امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6119
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۰
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم رونمایی از نسخه‌های خطی اهدایی رهبری در غرفه آستان قدس رضوی با حضور محمدهادی زاهدی، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم رونمایی از نسخه‌های خطی اهدایی رهبری در غرفه آستان قدس رضوی با حضور محمدهادی زاهدی، مدیرعامل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز اسناد آستان قدس رضوی رونمایی شد.

در این مراسم محمدهادی زاهدی، بیان داشت: رهبر انقلاب اسلامی طی سال‌های گذشته بیش از 14 هزار کتاب خطی و چاپ سنگی به آستان قدس رضوی اهدا کردند که این کتاب‌ها از جمله آثار ارزشمند و گرانمایه تمدن و فرهنگ اسلامی محسوب می‌شوند که با همت و عنایت ایشان گردآوری شده و در کتابخانه مرکزی آستان نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که در میان این آثار، کتاب‌هایی از قرون اولیه اسلامی از جمله قرآنی منسوب به امام حسین(ع) مشاهده می‌شود که روی پوست و به خط کوفی نوشته شده است، اضافه کرد: فهرست نویسی یکی از رشته‌ها و فنون بسیار دقیق و ظریف است که توسط اساتید فن انجام می‌شود؛ فهرست نگاران برای فهرست نویسی شناسایی نوع خط، جنس کاغذ، مکان ساخت کاغذ، تذهیب و سایر فنون و هنرهای موجود در حوزه کتاب را شناسایی می‌کنند.

زاهدی ادامه داد: آستان قدس رضوی با به کارگیری فهرست نویسانی جوان و زبده، این مجموعه آثار ارزشمند اهدایی رهبر انقلاب را فهرست نویسی کرده که طی دو سال اخیر تعداد آن به دوازده جلد رسیده و پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد به 14 جلد در زمینه‌های مختلف و موضوعات گوناگون افزایش یابد.

وی تازه‌ترین اثر منتشر شده این کتابخانه را «پژوهشنامه مطالعات اسنادی و آرشیوی» برشمرد و گفت: آستان قدس رضوی به لحاظ اهمیت نخستین مرکز اسنادی کشور و از نظر تعداد سند با بیش از 13 میلیون برگ سند، دومین مرکز اسنادی کشور است که قدمت اسناد آن به اوایل قرن هشتم هجری باز می‌گردد.

مدیرعامل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: برخی از این اسناد مربوط به دوره‌های صفوی، زندیه، افشاریه، قاجاریه و قرن معاصر است، همچنین مجموعه اسناد این مرکز ثبت جهانی شده و لازم بود برای ارائه داشته‌ای این مرکز، مجله‌ای به صورت تخصصی ارائه شود که نخستین «پژوهشنامه مطالعات اسنادی و آرشیوی» در حوزه وقف توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز اسناد آستان قدس رضوی در این راستا تدوین شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار