امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60870
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۱
تعداد بازدید: 118
حجت‌الاسلام محمود رجبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به فرارسیدن روز عرفه اظهار کرد: روز عرفه یکی از اعیاد اسلامی است و در فرهنگ ...

حجت‌الاسلام محمود رجبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به فرارسیدن روز عرفه اظهار کرد: روز عرفه یکی از اعیاد اسلامی است و در فرهنگ اسلامی نیز روزی است که مسلمانان انجام کارهای خیر و مثبت را در اولویت قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: عرفه روزی است که در فرهنگ و مکتب اهل بیت(ع) به روز دعا و نیایش با خداوند مزین شده و این دعا را اباعبدالله الحسین(ع) در صحرای عرفات خوانده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان داشت: به دلیل آنکه دعای عرفه در تکامل انسان موثر است این دعا به عنوان عرفه نامگذاری شده و این دعا انسان را از عمق جان با خدا آشنا می‌کند و از نظر استدلالی و قلبی ارتباط قلبی انسان را با خدا تقویت می‌کند.

وی یادآور شد: بخشی دیگر از محتوای دعای عرفه خودشناسی و مبارزه با نفس است و انسان در این بخش متوجه قصور و تقصیرهای خود می‌شود و توبه و استغفار می‌کند.

رجبی خاطرنشان کرد: در روایات نقل شده که انسان‌ها باید به محاسبه خودش بپردازند، از نشانه‌های عشق و محبت انسان به خدا این است که انسان متوجه نعمت‌های مادی و معنوی باشد بنابراین انسان هر اندازه نعمت‌های خدا را بیشتر بشناسد و توجه به آن داشته باشد، به همان اندازه محبت و عشق به خداوند در دلش تقویت می‌شود.

وی عنوان داشت: مناجات با پروردگار از مضامین دیگر دعای عرفه است که در حقیقت شیوه مناجات با خدا در این دعا به انسان آموزش داده می‌شود و سبب می‌شود انسان ارتباط و پیوندش با خدا مستحکم شود.

قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: در روز عرفه توجه انسان به خدا و ولایت جلب می‌شود و به گناهانش اعتراف و طلب آمرزش می‌کند.

وی یادآور شد: در حقیقت عرفه روز و دعا و نیایش بوده و انگیزه بالایی برای خدمت و انجام وظایف دینی در این روز برای فرد حاصل می‌شود.

انتهای پیام/78003/ک30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها