امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 60935
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 171
«علی ‌اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با ...

«علی ‌اکبر صالحی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با مدیران بخش‌های مختلف این خبرگزاری دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی با اشاره به اینکه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس توانسته جایگاه شایسته‌ای را در بین رسانه‌ها بیابد، گفت: فارس به یک منبع قابل اتکا تبدیل شده است. حتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در جلسه‌ای به اخبار  خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس استناد می‌کرد که نشان دهنده اعتماد به این خبرگزاری در آن سوی مرزها است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تنوعی که در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس وجود دارد، از جمله شیوه نگارش، بهنگام بودن و سرعت انتشار اخبار واقعیت‌های غیرقابل کتمانی هستند، یادآور شد: رسانه ها از جمله خبرگزاری‌ها در غرب، امروز ابزار قدرت هستند و یکی از ابزارهای قدرت نرم در دنیا هستند که با رسانه متاسفانه در دنیا حق را باطل، باطل را حق و شکست‌خورده را پیروز جلوه می‌دهند و حتی افکار عمومی را در جهت منویات خود آماده می‌کنند که همین رسانه ها در مورد حمله به عراق توانستند افکار عمومی را بسازند و علیرغم آنکه جواز شورای امنیت نداشتند این کار را کردند.

صالحی ادامه داد: رسانه‌ها یکی از عوامل قدرت برای هر کشوری محسوب می‌شوند، اما برای آنکه بتوانند به عنوان یک عنصر پایدار باشند باید ملاحظاتی را در نظر بگیرند و مانند تاجری که اگر اعتبار آن مخدوش شود کارش در عرصه تجارت پایان می‌یابد، خبرگزاری‌ها نیز باید به گونه‌ای عمل کنند که اعتماد لازم را کسب کنند و باید از صحت خبر مطمئن شوند و حتی اگر گاهی اشتباه کردند به سرعت اشتباه خود را پذیرفته و آن را اصلاح کنند.

وی بخشی از موفقیت رسانه را به شیوه جذب آن وابسته خواند و افزود: خوشبختانه فارس ابتکارات فراوانی در این زمینه دارد.

معاون رئیس جمهور موضوع مهم دیگر را بحث روانشناختی جامعه و مخاطبان از سوی رسانه‌ها دانست و اظهار داشت: یک خبرگزاری باید از مشورت مجموعه ای از متخصصان، جامعه‌شناسان و روان‌شناسان استفاده کند و تحلیل درستی از فضای مناطق و کشورهایی که اخبار آنها را منتشر می کند، داشته باشد. به عنوان نمونه باید جامعه عرب زبان را خوب شناخت که به چه چیزهایی حساس هستند یا نسبت به چه موضوعاتی علاقمند می‌باشند.

صالحی با اشاره به وجود رسانه‌های آزاد در کشورمان علیرغم عدم اذعان برخی به آن یادآور شد: رسانه‌های ما آنقدر آزاد هستند که مردم و کشورهای دیگر هم با استفاده از رسانه‌های ما می‌توانند با فضای کشورمان آشنا شوند.

وی با ذکر این نکته که رسانه‌های ما باید منافع ملی را مقدم بر منافع خبری و گروهی قرار دهند که این موضوع در غرب وجود دارد و آنها به این موضوع توجه می‌کنند، اظهار داشت: رسانه‌های کشور باید هم افزایی ایجاد کنند، نه اینکه احساس تفرق و انشعاب باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به جلسه تودیع و معارفه خود در وزارت امور خارجه گفت: در آن مراسم عنوان کردم که در دوران وزارت خود تلاش کردیم تا سه کار را انجام ندهیم. اول دروغ نگوییم حتی به خارجی‌ها، غلو نکنیم و خلاف واقع نگوییم که این موضوع مسئولین بالادستی را در فضای غیرواقعی و نادرست قرار می‌داد و سوم اینکه نقد درست داشته باشیم و بدانیم که قدرت و استقامت در بیان تند و ناشایست نیست.

صالحی رعایت منافع ملی به خصوص در برهه حساس کنونی و پیچی را که در آن به سر می‌بریم، نیازمند یک انسجام خواند و افزود: باید یاد بگیریم که روی سوال‌ها کار شود تا خبر نابی از آن خارج شود. مصاحبه‌هایی که غربی‌ها انجام می‌دهند نشان از تفکر آنها روی سوال‌ها دارد که آنها را به هدفشان می‌رساند.

وی گفت: متاسفانه گاهی به خاطر مسائل سیاسی از انصاف و عدالت به دور می‌شویم و با احساسات و عواطف کار می‌کنیم در حالی که حتی اگر دشمن ما هم خصلتی خوب داشته باشد باید آن را بیان کرده و از او بیاموزیم.

مشروح این گفت‌وگو متعاقباً ارسال می‌شود.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار