امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6104
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از فرابورس شاخص کل فرابورس ایران روز سه شنبه همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از فرابورس شاخص کل فرابورس ایران روز سه شنبه همزمان با افتتاح هفتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با عدد  547 واحد رونمایی شد.

محاسبه شاخص قیمت و بازده نقدی (شاخص کل) فرابورس ایران با ورود اولین شرکت پذیرفته شده در صنعت محصولات کانی غیر فلزی (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار – نماد کمرجان) در روز ششم مهرماه سال 1388 با عدد پایه 100 آغاز شد.

با گذشت سه سال و 7 ماه و 10 روز از آن زمان، عدد شاخص کل فرابورس ایران با 46 شرکت در 21 صنعت مختلف و با ارزش بازاری حدود 51 هزارمیلیارد تومان ، 547 واحد است.

ارزش کل بازارهای فرابورس ایران بیش از 60 هزار میلیارد تومان است که فرمول شاخص کل این شرکت همانند شاخص قیمت و بازده نقدی شرکت بورس اوراق بهادار است.

شاخص کل (قیمت و بازده نقدی) فرابورس ایران تمامی شرکت های پذیرفته شده در بازار اول و دوم این شرکت را در بر می گیرد و در صورتی که نماد شرکت بسته شود یا برای مدتی معامله نشود، قیمت آخرین معامله آن در شاخص لحاظ می‌شود.

بنابراین تعداد سهام منتشره شرکت‌ها معیار وزن دهی در شاخص مزبور است که این امر منجر به تاثیر بیشتر شرکت های بزرگ در شاخص می شود.

از طرف دیگر این شاخص نمایانگر روند عمومی قیمت در میان شرکت های مورد بررسی است و از تغییرات قیمت نیز متاثر می‌شود.

این در حالی است که بازده نقدی پرداختی شرکت ها باعث تعدیل پایه شاخص فوق می شود و به نوعی بازده نقدی پرداختی شرکت ها در شاخص لحاظ می شود.

درصد ارزش بازار صنایع مختلف در شاخص فرابورس ایران به شرح زیر است :

-محصولات شیمیایی با ارزش بازار 18.894 میلیارد تومان ، 36 درصد

-فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ارزش بازار 11.270 میلیارد تومان، 21 درصد

-مخابرات با ارزش بازار 8.111 میلیارد تومان ، 15 درصد

-فلزات اساسی با ارزش بازار 7.287 میلیارد تومان، 14 درصد

- بانک ها و موسسات مالی و اعتباری با ارزش بازار 2.291 میلیارد تومان، 4 درصد

- سایر صنایع با ارزش بازار 3.516 میلیارد تومان، 6 درصد
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها