امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60880
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۲۱
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست عصر تجربه اختصاص به انتقال تجربیات نویسندگی «محمدکاظم مزینانی» ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست عصر تجربه اختصاص به انتقال تجربیات نویسندگی «محمدکاظم مزینانی» نویسنده و شاعر داشت که عصر روز گذشته در بنیاد ادبیات داستانی برگزار شد.

* ابتدا داستان را قبول نداشتم/ در عرصه شعر برای خودم شان قائل بودم

مزینانی با اشاره به اینکه متولد سال 42 در دامغان هستم اظهار داشت: سال 63 از شهرستان دامغان به تهران آمدم و در همان زمان که با انقلاب مواجه بود وارد کیهان بچه‌ها شدم که امیرحسین فردی سردبیر آن بود و اولین اشعارم را هم همان زمان سرودم.

وی افزود: سال 64 شعر کودک و نوجوان به مثال گل و بلبل و حالت نوستالوژیک داشت. شعر کودک در این دوره افق محدودی داشت و فضای باز امروزی را نداشت.

نویسنده «دریای گمشده» افزود: اولین اشعارم را همزمان با شعرهای ناصر کشاورز که با هم از دامغان به تهران آمده بودیم سرودم، که در آنها موتیف‌های متفاوت مثل ته سیگار، مزمت ده به جای مزمت شهر بکار می‌رفت.

مزینانی با این جملات که در آن دوران داستان را قبول نداشتند و در عرصه شعر برای خودم شأن قائل بودم ابراز داشت: در آن دوران به مانند شاهزاده‌ای بودم داستان را حساب نکرده و مقام شعر را بالاتر می‌دانستم. البته با داستان ایرانی ارتباط برقرار نمی‌کردم. وقتی کلیدر خواندم دیدم او هم وامدار شعر فارسی است.
 
* «پاییز در قطار» اولین رمانم با مضمون جنگ است

وی افزود: اما با تغییر و تحول عصری در ایران احساس کردم شعر برای بیان تغییرات اجتماعی کم آورده است و شاعر نقش کمرنگی دارد. این حسی بود که در آن دوران به من دست داد که همزمان با ارتباطی که با ادبیات روز یافتم افق‌های جدید مقابلم باز شد من نخستین کارم با عنوان پاییز در قطار که مضمونش قصه جنگی بود تألیف شد.

مزینانی تأکید کرد: شین علاوه بر حرف «ش» برای من معنایی دیگری هم دارد و از یک شیوه تاریخی گرفته شده است. ما این حرف را در اسامی پادشاهان ایرانی به وفور می‌بینیم. من در کار بعدی ام رمان «آه با شین» سعی کردم نشان دهم که چگونه ما دوباره «شین» را به «آه» بچسبانیم که این همان بازتولید نظام استبدادی است. با این حال شخصا معتقدم انتخاب اسم خوب برای کتاب بسیار مهم است و ما حتی اگر بتوانیم مخاطب را هم با اسم کتابمان فریب دهیم، این یک فریب قشنگ است، احساس کردم بخشی از وجودم نمی‌تواند در کارم تعالی یابد از این رو اولین اتود برای «شاه بی‌شین» را زدم.
 
* ده‌ها بار به کاخ سعدآباد رفتم/ زبان فارسی می‌تواند رمان امروز ما را نجات دهد

این مولف با بیان اینکه پرسش‌هایی از زمان شاه برایم مانده بود چرا که در زمان انقلاب 15 ساله بودم و با انقلاب بالغ شده بودم، افزود: احساس می‌کردم تناقضی دارم و مدام با آنها کلنجار می‌رفتم، برای نگارش این اثر ده‌ها بار به کاخ سعدآباد رفتم و این مسئله به دغدغه شخصی‌ام تبدیل شده بود. فکر می‌کردم در این حوزه به جایی رسیدم که باید حکایتی را که از چشم خود دیدم بنویسم. پهلوی را از دید خود بنویسم که نوشتم و شاه بی‌شین در کلیت کار، تجربه شخصی است.

وی ادامه داد: بُعد زبان فارسی در شعر متجلی بود، حتی پزشکی و طب را با شعر عیان می‌کند و زبان فارسی می‌تواند رمان امروز ما را نجات دهد، البته نه به مفهوم وسیله ارتباطی، بلکه خزانه‌ای که رویاها و آرزوهای قومی ما همچنین ویژگی‌های تمدنی ما در آن است. احساس می‌کنم اگر قرار باشد رمان فارسی هر چه برای گفتن داشته باشد باید از شعر عبور کند.

نویسنده «پاییز در قطار» در پاسخ به سؤالی که پرسیده شد «شاه بی‌شین» همان آه و حسرت به جا مانده است، گفت: اگر به نگاه تأویلی بنگریم همینطور است، اما شین برای من مهم بود. پیشینه تاریخی دارد و ضمیر ملکی در ادبیات است، حتی حافظ با شین بازی زبانی داشته است. شاه به معنای آه شمرده می‌شود، آهی که ما می‌کشیم و شاه تا آخرین لحظه کشید.

نویسنده رمان «شاه بی شین» این کتاب را فرصتی برای شنیده شدن صدای شاه توصیف کرد و خاطرنشان کرد: آهی که شاه در این رمان می‌کشد، متعلق به اوست و من دخالتی در این کار نداشته‌ام. 

* عصاره رمان در نامش نهفته است/ نگاه به مضمون زبان را تغییر می‌دهد

مزینانی تصریح کرد: به بازی زبانی در داستان‌ها اعتقاد دارم، اگر بتوان مخاطب را جذب و نوعی چیستان مطرح کرد چرا از آن استفاده نکنیم، زیرا عصاره رمان در نامش نهفته است. امروزه جلب مخاطب سخت است، اما اگر نامی جالب بر اثری گفتاری است مخاطب به خاطر اسم آن جذب می‌شود.
 
* در کتاب «شاه بی شین» تلاش کردم از زبان ژورنالیستی دور و به همان اندازه به زبان ادبی نزدیک شوم

وی درباره خصیصه‌های زبانی و ژورنالیستی گفت: نگاه به مضمون زبان را تغییر می‌دهد، امروزه زبان بیشتر نشریات ژورنالیستی است، اما این زبان در غرب بیشینه‌ای دیگر دارد و در آمریکای لاتین مارکز با زبان ژورنالیستی کار خود را آغاز کرد اما متأسفانه در ایران این زبان بیشتر تحت تأثیر ترجمه بوده تا مستقیماً از آنجا وام گرفته شده است. من در کتاب «شاه بی شین» تلاش کردم از زبان ژورنالیستی دور و به همان اندازه به زبان ادبی نزدیک شوم.

وی پیرامون تعریف مخاطب در ایران و اینکه این تعریف با 20 سال پیش متفاوت است توضیح داد: مخاطب امروز با 20 سال پیش متفاوت است دایره مخاطب در ایران خیلی عوض شده و مخاطبان به خاطر برخورداری از اینترنت در خانواده‌ها به شدت آدم‌های تک سلولی شده‌اند نسل جدید متفاوت با نسل امروز است، باید مخاطب سنجی درستی صورت گیرد.
 
* اگر قرار باشد من برای شاه رمان بنویسم و نه تاریخ، حتما باید رمان خودم را بنویسم و نه تاریخی که به ما گفته‌اند

برگزیده کتاب سال درباره رمان نوشتن برای سوژه‌های تاریخی و دشوار بودن آن توضیح داد: نوشتن رمان یا داستان برای شاه و ملکه‌ای که ملکه آن همچنان زنده است در مقابل امکان ارتباط از طریق ایمیل با او را داریم، سخت است. شاه هم از ما فاصله‌ای ندارد زیرا سال 59 درگذشت، اما اگر قرار باشد رمان برای شاه بنویسم حتماً باید شاه خودم را بنویسم؛ اگر قرار باشد من برای شاه رمان بنویسم و نه تاریخ، حتما باید رمان خودم را بنویسم و نه تاریخی که به ما گفته‌اند. در زمان انقلاب 15 ساله بودم و جیره‌خوار شاه که در دوران مدرسه به ما شیرموز می‌دادند، همان زمان آن را به زمین کوبیدم سنگ برداشته و به بانک مسکن تازه افتتاح شده کوبیدم تا شاه سقوط کند، اما اگر قرار است نویسنده شوم شاه خودم را می‌نویسم. اما در عین حال وقتی رمان می‌نویسیم باید به تاریخ وفادار بمانیم اما به شدت با استفاده از تکنیک‌ کاری کردم تا شاه را توصیف کنم تا آهی که می‌کشد به واقع کشیده باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، وظیفه رمان تنها ارائه اصطلاحات تاریخی صرف نیست گفت: برای توصیف شاه خط تاریخی را نمی‌توان عوض کرد و باید همان گونه نوشت.
 
* احمد دهقان و رضا امیرخانی نویسندگانی موفق هستند/ زاویه دید یک اثر را جذاب و یا بی روح می‌کند

نویسنده کتاب «صندلی‌ها خسته‌اند» همچنین در پاسخ به سوال احسان عباسلو پیرامون تجربه داوری در جشنواره‌های مختلف داستان توضیح داد: بسیاری از نوشته‌ها و داستان‌ها که از سراسر نقاط مختلف کشور ارسال می‌شود، شبیه به هم هستند، که باعث تاسف است، من فکر می کنم چون جوانان ما آگاهی بسیار دارند، و در واقع زیر بارش شدید اطلاعات هستند، به شدت اطلاع زده شده‌اند و فرصتی ندارند که این اطلاعات را از آن خود کنند، برای همین است که درد کشیدن‌هایشان و عشق‌هایشان مصنوعی و حتی شبیه هم است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه یک زاویه دید می‌تواند قصه را به متنی بی روح و یا به قصه‌ای جذاب مبدل کند به نویسندگان مورد علاقه و موفق اشاره و گفت: احمد دهقان و رضا امیرخانی از نویسندگان موفق در عرصه بازی‌ها و کرشمه‌های زبانی هستند.

کتاب «شاه بی شین» روایتی است از آخرین پادشاه ایران محمدرضا پهلوی، نگاهی شاهانه به گذشته از روی تخت بیمارستان، بازتاب دوران پهلوی در آئینه داستان. «شاه بی شین» که می‌شود آه، چون داستان از نگاه محمدرضا پهلوی روایت می‌شود.

پادشاهی که در اوج قدرت بوده حالا بر روی تخت بیمارستان با انواع سرطان‌ها و توهین و تحقیر وقتی به گذشته برمی‌گردد با تاسف و سوگ خاصی به آن می‌نگرد و تکه کلامی دارد که می‌گوید: «آه،‌ای پدر تاج دار!» که ترجیعی است که در طول داستان دائماً تکرار می‌شود. درگیری‌های درونی شاهی که تبدیل به آه می‌شود.

نویسنده این اثر محمد کاظم مزینانی است که برای نگارش این کتاب به مدت 2 سال و با استفاده از تمام منابع مکتوب، اسناد، عکس‌ها، مقالات و بریده جراید را مطالعه و بررسی کرده و  برای نگاه دقیق به زندگی محمدرضا پهلوی، دست‌نویس‌ها، نوع خط، تصاویر، مصاحبه‌ها با خبرنگاران خارجی و حتی تغییر حالات چهره و لحن وی مورد توجه قرار داده است.

این رمان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و بیست فصل دارد و در بخشی جداگانه، در پایان، اصطلاحات محلی داخلی متن معنی شده‌اند. زاویه دید این رمان دوم شخص است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها