امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60876
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۱
تعداد بازدید: 226
«دکتر سیامک باقری»، استاد دانشگاه در رشته روابط بین‌الملل و کارشناس مسائل بین‌المللی درباره استراتژی «فشار به همراه مذاکره» در نشست ژنو به خبرنگار ...

«دکتر سیامک باقری»، استاد دانشگاه در رشته روابط بین‌الملل و کارشناس مسائل بین‌المللی درباره استراتژی «فشار به همراه مذاکره» در نشست ژنو به خبرنگار سیاست خارجی فارس گفت: آمریکائیها سیاست چماق و هویچ را همچنان ادامه خواهند داد و مباحثی که از سوی  نمایندگان کنگره و مقامات آمریکایی انعکاس یافته حاکی از آن است که در مذاکرات ژنواز تحریمها به عنوان یک اهرم فشار و کسب امتیاز استفاده می‌کنند.

وی افزود: غرب به دنبال آن است تا ایران با توجه به میزان خواسته‌های آنان در رویکرد و برنامه‌های قبلی خود تغییراتی ایجاد نماید. از آنجا که وضع‌کنندگان تحریم‌های اعمالی نمی‌توانند به سهولت  تحریم‌ها را لغو و یا تعلیق کنند، واشنگتن در مذاکرات ژنو نیز به سیاست فشار و مذاکره ادامه خواهد داد. این باور  در غرب که سیاست فشار ومذاکره کنار گذاشته  شود هنوز دیده نشده و این اعتقاد همچنان در کاخ سفید و کشورهای اروپایی  حاکم است. موانع برای برداشتن فشار و تحریم‌ها به سادگی رفع نمی‌شود و نیازمند زمان است. لذا در مذاکرات ژنو این سیاست ادامه خواهد داشت.

دکتر باقری در خصوص رویکرد ایران درقبال سیاست دوگانه آمریکا ابراز داشت: ایران باید با توجه به قدرت فن‌آوری هسته‌ای و همچنین قدرت مردمی که در انتخابات ریاست جمهوری کسب نموده یک دیپلماسی قوی و هوشمندانه اتخاذ کند که از مواضع اصلی خود عقب نشینی ننموده و همچنین بر حفظ اصول خود مبنی برحق استفاده صلح‌آمیزازانرژی هسته‌ای  تاکید کند. در مباحث کلی و در چارچوب حفظ مواضع اصلی می‌توان انعطاف از خود نشان داد اما نباید منجر به آن شود که غرب جسورتر شده و گام‌هایی برای حذف تمام دستاوردهای هسته‌ای ایران بردارد.

این استاد دانشگاه درباره حمایت نمایندگان کنگره از اعمال فشار بیشتر بر ایران با توجه به نزدیک بودن انتخابات میان دوره‌ای کنگره گفت: کنگره آمریکا به شدت تحت نفوذ لابی صهیونیستی است و نمی‌توان انتظار داشت نرمشی در قبال برنامه اتمی ایران نشان دهد. کنگره آمریکا نمی‌تواند به سادگی تحریم‌های اعمالی علیه ایران را لغو کند. در صورت حصول توافق میان ایران و گروه1+5، رژیم صهیونیستی و لابی آن در کنگره می‌توانند این توافق را ملغی کرده و مانع از تحقق آن شوند.

دکتر باقری در ادامه درباره میزان توانایی رئیس‌جمهورآمریکا در لغو تحریم‌ها خاطرنشان کرد: واشنگتن در اولین گام باید با لغو تحریم‌ها حسن نیت خود در مذاکرات را نشان دهد و تضمین‌هایی در این باره ارائه نماید.  رئیس جمهور آمریکا این قدرت را دارد که تحریمها را معلق کند. اگرچه لغو تحریم‌ها مستلزم یک فرآیند قانونی در کنگره است اما تعلیق نمودن آن در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا می‌باشد.اگر اوباما بخواهد نرمش نشان دهد و در یک مذاکرات برابر  حقوق هسته‌ای ایران را نیز به رسمیت بشناسد باید اقدام به تعلیق  تحریم‌ها کند.

وی در پایان درباره اولویت‌های غرب در مذاکرات ژنو افزود: غرب باید بپذیرد که فن‌آوری هسته‌ای ایران برگشت‌ناپذیر است و با قبول وضعیت موجود هسته‌ای ایران در  اقدام برابر و گام‌های متوازن با ایران برخورد نماید و همان طور که از ایران صداقت و شفافیت را انتظار دارد غرب نیز در عمل باید صادقانه رفتار کند و اعتماد دوجانبه در مذاکرات را بپذیرد. گروه 1+5 باید یک بسته پیشنهادی متوازن که حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت بشناسد ارائه دهد و یک بازی برد- برد را بر روی میزمذاکرات قرار دهد و از تعیین هر نوع شرط و شروطی پرهیز کند.

گفتنی است، روز سه‌شنبه 24 مهر دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 درحالی آغاز می‌شود که تیم سیاست خارجی کشورمان با دست پر و پیشنهادهایی روشن عازم ژنو می‌شود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار