امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60818
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «اللواء»، حج بزرگترین محل برای حضور مسلمانان در یک زمان و مکان است که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری «اللواء»، حج بزرگترین محل برای حضور مسلمانان در یک زمان و مکان است که سالانه 5 میلیون نفر در آن حضور پیدا می‌کنند.

در پی بیداری اسلامی اخیر توجه جریان‌های اسلامی به جایگاه حج از ابعاد سیاسی مورد توجه قرار گرفته و این سوال در محافل فکری و فرهنگی و سیاسی کشورهای مختلف از جمله مصر مطرح شده که چگونه می‌توان مسائل امت اسلامی را در حج مطرح کرد.

تعدادی از علمای الازهر در اینباره پاسخ گفته‌اند که از جمله آنها «دکتر احمد الشرنوبی» استادیار تبلیغ و فرهنگ اسلامی در دانشکده اصول‌دین الازهر است که معتقد است: در فریضه حج افراد 15 تا 30 روز در سرزمین‌های مقدس هستند و مناسک مختلفی را ادا می‌کند و در این مسیر با دوستان و همراهانش در این سفر بزرگ صحبت می‌کند و در این مسیر هیچ مانعی برای بحث عقلانی مسایل سیاسی مختلف وجود ندارد.

وی افزود: شرط اینگونه مباحث علاوه بر عقلانی بودن حضور عقلای قوم، جست‌وجو برای رسیدن به راه‌حل منطقی، اصلاح حقیقی و دوری از تنش‌آفرینی، تفرقه، غیبت و شایعه و خبرچینی است تا اعمال او در حج هیچ شائبه‌ای پیدا نکند و هر کسی که بتواند این شروط را حفظ کند می‌تواند امور مسلمانان را در حج بحث و بررسی کند.

«دکتر عبدالمهدی عبدالقادر» استاد حدیث دانشگاه الازهر نیز با بیان اینکه حج بر انسان عاقل بالغ قادر و مستطیع واجب شده، می‌گوید: هیچ تعارضی بین ادای مناسک حج و سخن گفتم از مسائل سیاسی مختلف نیست و هیچ گناهی بر کسی که اینگونه عمل می‌کند.

وی نیز البته شرطی برای این امر دارد و می‌افزاید: در این امر تنها قواعد حج نباید از بین رود چرا که « فَلاَ رَفَثَ وَلاَ فُسُوقَ وَلاَ جِدَالَ فِی الْحَجِّ»؛ لذا همگان باید تقوای الهی را حفظ کرده و از افتادن به دام فتنه‌ورزی و کینه‌توزی دوری کنند.

«دکتر عبدالرحمن جیره» معاون دانشکده اصول دین دانشگاه الازهر نیز معتقد است: حج هدفی سیاسی دارد و تنها هدف سیاسی آن «وحدت امت اسلامی» است.

وی افزود: گفتمان پیامبر اکرم(ص) نیز بر همین امر اصرار دارد و هر مسلمانی که به انتسابش به امت اسلامی اهتمام و اعتقاد دارد باید به دنبال «وحدت امت اسلامی» باشد چراکه این یک هدف مهم و بزرگ برای این کنگره جهانی است که در آن میلیون‌ها مسلمان از سراسر جهان جمع می‌شوند.

«دکتر عبدالله عبدالفتاح» امام و خطیب وزارت اوقاف مصر نیز می‌گوید: طرح مشکلات امت اسلامی این روزها در حج دیده نمی‌شود اما در دوران پیامبر اکرم(ص) و خلفای راشدین این امر دنبال می‌شد و مردم با مراجعه به آنها مشکلات خود را عرضه می‌کردند و مشاوره‌هایی برای حل مشکلات جهان اسلام و مسلمانان مطرح می‌شد.

البته ایت خطیب وزارت اوقاف معتقد است این روزها شاید طرح این مشکلات موجب «جدل مرفوض» شود که از سوی قرآن رد شده و برای همین ضروری است از آن دوری کنند اما اگر کسی به دنبال طرح این مسائل است بهتر از مشکلات مسلمانانی که عقیده آنها تهدید می‌شود از جمله مسلمانان میانمار و ... سخن بگویند.

به گزارش فارس، سخن گفتن علمای اهل‌تسنن درباره طرح مباحث سیاسی در حج در حالی صورت می‌گیرد که تا پیش از این بیشتر آنان به دلایل متعددی از این امر جلوگیری می‌کردند چه آنکه بیشتر وضعیت سیاسی در کشورهای اسلامی را با وجود دیکتاتورها مناسب می‌خواندند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار