امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60673
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۵
تعداد بازدید: 107
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری «فارس»، محمد رضا تاجیک مشاور سید محمد خاتمی و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت اصلاحات در یادداشتی در ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری «فارس»، محمد رضا تاجیک مشاور سید محمد خاتمی و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت اصلاحات در یادداشتی در آخرین شماره ماهنامه «مهرنامه» به نقد موقعیت راست مدرن (کارگزاران و نیروهای همسو با آنها) در ایران پرداخته و آن را جریانی غیرهژمونیک می‌داند.

محمدرضا تاجیک در این یادداشت، نقطه گره یا کانونی گفتمان راست مدرن را «توسعه اقتصادی» دانسته و تأکید می‌کند که این جریان  آستر و روکشی که بر پیکره این گفتمان کشیده، از جنس«اعتدال» است.

وی با بیان اینکه گفتمان شکل گرفته حول دولت یازدهم از پایگاه طبقاتی خاص و پایگاه اجتماعی گسترده برخوردار نیست، می‌نویسد: حواریون این جریان را عمدتا تکنوکرات‌ها (کارگزاران اقتصادی و صنعتی)، بروکرات‌ها و قشری از بازاری‌ها، تجار، و زمین‌داران جامعه جست‌وجو کرد.

به گفته مشاور خاتمی، فقدان پایگاه اجتماعی گسترده مردمی، این جریان را به نوعی جیره‌خوار دو جریان اصلی جامعه، یعنی راست سنتی و اصلاح‌طلبی کرده است و از این رو، این جریان جغرافیای فعالیت خود را جایی در میانه آن دو قرار داده و در هنگامه‌های تسابق و رقابت سیاسی تلاش می‌کند در قاب و قالب «هلوانجیری» ظاهر شود تا هلویی‌ها و انجیری‌های جامعه را به طرف خود جذب کند.

تاجیک در ادامه  گفتمان اعتدالیون را اختلاطی و ترکیبی توصیف کرده و می‌نویسد: این گفتمان میان برخی دقایق گفتمان راست سنتی با دقایق گفتمان چپ سنتی و جدید نوعی رابطه همنشینی و جانشینی ایجاد کرده، و سپس این زنجیره معنایی را با افزودن برخی دقایق گفتمانی هم نامان خود در غرب، مثل خصوصی‌سازی، اقتصاد آزاد، کاهش دخالت دولت در فعالیت‌های اقتصادی ـ تجاری و ... تکمیل می‌کنند.

مشاور سید محمد خاتمی در بخش دیگری از یادداشت خود این جریان را  جریانی هژمونیک ندانسته و می‌نویسد: راست مدرن از استعداد استعاری شدن، سقف‌گونه شدن، ایجاد زنجیره‌ای از هویت‌های متمایز و تسخیر ریزبدنه‌های جامعه برخوردار نیست و عمده مقبولیت و مشروعیت خود را وام‌دار تک شخصیت‌هاست.

وی همچنین دلیل برجسته شدن راست مدرن در شرایط کنونی را بیشتر ناشی از فقدان آلترناتیو مقبول و تبدیل شدن این جریان به مقبول‌ترین بازی در شهر  دانسته و نوشته است که این جریان اساسا فاقد عقبه روشنفکری و مدنی می‌داند.

رئیس اسبق مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در پایان با بیان اینکه راست مدرن جریانی مردمی نبوده و حکومتی است، از پیش بینی خود مبنی بر افول گفتمان حاکم بر دولت یازدهم سخن به میان آورده و تأکید می‌کند: بعید می‌دانم که این جریان از امکان و استعداد تبدیل شدن به یک جریان مدنی و مردمی ـ با گفتمانی جدید ـ در سالیان در قدرت خود برخوردار باشد، بنابراین پیش‌بینی می‌کنم که پایان دوره ریاست جمهوری (چهار یا هشت سال) به نوعی پایان دوران فروغ این جریان باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها