امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60915
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 218
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس هیئتی برای شرکت در مذاکرات ایران ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در رأس هیئتی برای شرکت در مذاکرات ایران و گروه 1+5 لحظاتی پیش تهران را به مقصد ژنو محل برگزاری مذاکرات ترک کرد.

سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت خارجه، داوود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری از سازمان انرژی اتمی ظریف را در این نشست همراهی می‌کنند.

قرار است کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه شب با ظریف بر سر میز شام در اقامتگاه سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل در ژنو به گفت‌‌وگو و رایزنی بپردازد.

جمهوری اسلامی ایران قرار است در این نشست طرح پیشنهادی جدید و مکتوبی را ارائه دهد و تیم ایران به ریاست ظریف در این دور از مذاکرات با جدیت و با اختیارات لازم برای مذاکره‌ای هدفمند و رو به جلو آماده است و این طرح مبتنی بر رویکردهای کاملا منطقی و واقع بینانه و شامل سه بخش است که گام‌های اول و آخر مشخص شده و دارای چارچوب زمانی است.

عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران درباره این طرح اظهار داشت: هیئت مذاکره کننده ایرانی درصدد است طرح مشخصی را در این مذاکرات ادامه دهد تا مبنایی برای مذاکرات باشد و امیدواریم در فاصله زمانی معقول، نتایج حاصل شود.

این مذاکرات آنگونه که عراقچی عنوان کرده در سطح معاونان وزرای خارجه انجام می‌شود ولی ظریف در جلسه افتتاحیه درباره طرح پیشنهادی جدید و مکتوب ایران توضیح خواهد داد.

در پی توافق صورت گرفته در دیدار محمدجواد ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در  اول مهر ماه و در حاشیه شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، قرار شد مذاکرات ایران و گروه 1+5 در سطح وزرای خارجه در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی و نشست بعدی در اواسط ماه اکتبر در ژنو برگزار شود که در نشست وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 در نیویورک توافق شد که ژنو روزهای 23 و 24 مهر ماه (15 و 16 اکتبر) میزبان این مذاکرات باشد.

فردا ژنو به مدت 2 روز میزبان این مذاکرات است و جمهوری اسلامی ایران با دست پر و با طرح پیشنهادی مکتوب در این دور از مذاکرات حضور خواهد داشت. چهارمین بار است که ژنو میزبان مذاکرات ایران و 1+5 است، البته با این تفاوت که این شهر برای اولین بار در دولت یازدهم (دولت تدبیر و امید) میزبان این مذاکرات است و هیئت ایرانی در سطحی عالی‌تر یعنی در سطح وزیر خارجه در این دور از مذاکرات حضور خواهد داشت.

هیئت ایرانی در حالی در این دور از مذاکرات حضور خواهد یافت که محمدجواد ظریف اخیرا با صراحت اعلام کرد که پیشنهاد ارائه شده در نشست آلماتی یک از سوی 1+5 مورد پذیرش ایران نیست و همانطور که عنوان کرد این طرح به تاریخ پیوسته است.

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که علی‌رغم اینکه نگرانی‌های مطرح شده درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ایش را بی پایه و اساس می‌داند ولی آماده رفع نگرانی‌های منطقی طرف مقابل است.

با توجه به اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده‌اند که به دنبال مذاکرات جدی، زمان‌بندی شده و هدفمند هستند و مذاکره برای مذاکره را دنبال نمی‌کنند و در پی بازی برد - برد به نفع دو طرف هستند، انتظار می‌رود که 1+5 نیز در مذاکرات ژنو با حسن نیت حضور یابند و آماده ورود به گفت‌وگوهای حرفه‌ای و جدی باشند و حقوق مسلم ملت ایران در دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و غنی سازی را به رسمیت بشناسند.

لازم به ذکر است، هیئت‌های مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 در دولت نهم و دهم 9 بار بر سر یک میز به مذاکره نشستند.

تیر ماه 1387، مهر ماه 1388، آذر ماه 1389 به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول بهمن 1389 و همچنین 26 فروردین ماه 1391 میزبان دور بعدی گفت‌وگوها بود. این مذاکرات سوم و چهارم خرداد در بغداد و 29 و 30 خرداد ماه در مسکو برگزار و هشتم و نهم اسفند ماه 1391 و همچنین 16 و 17 فروردین ماه سال جاری (1392) نیز آلماتی قزاقستان میزبان این مذاکرات بود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها