها به همین ترتیب اعلام شده از روز سه شنبه 23 مهرماه تا پایان جشنواره و درساعت  30 :15 الی 18 برای علاقه مندان  در سالن شماره 2 پردیس سینمایی ملت برگزار می شود.
 
نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه

براساس این گزارش، در ایام برگزاری جشنواره هر شب از ساعت 30 :20 الی 23فیلمهای به نمایش در آمده در بخش مسابقه ملی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد که میرزاخانی در توضیح این بخش گفت: علی علایی منتقد و مجری کارشناس ثابت جلسات و از روز اول سه شنبه 22 مهرماه به ترتیب آقایان منوچهر اکبرلو، طهماسب صلح جو، نقی نعمتی، هادی مقدم دوست و رامتین شهبازی آثار را در سالن شماره دو بررسی می‌کنند.
 
10 فیلم کوتاه از فیلمسازان فیلم حرفه‌ای

میرزاخانی  همچنین با اشاره به تدارک 5 سئانس در ایام برگزاری جشنواره اظهار داشت: روزانه یک سانس 70 دقیقه ای در پایان شب به نمایش آثار دو تن از فیلمسازان سینمای بلند می پردازد که ابراهیم حاتمی کیا، پوران درخشنده، انسیه شاه حسینی، ابوالفضل جلیلی، منوچهر طیاب، عزیزا.. حمیدنژاد، مسعود اطیابی، عباس رافعی، ناصر غلامرضایی و خسروسینایی ده کارگردان انتخاب شده برای این بخش است.
 
برگزاری همزمان جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در سی استان کشور

برگزاری همزمان سی‌ا‌مین دوره از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران سی استان کشور نکته دیگری بود که میرزاخانی در تشریح آن عنوان کرد: به منظور شرکت و حضور فیلمسازان در این جشنواره در کنار نمایش آثارشان در شهرهای خود و تمرکز در برگزاری شورای برگزاری جشنواره تاریخ 30 مهر تا 3 آبان ماه را برای برگزاری همزمان در سراسر کشور اعلام نمود.

وی تصریح کرد: در این ایام بخشی از فیلمهای مسابقه و همچنین بخشهای جنبی بین الملل برای علاقه مندان در استانهای مختلف به نمایش در می آید.
 
معرفی داوران بخش مسابقه ملی/ سینمای بین الملل/ آسیا و جهان اسلام

به گفته دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران، محمدرضا بزرگ نیا، دکتر احمد ضابطی جهرمی، محمدرضا سکوت، سید ناصر هاشم زاده، دکتر محمدعلی صفورا، مهدی کرم پور و مهدی فرجی داوران بخش مسابقه ملی جشنواره سی ام فیلم کوتاه تهران شدند.

میرزاخانی تاکید کرد: محمدرضا بزرگ نیا کارگردان سینمای ایران، دکتر احمد ضابطی جهرمی استاد دانشگاه و مستندساز، محمد رضا سکوت مدیرفیلمبرداری، سید ناصر هاشم زاده فیلمنامه نویس، دکتر محمد علی صفورا انیمتاتور، کارگردان و استاد دانشگاه، مهدی کرم پور فیلمساز فیلم کوتاه و کارگردان سینما در کنار مهدی فرجی تهیه کننده و مدیر فرهنگی آثار بخش مسابقه سینمای ملی جشنواره را داوری کرده و در نهایت 19 تندیس، جایزه نقدی و نه حمایت از تولید اثر بعد را به برگزیدگان اهدا می نمایند.

وی افزود: در بخش مسابقه بین الملل نیز  اهمان یوخن انیماتور، کارگردان و فیلمساز از کشور آلمان، یوسری بو سعید تهیه کننده و کارگردان و فیلمنامه نویس از تونس، یانگ چول کارشناس ارشد فیلم و تئاتر و مدیر اجرایی جشنواره فیلم کوتاه بوسان کره از کشور کره جنوبی، پائولا پالاسیوس کارگردان سینما و مستند ساز و عکاس از کشور ایتالیا، جولیا گست فارغ التحصیل رشته هنرهای زیبا ، عکاس، مستند ساز و فیلمساز از کشور انگلستان در کنار دکتر احمد الستی استاد دانشگاه و رسول صدرعاملی کارگردان سینمای ایران پس از داوری بخش بین الملل جشنواره هفت تندیس و جایزه نقدی در بخش بهترین فیلمهای داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن و همچنین فیلمنامه، تصویربرداری و تدوین را اهدا می نمایند.

دبیر جشنواره فیلم کوتاه ادامه داد: همچنین دکتر حاتمی مدیر شبکه آی فیلم ، دکتر مجید شیخ انصاری فیلمساز و استاد دانشگاه در کنار یوسری بوسعید تهیه کننده، کارگردان و فیلمنامه نویس از تونس آثار بخش جهان اسلام و آسیا را داوری کرده و تندیس بهترین فیلم در دو بخش فوق را اهدا خواهند کرد.
 
تهران و اصفهان رکورداران جشنواره فیلم کوتاه

براساس این گزارش، میرزاخانی در ادامه این نشست با رائه آماری از میزان استقبال استنهای مختلف از این دوره جشنواره فیلم کوتاه اظهار داشت: در این دوره آمار به دست آمده از شرکت در جشنواره و همچنین آثار راه یافته به جشنواره نشان می دهد علی رغم دوره های گذشته شهرستانها سهم بیشتری در ارسال و توفیق در راه یابی آثار به بخش مسابقه داشته اند.

وی تصریح کرد: بعد از تهران، اصفهان در راس ارسال فیلم کوتاه به جشنواره است و پس از آن خراسان رضوی، البرز، فارس، گیلان، مازندران، همدان، کردستان، اردبیل، خوزستان، بوشهر، قم 11 استان بعدی را به ترتیب تشکیل می دهند و این در حالی است که استان سیستان و بلوچستان کمترین تعداد آمار آثار ارسالی دارد و پس از آن هرمزگان، چهارمحال و بختیاری و ایلام سه استان با اقل شرکت هستند.

میرزاخانی بیان داشت:در این دوره از جشنواره 63 درصد آثار ارسال شده به جشنواره از استانهای دگیر و 37 درصد از تهران است و سهم تهیه کنندگان خصوصی و فیلمسازان مستقل 68 درصد از آمار و تهیه کنندگان دولتی 32 درصد را تشکیل می دهد.

طبق گفته دبیر جشنواره، فیلمهای راه یافته به بخش مسابقه نیز با همین تناسب 60 درصد دارای تهیه کننده خصوصی و یا شخصی است و 40 درصد نیز از مراکز دولتی می باشد.

وی همچنین با اشاره به حضور تهیه‌کنندگان مختلف در جشنواره سی‌ام اظهار داشت: در این دوره ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  با 2 فیلم ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با 5 انیمیشن، مرکزی انیمیشن سازی صبا با 5 انیمیشن، انجمن دفاع مقدس با 8 فیلم ، مراکز صداو  سیما با 8 فیلم، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با 10 فیلم، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با 15 فیلم ، انجمن سینمای جوانان ایران با 39 فیلم   و 146 فیلم  نیز سهم بخش خصوصی و  مجموع 238 فیلم بخش مسابقه این دوره از جشنواره در مسابقه ملی است.

میرزاخانی در خصوص هرم سنی شرکت کنندگان در جشنواره نیز گفت:نکته مهم در استقبال گروه های سنی متقاضی شرکت در این جشنواره جوانترین شرکت کننده متولد 1377 و مسن ترین شرکت کننده متولد1330 با 62 سال سن است که بالاترین گروه سنی شرکت کننده متولد 1365 تا 1369 می باشند که در این دوره از جشنواره 49 فیلمساز از ایران به رقابت با 137 فیلمساز خارجی خواهند پرداخت که در بخش پویانمایی 11اثر، در بخش تجربی 9 اثر ، در بخش مستند 10 اثر و در بخش داستانی 19 اثر حضوردارند که امیدواریم افتخاراتی را نصیب کشور نماید.
 
بهترین فیلم از نگاه تماشاگران تندیس می‌گیرد

میرزاخانی در خاتمه این نشست با تشریح برنامه‌های مراسم افتتاحیه که عصر فردا با تقدیر از برگزیدگان فیلم‌اولی‌ها و سخنرانی حجت‌الله ایوبی همراه خواهد بود گفت:در این دوره از جشنواره نیز تندیس جشنواره و جایزه نقدی به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران تعلق می گیرد. در پایان هرسانس تماشاگران بهترین فیلم خود را انتخاب کرده و در روز اختتامیه این فیلم معرفی می شود و تندیس جشنواره را از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت خواهد کرد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار